Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Alarm smogowy

 • Dodano: 2020-12-03 08:15, aktualizacja: 2020-12-03 06:20

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska informuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 3 grudnia 2020 r.

Na podstawie prognozy jakości powietrza na stacjach monitoringu na poniższych obszarach, ze względu na pył zawieszony PM10, 3 grudnia jakość powietrza szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych i porannych będzie zła.

Prognozowane na dzień 03.12.2020 r. przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje: Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Tychy, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląską, Świętochłowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Bielsko-Białą, powiaty: będziński, gliwicki, tarnogórski, bieruńsko-lędziński, rybnicki, mikołowski, pszczyński, raciborski, wodzisławski, bielski, żywiecki, cieszyński.

Komentarze (36)    dodaj komentarz »

 • witamina

  Problemem nie jest palenie węglem, tylko jakość tego węgla i jakość spalania. Podobnie w przypadku drewna czy peletu. No ale ludzie palą czym popadnie: miałem, płytami meblowymi, które nasączone są klejem, śmieciami itd. Na Orzegowie na osiedlu powstańców od tygodnia tak zawiewa ze starego Orzegowa, że wieczorem okna nie można otworzyć. Normalnie smród, aż w oczy szczypie. To jest problem. Ruch samochodowy to tylko 5-7% tego, co nazywamy smogiem. Więc problemem jest to, czym ludzie palą w piecu. Znam przypadek, że ktoś wziął kasę z dopłaty na nowoczesny piec, ale stary sobie i tak zostawił i dalej pali śmieciami, meblami, czy co tam znajdzie. A z komina żółty dym, aż gryzie w gardle i w oczy. Jeżeli władze lokalne, czegoś z tym nie zrobią, trza będzie wziąć sprawy w swoje ręce.

 • boluś

  Szcyńść Boże ' HALYMU' dziyńki niymu a niy gupocie Zarzondzajoncych'pitnoł smog ze Śląska!

 • Jorg

  Przed smokym uchroni wos szczypionka jako wom zaserwujom w podwujnyj dawce ,wybije wom z gowy te gupoty jake piszecie pod tym artykułym .

 • Zaniepokojony

  Mam pytanie ile zostało przeprowadzonych kontroli na okoliczność palenia śmieci? Ile w związku z powyższym mandatów wystawiono w ostatnich latach?

 • Omek

  Bez dotacji to pieca już nie można zmienić? Dla własnego zdrowia i wygody.

 • elektryk

  zalać betonem każdy komin w mieście !!! przyjedzcie choc na chwila do kochłowic na stacja paliw, jak wytrzymacie tam chociaż czas tankowania przy tym smrodzie po sasiedzku, jak nie poczujecie nic to znaczy że macie covida, że straciliscie juz węch

 • Pracownik grudniowy

  Kominy pełnią też funkcje wentylacyjną więc zalewanie ich to niezbyt trafiony pomysł.

 • Ekolożka

  Czy donosiciel Wesoły złoży zawiadomienie do prokuratury na rządzących Polską i Wojewodę na popełnianie przestępstw za zaniechanie walki ze smogiem powodującym zagrożenie dla zdrowia i życia i dopuszczeniem do występowania alarmu smogowego ?

 • eko

  Donosiciel jest jeden rudy z PO

 • Ekoświry

  Rozumiem, że nie korzystasz z auta, autobusów, telefonu itd i żyjesz w lesie w pustelni?

 • boluś

  Te Eko'loszka syćko wina PISiorków? Zapomniałaś o poprzednikach P[...]ńcach? A łoni nic niy zrobiyli.

 • Ekolożka

  Bo podobno tamci byli be a ci nowi dobrej zmiany to są cacy !

 • Strażnik

  Ludzie to nie są 80-lata, że większość społeczeństwa nie wiedziała co to jest smog. Trujecie własne dzieci słabym jakością węgla. Każdy z Nas to wdycha. Ruda Ślaska to wiocha, nie może się porównać do Zabrza a Tym bardziej do Gliwic. Miasto kuleje już od kilku lat.

 • boluś

  Te Kulon z Zabrza biego ci o Spalarnia Fortum? Mosz recht'som ło 3-4 roki do przodu w próbach jyj uruchomienia i niy wychodzi! Wylyź na ulica w centrum Zobrza i bydziesz mioł to samo co na Rudzie'i niy pociskej fleków!

 • ewa

  Jeżeli od dekady miasto nie ma dopłat na docieplenia elewacji, wymianę okien czy pieca, to skont ma na to wszystko brać właściciel domu. W Zabrzu i Gliwicach od 10 lat są dopłaty z UM, więc nie pisz o wiosce tylko o nieudacznictwie rządzących od 10 lat w Rudzkim magistracie.

 • Jano

  Kiedyś były w okolicy 3 koksownie, huty, elektrownię, cegielnie i nie było smogu? Teraz straszą smogiem, covidem . Wystraszonym społeczeństwem łatwiej się rządzi i manipuluje

 • Iks

  Kiedyś był smog jeszcze gorszy, ale czy to znaczy, że teraz też mamy się truć, bo kiedyś było gorzej??? Średnia pociecha...

 • zigfrid

  Kiedyś... słowo klucz. Kiedyś miałem 15 lat, kiedyś nie było telefonów, kiedyś nie było elektryczności, kiedyś nie było samochodów, kiedyś ludzie żyli w jaskiniach, kiedyś żyli średnio 30 lat, kiedyś .......

 • fajerberga

  Bo się ludziom w d.u.p.a.c.h. poprzewracało :-) kiedyś maluchem jechali nad morze w 4 osoby, na węgry itp. itd. Teraz przy drugim dziecku pięciometrowe kombi to minimum, a przy trzecim... pozostaje Ikarus 280, no bo przecież do takiego kombi nie można się zapakować...

 • Jano

  Naprawdę 30 lat a teraz 95 średnio? Widzę że chodzisz w masce cały dzień

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.