Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odbiorcy odpadów w Rudzie Śląskiej wybrani

 • Dodano: 2019-07-02 07:30, aktualizacja: 2019-07-02 07:55

Do końca grudnia 2020 r. za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w mieście odpowiadać będzie dotychczasowy wykonawca, czyli konsorcjum firm PreZero oraz Remondis Górny Śląsk i Remondis Sosnowiec. To efekt rozstrzygnięcia przetargu zorganizowanego w tej sprawie przez miasto.

Dla mieszkańców oznacza to utrzymanie aktualnej stawki opłaty śmieciowej. Nowością jest natomiast zniesienie rozdziału segregacji na szkło bezbarwne i kolorowe. Obowiązkowa jest też segregacja popiołu i żużlu z palenisk domowych. Mieszkańcy te odpady mogą wrzucać do oddzielnego pojemnika.

Pierwszy przetarg

Pierwszy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w mieście na lata 2019-2020 ogłoszony został jeszcze w ubiegłym roku. Wtedy złożona została jedna oferta. Na jej podstawie przygotowane zostały nowe stawki opłaty śmieciowej, które zostały poddane pod głosowanie na grudniowej sesji rady miasta. Większość radnych podczas głosowania odrzuciła jednak uchwałę w tej sprawie, pozostawiając dotychczasowe stawki 14,50 zł i 29 zł.

– W tej sytuacji musieliśmy unieważnić przetarg i podpisać tymczasowe aneksy, aby miasto nie „utonęło” w śmieciach – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Równocześnie miasto ogłosiło nowy przetarg, a także myśląc o mniejszej podwyżce opłaty śmieciowej zaproponowało ograniczenie zakresu usług dotyczących odbioru odpadów. Ostatecznie rudzcy radni nie chcąc ograniczać wachlarza usług związanych z odbiorem odpadów, na sesji w styczniu przyjęli nowe stawki opłaty śmieciowej – 21,70 zł za odpady segregowane oraz 43,40 zł za śmieci niesegregowane. Obowiązują one w mieście od 1 marca tego roku.

Tymczasem w ogłoszonym przez miasto przetargu wpłynęły dwie oferty

Jedna na kwotę 71,26 mln zł, którą przedłożyło konsorcjum firm  PreZero Service Południe Sp. z o.o. (wcześniej Tonsmeier Południe Sp. z o.o.), Remondis Górny Śląsk Sp. z o.o. i Remondis MPGO Sosnowiec Sp. z o.o. Drugą ofertę opiewającą na kwotę 58,95 mln zł złożyła firma PHU Komunalnik Sp. z o.o. z Wrocławia, oddział z Nysy. Po szczegółowym zbadaniu ofert odrzucona została ta złożona przez  firmę PHU Komunalnik.

- Powodem odrzucenia tej oferty była niezgodność treści oferty z treścią SIWZ oraz rażąco niska cena zaproponowana przez oferenta. Firma z Nysy odwołała się od tej decyzji, jednak Krajowa Izba Odwoławcza odwołanie to oddaliła – tłumaczy Krzysztof Mejer. - Ostatecznie przetarg został rozstrzygnięty, a podpisana nowa umowa ze zwycięskim konsorcjum firm obowiązuje od 17 czerwca br. – dodaje.

Jak zapewniają rudzcy samorządowcy, z wyborem wykonawcy tak ważnego zadania jak odbiór i zagospodarowanie odpadów w mieście dla mieszkańców nie wiążą się specjalnie duże zmiany.

– Tak naprawdę, zdecydowana większość usług realizowana będzie tak jak do tej pory. A ich pakiet naprawdę jest bardzo szeroki. Ważniejsze zmiany wiążą się z ubiegłoroczną nowelizacją regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie miasta. W skrócie chodzi o segregację popiołu i żużlu z palenisk domowych oraz zniesienie rozdziału segregacji na szkło bezbarwne i kolorowe – precyzuje wiceprezydent.

Mieszkańcy popiół i żużel wysypywać teraz muszą do oddzielnych pojemników. Ich zapotrzebowanie można zgłaszać w rudzkim magistracie, także droga mailową.

– W okresie letnim takie odpady będą odbierane raz na kwartał, natomiast w sezonie grzewczym raz w miesiącu. Mieszkańcy muszą pamiętać o tym, że jeżeli popiół czy żużel zostaną wyrzucone do pojemnika na śmieci zmieszane, wtedy nie zostaną one odebrane – zastrzega Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Natomiast w przypadku segregacji odpadów szklanych aktualnie nie trzeba rozdzielać ich na szkło białe i kolorowe. Oznacza to, że można je wrzucać do jednego worka.

Aktualne harmonogramy wywozu odpadów zamieszczone są na stronie internetowej miasta

Aktualne harmonogramy wywozu odpadów obowiązujące od 1 lipca do końca roku zamieszczone są na stronie internetowej miasta. Przypomnijmy, że mieszkańcy mają także możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji EcoHarmonogram, która wyszukuje rozkład wywozu odpadów według wybranego adresu oraz dostarcza niezbędnych informacji potrzebnych do prawidłowego sortowania odpadów.

W 2018 roku w Rudzie Śląskiej zebrano prawie 58 tysięcy ton śmieci, w tym ponad 38 tys. ton odpadów zmieszanych. W tym okresie wysegregowano:

 • ponad 797 t papieru i tektury,
 • ponad 1436 t opakowań z tworzyw sztucznych,
 • 5,5 t opakowań z metali,
 • 1,5 t opakowań wielomateriałowych,
 • ponad 1471 t szkła,
 • ponad 5916 t gruzu
 • oraz 6229 t biomasy.

Do tego dochodzą jeszcze m.in. odpady wielkogabarytowe, takie jak meble, a także elektroodpady czy baterie i przeterminowane leki.

Warto przypomnieć, że co roku zwiększają się wymagane poziomy recyklingu odpadów w zakresie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych.

 • W 2013 roku, kiedy wszedł ustawowy obowiązek segregacji, próg ten wynosił 12%.
 • Do 2017 r. co roku zwiększał się o 2%, w 2017 r. osiągnął więc 20%.
 • Od 2018 r. poziom wymaganego recyklingu co roku rośnie o 10%. W 2018 r. trzeba więc było wysegregować 30% tych odpadów,
 • w 2019 roku 40%,
 • a w 2020 roku aż 50%.

Wskaźniki osiągnięte w Rudzie Śląskiej w tym zakresie to odpowiednio

 • 12,08% w 2013 r.,
 • 14,52% w 2014 r.,
 • 16,36% w 2015 r.,
 • 19% w 2016 r.,
 • 20% w 2017 r.,
 • 30% w 2018 r.

- W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w setkach tysięcy złotych – podkreśla Krzysztof Mejer.

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • boluś

  argumentacja LOLI wskazuje że za te KUŃmentarze odpowiedzialny je żeński pierwiastek Mejera. potwierdzają się domysły ! A RYŻYJ polecom wnikliwe zapoznanie sie z dokumentacją tych niedorobionych i trefnych instalacji. RUDA to tyż alter EGO Majera?

 • boluś

  Lola pracujesz w UM lub instytucjach zależnych?a może w PreZero,Remondisie,Enerisie,Drogopolu? jo mom nadzieja że foś/stosowne służby/zrobi nareszcie porządek z Majerem ,"drogim" wdziałem komunalnym i całym tym mafijnym układem w Rudzie.

 • Lola

  Otóż nie, nie mam nic wspólnego z tymi instytucjami, nie pracuję nawet w Rudzie Śląskiej, natomiast mam okazję "obserwować", jak ludzie sami syfią na własnym podwórku. Jedni sprzątają i urabiają się po łokcie, po to tylko, żeby drugi przyszedł i zostawił swoje śmieci koło pojemnika, bo się rączek nie chce podnieść.Na prawdę polecam trochę pogrzebać w internecie i zobaczyć jak to wszystko wygląda i ile kosztuje, a nie od razu oskarżać kogoś kto ma swoje własne zdanie na ten temat.Gdybyś boluś przeczytał z uwagą cały mój komentarz, to widziałbyś, że napisałam, że nie podoba mi się wiele rzeczy, które Prezydent robi.Natomiast temat odpadów, w tym czy innym mieście niestety jest taki sam, każdemu dobrze się krytykuje i pisze, ale nie wiesz z jakimi problemami boryka się Zabrze, Bytom, Piekary, czy inne. A teraz coś ci pokażę polecam zapoznaj się z tym: https://odpady.net.pl/2019/07/03/34-25-12-10-8-sprawdzili-poziom-segregacji-smieci-w-blokach-w-zabrzu/widzisz tą dziwną zależność? 1,4 tony zebranych odpadów i 200kg dobrze posegregowanych na 600 gospodarstw domowych?

 • Kolo..

  Mieszkam na Bykowinie,to co sie dzieje przy smietniku obok Biblioteki to tragedia.Pierwsze kontenery zaraz przy wejsciu pelne.Te ktore sa juz dalej prawie puste.Worki z odpadami leza obok.jest tam wszystko papier,kartony. Reszty dopelniaja ptaki ktore buszuja w tym syfie.

 • Ruda

  Czyja to jest wina? Tylko mieszkańców którym nie po drodze do pojemników które stoją w głąb altanki śmietnikowej. Jak pojemniki z przodu są pełne to nie wrzucę do tych pustych tylko zostawię na ziemi. Ludzie sami robią syf na swoim podwórku a potem pretensje do całego świata.

 • Kris

  W Gliwicach 4-ro osobowa rodzina płaci 27 zł miesięcznie a w Rudzie 87 złDlaczego ?Kolega mi powiedział ze dostali kartke ze bedzie podwyżka cen od 2021 roku ale około 10 zł

 • Ruda

  Zaznaczam że na terenie Gliwic znajduje się regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych oraz druga instalacja - kompostowania odpadów zielonych. Odchodzą więc Koszty transportu odpadów odebranych z terenu Gliwic do instalacji która też jest w Gliwicach. W Rudzie nie ma żadnej z takich instalacji. Odpady odebrane w naszym mieście włożone są do Dąbrowy, Siemianowic, Tarnowskich Gór i Gliwic itd. Zapytajcie przedstawicieli stowarzyszeń które protestowały przeciw budowie takich instalacji w Rudzie dlaczego teraz płacimy tak dużo. Może p. ŁUKASZCZYK wypowie się w tym temacie.

 • Lola

  Na prawdę dziwne te komentarze, a prawda jest niestety smutna. Nawet, gdyby koszy stało i tysiące nic, to nie da, bo takich którym się "chce" jest kilkoro, ale pretensje potem do całego świata ma wielu. Przykład? Wystarczy przejść choćby po ogródkach działkowych, tam śmietniki pozawalane, że aż żal patrzeć. I nie wiem, czy najgorsze jest, to że one takie pełne, czy to, że robią to ludzie młodzi twierdząc "płacę więc mi się należy". Gabaryty, gruz, opony.... W pojemnikach na zielone syf kiła i mogiła. dlaczego? bo jak taki jeden z drugim idzie wyrzucić po całej choince, albo jakim innym drzewku, to czemu się dziwić, że potem pojemnik przepełniony? A jak przepełniony, to dawaj obok worki, bo co? bo mi się należy, płacę więc wynoszę. Szczerze, to się dziwię władzom miasta, bo powinna zacisnąć zęby i zacząć rządzić twardą ręką w tym temacie. Patrole straży miejskiej, brak odbiorów jeżeli odpady są zmieszane, a powinny być segregowane. Nie segregujesz płać więcej, albo nie wywiozą Ci śmieci, ot tyle w temacie. Ale nie 40 zł zapłać co najmniej 80 zł, to nauczysz się szacunku bardzo szybko, a jak Cię nie stać, to takich miejsc do posprzątania w Rudzie jest mnóstwo.... Prawda jest taka, że jeżeli produkujesz dużo odpadów, to stać Cię, żeby za nie zapłacić. Ludzie ubodzy raczej zważają co i ile czego kupują. I nie, nie patrzę do portfeli rudzian, wiem to sama po sobie, a i też ekonomia to bardzo pięknie tłumaczy. Dlaczego wygrywają ciągle te same firmy? Dlaczego nie tym razem Komunalnik? Odsyłam zainteresowanych do przeglądnięcia internetu, tam jest wiele ciekawych informacji, choćby ta sprzed kilku dni, która mówi o tym, że ze względu na nieprawidłowości działalność tej firmy został wstrzymana w Wałbrzychu. Moi drodzy tanio nie zawsze znaczy dobrze. Bo efekt tej sytuacji wyglądałby tak, że za te "oszczędności" poczynione na kontrakcie z rzeczoną firmą zapłacilibyśmy my wszyscy mieszkańcy. Tak działa prawo odpadowe. Ale najlepiej jest siedzieć i krytykować. Wstyd i brak szacunku, taka jest prawda... nie odnosi się to oczywiście do wszystkich, bo są tacy, którym się chce i dla tych Państwa duży szacun i podziękowania. Z pozostałymi .... no cóż .... dziwne jest też to, że my Polacy, Ślązacy jak to zawsze czytam w różnych komentarzach u siebie robimy bajzel i syf, a jedyne co potrafimy to narzekać, że jest do d...., ale tylko jak przekroczymy granicę jakiegokolwiek państwa potrafimy zachować się jak ludzie cywilizowanie, baaa my nawet potrafimy tam posegregować odpady, kurde mało tego potrafimy szkło podzielić od razu kolorami. Może nie zgadzam się i nie zawsze mi się podoba, to co robi Prezydent Mejer, ale mam taką ogromną nadzieję .... że w końcu zrobi porządek z tymi wszystkim, którzy za nic mają zasady segregacji, z tymi, "którym się należy bo płacą". Jeżeli kiedyś usłyszę, że w miasto wychodzą patrole straży w sprawie odpadów i że za tym idą kary, ale nie takie,że ktoś pogrozi palcem, albo da mandat 50 zł, to ja będę pierwsza, która ten pomysł popiera, bo trzeba mieć jaja, żeby iść "na wojenkę". Powiem więcej... 21,70 zł za odpady segregowane, gdzie wszyscy wiedzą, że nijak się to ma z segregacją to jest nic. Normalnie jeżeli odpady byłyby segregowane uczciwie cena dzisiaj powinna kształtować się na poziomie 24-26 zł. Zanim napiszecie komentarze proszę poczytajcie ludzie choć trochę i od razu uprzedzam głupie komentarze spalmy to wszystko, nie nie na tym rzecz ma polegać, komu będzie zależeć ten poczyta, kto chce wpisać głupi komentarz zrobi to ot tak dla zasady. Inne miasta mają taniej?? Tak, to są te miasta, które w tej chwili liczą o ile ma być stawka podniesiona, ale nie martwcie się ich też to czeka. Średnia cena za tonę odpadów "na bramie" to 340 zł, a trzeba to jeszcze zawieźć, ktoś to musi zrobić, ktoś przygotować....długa niekończąca się historia, dla mnie z jednym wnioskiem Panie Prezydencie, drogi Wydziale Komunalny UM Ruda Śląska, zabierajcie się za twarde rządy w gospodarce odpadami "śmiecisz = płacisz"

 • Rudzianin

  Może ktoś napisze coś pozytywnego? Ja się skupiłem na statystykach związanych z segregacją 30 % to jest kpina. Ludzie SEGREGUJCIE ŚMIECI a potem krytykujcie!!!

 • Apsik

  I to jest pozytywne?

 • studenka

  Szkoda, że zaczęto od podniesienia cen, a nie od zamknięcia śmietników na klucz ( wiele osób w poszukiwaniu zdobyczy rozwala worki na śmieci), przywiezienia dodatkowych koszy na segregację ( nie wszędzie jest pełen zestaw). Jak będą znajdywane osoby, niesegregrujące śmieci? Aż mi się odechciewa tutaj mieszkać, bo cena mnie właśnie przestraszyła...

 • Ruda

  Zamykane placyki śmietankowe leżą w zakresie spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot lub właścicieli nieruchomości. Ani Miasto ani tym bardziej firma wywożąca odpady nie ma ta to wpływu. Jeżeli chodzi o ilość i pojemność pojemników do segregacji odpadów tu również sprawa spółdzielni - wystarczy zamówić dodatkowy pojemnik w UM i firma podstawki. Sama zgłosiła do RSM że na ul. Elsnera 3 nie ma pojemników na segregacje i za 2 tygodnie już stał komplet dzwonów.

 • andre

  Nie wystarczy zamknąć śmietnik na klucz. Trzeba też trochę kultury. Co da zamknięty śmietnik, jeśli leniom nie chce się go otwierać i stawiają worki ze śmieciami przed nim? A potem przychodzą dziki lub poszukiwacze i te worki rozrywają. Przykład śmietnik na przeciwko targowiska na Halembie II.

 • Marco

  A co z segregacja w blokach wielorodzinnych?

 • rudolf

  Firmy pracują na całym Śląsku tylko Ruda ma takie ceny wysokie . W górach trudne podjazdy a opłata 8.50 od osoby

 • jo...

  Moim zdaniem wszyscy powinny my całe te śmieci przynieś pod U.M na ten beton plac i tam zostawić.

 • jerzy

  ceny za wywóz śmieci rosną, kontenery wymieniają na mniejsze

 • boluś

  TO BOŁ PRZETARG? CZY USTAWKA? już kilka m-y wstecz Majer "ogłaszał"wygraną PreZero . Godny następca Sroki i Stani' TEROZ RUDA ŚL MOŻE Z DUMĄ OGŁOSIĆ SIĘ MIASTEM SPONSORSKIM JÓZKA SCHWARTZa ,kauflandu i lidla. straszne [...]owłazy tukej rządzą Pytanie JAK DŁUGO JESZCZE ?

 • Apsik

  Normalnie jestem zszokowany wynikiem przetargu, kto by się spodziewał?

 • ewa

  Porażka,segreguję i płacę krocie.Urzędowi w Rudzie powinno się przyjrzeć CBA.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu