Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od poniedziałku autobusy i tramwaje będą mogły przewozić więcej pasażerów

 • Dodano: 2020-05-18 11:15

Od 18 maja do pojazdów komunikacji miejskiej będzie mogło wsiadać więcej pasażerów. Nowo zaplanowany przez rząd limit osób mogących jednocześnie przebywać w autobusach, tramwajach i trolejbusach, to liczba stanowiąca 30 proc. sumy wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Autobusy i tramwaje będą mogły przewozić więcej pasażerów

Najważniejszą zmianą w nowym zaleceniu jest uwzględnienie w nim miejsc stojących w pojazdach komunikacji miejskiej.

- Możliwości przewozowe zwiększają się w wielu typach autobusów 2-3 krotnie. Na przykład w popularnych, średnio-pojemnych Solaris Urbino 12 na razie może przebywać jednocześnie ok. 15 osób, ale od poniedziałku będzie to około 30 pasażerów. Jeszcze większa różnica będzie zauważalna w licznych tramwajach Konstal 105 Na, w których limit zostanie podniesiony z 10 do prawie 40 osób - wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. - Dlatego zapowiedź luzowania obostrzeń to dobra informacja dla naszych podróżnych i traktujemy to jako krok w dobrym kierunku - dodaje.

W pojazdach komunikacji miejskiej nadal będą obowiązywać limity dotyczące zajmowania miejsc siedzących. Oznacza to, że dla pasażerów dostępne będzie co drugie siedzenie. Nie zmieniają się również inne, wcześniej zapowiedziane zmiany. Kierowcy wciąż nie będą sprzedawać biletów i będą odgrodzeni strefą wydzieloną, a pasażerowie nie będą musieli naciskać przycisków otwierających drzwi, gdyż operatorzy zostali zobowiązani do zatrzymywania się na wszystkich przystankach. Z tego ostatniego kierujący pojazdami są zwolnieni tylko wówczas, jeśli z pojazdu nikt nie chce wysiąść i przebywa w nim maksymalna liczba podróżnych.

Pracownicy ZTM przygotowali dla operatorów poszczególnych linii nowe plakaty

Przewoźnicy na plakatach będą wpisywać, ile osób może jednocześnie przebywać w danym pojeździe. Ponadto kontynuowane będą badania frekwencji w pojazdach komunikacji miejskiej oraz nadal prowadzony będzie rejestr zgłoszeń pasażerów o ewentualnych przekroczonych limitach.

- Pozyskiwane w ten sposób informacje będą analizowane i na ich podstawie będziemy wprowadzać kolejne zmiany w rozkładach jazdy. Od połowy marca wprowadziliśmy ok. 580 tego typu modyfikacji. To więcej niż suma wszystkich linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych ZTM - wskazuje dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

ZTM jednocześnie apeluje, aby w związku z nadal wprowadzanymi w sposób bardzo dynamiczny zmianami w komunikacji miejskiej, rozkłady jazdy sprawdzać na stronie internetowej w zakładce Rozkłady i Komunikaty. W wyniku wdrażania wielu korekt niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na przystankach autobusowych. Organizator transportu zachęca również do tego, aby pasażerowie zgłaszali, na których liniach i w jakich godzinach miało miejsce przepełnienie pojazdów komunikacji miejskiej - wówczas, w miarę możliwości, oferta transportowa będzie zwiększana.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od 18 maja:

 • limit miejsc w pojazdach został podniesiony do 30% wszystkich miejsc (stojących i siedzących), przy czym połowa miejsc siedzących nadal musi pozostać wolna;
   
 • informacja o liczbie dostępnych miejsc znajduje się na drzwiach pojazdu;
   
 • podczas podróży należy zachować bezpieczną odległość od pozostałych pasażerów.

Jednocześnie przypominamy, że:

 • przystanki na żądanie obsługiwane są jako stałe;
 • drzwi do pojazdu otwiera kierowca, bez konieczności używania przycisków przy drzwiach;
 • rozkłady jazdy są korygowane do aktualnych potrzeb;
 • operatorzy zostali zobowiązani do odblokowania okien w przestrzeni pasażerskiej;
 • pasażerowie zobowiązani są do podróżowania z zakrytymi ustami i nosem;
 • w pojazdach wydzielono strefy ograniczonego dostępu i wyłączono pierwsze drzwi pojazdu;
 • wstrzymano sprzedaż biletów przez kierujących;
 • zalecono wyłączenie wszelkich nawiewów - klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania w pojazdach;
 •  kontrole biletów odbywają się normalnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa;
 • w przypadku, w którym w pojeździe znajduje się maksymalna liczba pasażerów, a na przystanku nikt nie wysiada może pominąć obsługę przystanku.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • halembianeczka

  Rozkłady są korygowane do obecnych potrzeb? Mam nadzieję, że zostaną skorygowane raz jeszcze w momencie, kiedy maturzyści będą pisać matury, bo wtedy liczba osób w autobusach będzie się zapełniać o wiele szybciej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.