Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odpis księgi wieczystej - jak i gdzie można go uzyskać?

  • Dodano: 2022-03-23 13:45, aktualizacja: 2022-03-30 07:16

Księga wieczysta jest jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomości. Warto wiedzieć, jak można uzyskać jej odpis - przez internet lub drogą urzędową.

Odpis zwykły a odpis zupełny księgi wieczystej – różnice

Odpis księgi wieczystej występuje w dwóch formach. Możemy uzyskać odpis zwykły lub odpis zupełny. Warto wiedzieć jakie są między nimi różnice. Przede wszystkim, odpis zupełny jest zdecydowanie bardziej szczegółowym dokumentem.

W odpisie zwykłym znajdziemy dane, które dotyczą bieżącego stanu prawnego nieruchomości. Tam zawarte będą na przykład wpisy, które w momencie złożenia wniosku o odpis znajdowały się w księdze wieczystej. Odpis zwykły będzie także źródłem informacji o wnioskach, które aktualnie rozpatrywane są przez sąd wieczystoksięgowy. Warto mieć do nich wgląd, ponieważ ich istnienie świadczy o tym, że stan prawny nieruchomości może się wkrótce zmienić.

Odpis zupełny z kolei dotyczy tego wszystkiego, co znajdziemy w odpisie zwykłym, ale obejmuje również dane o poprzednich wpisach, również tych, które zostały wykreślone. Pozwala to sprawdzić kompletną historię danego mieszkania czy działki.

Jak pozyskać odpis z księgi wieczystej?

Odpis z księgi wieczystej można uzyskać przez internet albo w urzędzie. Warto wiedzieć, jak go uzyskać na oba sposoby. Przydatne porady na ten temat znajdziemy na stronie https://ksiegi-wieczyste.org/odpis-z-ksiegi-wieczystej-jak-najszybciej-uzyskac/.

Uzyskanie odpisu drogą elektroniczną jest najłatwiejsze. Nie trzeba wychodzić z domu, serwis jest dostępny całą dobę. Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości dostępna jest zakładka "Usługi dla obywatela". Należy w nią wejść i odnaleźć kolejne podstrony - "Nieruchomości i środowisko" i „Elektroniczne Księgi Wieczyste – portal usługowy”. Następne mamy możliwość złożenia wniosku o wydanie odpisu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Żeby to uczynić, będziemy potrzebować numeru księgi wieczystej, przypisanej do danej nieruchomości. Jeśli nie posiadamy numeru, warto skorzystać z jednej z internetowych wyszukiwarek, które pozwalają nam go zweryfikować na podstawie adresu nieruchomości. W systemie należy też wnieść opłatę. Za odpis zwykły zapłacimy 20 złotych, za zupełny – 50 złotych. Konieczne będzie również podanie sposobu dostarczenia dokumentu. Do wyboru są dwie opcje. Odpis otrzymamy na podany adres pocztą, lub na nasz adres e-mail.

Jeżeli jednak wolimy udać się do urzędu, możemy odpis uzyskać w sądzie rejonowym, który właściwy jest ze względu na położenie danej nieruchomości i prowadzi jej księgę wieczystą. Często, należy umówić się na spotkanie. W samym oddziale Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych musimy pobrać formularz KW-ODPIS. W dokumencie wpisujemy rodzaj dokumentu, jakiego potrzebujemy (ten sam formularz wykorzystamy też, aby uzyskać wyciąg z księgi), sposób odbioru gotowego odpisu. Do wyboru mamy odbiór osobisty lub wysyłkę na wskazany adres. Do wniosku załączamy dowód opłaty, którą uiszczamy w kasie, albo przelewem.

Warto wiedzieć, że wniosek możemy też wysłać pocztą. Różnica będzie taka, iż w sądzie zostanie nam on wydany od ręki, natomiast jeśli wyślemy wniosek pocztą, odpowiedzi możemy spodziewać się w przeciągu 30 dni kalendarzowych.

Najwygodniejszym sposobem, który pozwoli nam uzyskać odpis najszybciej, będzie skorzystanie ze strony internetowej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.