Wiadomości z Rudy Śląskiej

Orkiestra Dęta KWK Pokój w Ogrodzie MCK

 • Dodano: 2020-08-27 06:30, aktualizacja: 2020-08-27 07:38

29 sierpnia 2020 (sobota) godz. 18.00 - Ogród MCK - Orkiestra Dęta KWK Pokój pod dyrekcją Jacka Kampy - koncert w ramach Programu Profilaktycznego "Muzyka = Trzeźwość".

WSTĘP BEZPŁATNY

W związku z panującą pandemią, podczas koncertu obowiązują następujące zasady:

 • limit widzów wynosi 80 osób – nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc, wstęp na teren koncertu będzie możliwy od godz. 17.30,
 • na widownię można wchodzić wyłącznie przez odpowiednie bramki,
 • prosimy o zajmowanie miejsc siedzących zgodnie z oznaczeniami (odstępstwa mogą dotyczyć wyjątków, dopuszczonych w odpowiednich przepisach),
 • na terenie koncertu zabrania się spożywania posiłków, dopuszcza się jedynie picie napojów bezalkoholowych wniesionych przez widzów w zamykanych opakowaniach,
 • na terenie koncertu widzowie realizują obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowują zasady dystansu społecznego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Orkiestra Dęta KWK Pokój pod dyrekcją Jacka Kampy 

Orkiestra Dęta KWK Pokój powstała w 1922 roku, założyła ją grupa ludzi pragnąca poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm. Zespół swoją działalnością narażał się na prześladowanie ze strony pruskiego zaborcy, mimo tego z własnych funduszy kompletował instrumenty, umundurowanie oraz nuty. Ambitne zamierzenia rozwijającej się orkiestry dętej przerwał wybuch II Wojny Światowej. Działania wojenne różnie pokierowały losem członków górniczej orkiestry lecz w kilka dni po wyzwoleniu dyrygent wraz z zespołem wznowił działalność. Orkiestra koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli, oprócz tego szkoliła młodych górników ucząc ich gry na różnych instrumentach. Młodzi adepci zasiadając obok starszych kolegów nabierali doświadczenia we wspólnym muzykowaniu. W 1968 roku nastąpiło połączenie sąsiadujących ze sobą kopalń "Wanda-Lech" i "Pokój" w jedno przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Kopalni Węgla Kamiennego "Pokój", równocześnie połączono orkiestry obu kopalń w jeden zespół. Od 1993 roku orkiestrę prowadzi Jacek Kampa, który kilka lat wcześniej - w 1984r. dołączył do orkiestry jako waltornista, po czym zespół sam wybrał go na dyrygenta.

W roku 1996 nastąpiło kolejne połączenie, tym razem kopalni "Pokój" z kopalnią "Walenty-Wawel" skutkiem czego złączono oba zespoły w jeden. Orkiestra liczyła wtedy prawie 120 muzyków, w tym aż 20 młodych werblistów, spośród których wyrosło następne pokolenie instrumentalistów. Aby godnie reprezentować kopalnię i sam zespół, uszyto nowe umundurowanie oraz kupiono nowe materiały nutowe. Orkiestra uczestniczyła w wielu konkursach i przeglądach zajmując czołowe miejsca, uświetniała także festyny zakładowe, bale i jubileusze. Poza oficjalną działalnością orkiestry organizowane były wycieczki oraz zabawy integracyjne.
Źródło: http://www.orkiestrapokoj.net/


O projekcie "Muzyka - Trzeźwość":

Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną używaną przez młodzież. Ponad 90% uczniów klas pierwszych i ponad 96% uczniów klas trzecich szkół ponadpodstawowych przyznaje się do picia napojów alkoholowych. Co dziesiąte dziecko po wypiciu alkoholu uczestniczyło w bójce czy sprzeczce. Co dwudziesty nastolatek po wypiciu alkoholu doświadczył wypadku lub uszkodzenia ciała. W ciągu ostatnich lat systematycznie wzrasta liczba młodzieży zatrzymanej do wytrzeźwienia. Najmłodszy nietrzeźwy nieletni zatrzymany w Izbie Wytrzeźwień miał 12 lat!

Głównym celem jest zatem uświadamianie młodzieży oraz całym rodzinom konsekwencji i zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu, promocja wolnego od alkoholu spędzania wolnego czasu oraz wczesna diagnoza problemu alkoholowego.

Program "Muzyka - Trzeźwość" zakłada dotarcie do grup zagrożonych problemem alkoholowym wśród mieszkańców Rudy Śląskiej. Promocję aktywnego spędzania czasu wolnego bez alkoholu. W ramach projektu zaplanowano realizację kilku koncertów adresowanych do młodzieży, dorosłych i całych rodzin - zespołów Gang Olsena, Orkiestry Dętej KWK Pokój i Universe. W ramach koncertów organizowane będą także spotkania konsultacyjne dla osób zagrożonych chorobą alkoholową, dystrybucja materiałów informacyjnych dot. problemu uzależnienia umożliwiające wczesną autodiagnozę problemu alkoholowego (test baltimorski).

Orkiestra Dęta KWK Pokój w Ogrodzie MCK

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Niy ma Gruby tyj,tamtyj i owam'tyj niy ma klimatu tamtych lat. Moja Oma mieszkała nad salom prób Kozioła przy Bartosza przed Franciszkiem. Skuli tego czynsto nocowoł u niyj i w weekendy kiej mieli próby miywołch straśne przebudzenia. Ślag człowieka tak rzympolili. Ale w noc przed Barbórkom niywiela sie spało i czekali kiej przemaszerujom z muzykom przed oknami. Chrzania podruby w MCKu pod dziwnymi hasłami mom w pamiynci prowdzwe wydarzenia a niy jakiesi podróby.

 • boluś

  Połonczynie Muzyka- Trzeźwość to jakiś kosmos. Syćkie Grajki kierych znoł' chlali i ćpali na potynga . I czas przeszły je tu jak najbardziej na CZASIE. Sorki ostoł sie Estepi kilku kościelnych.

 • Jaga

  No to sami zobaczcie jak jest ludżmi łatwo manipulować i wciskać im ciemnotę, a starsi niech dalej słuchają TV to niedługo nabawią się depresji, jakby w telewizji mówili że lekarstwem na koronawirusa jest smarować się g.... to słowo daje tez by to robili....o ludzka głupoto i naiwnosci

 • normal

  Bardzo ładnie rygor mabyc,szybciej zaraza zniknie,mondrowac to we kiblu,słuchac pilnie sanepidu i basta.

 • Pikolo

  Rygor to możesz sobie w domu robić, nikt z nas nie będzie robić niewolników ani pozbawionych wolnosci, nie ma żadnego koronawirusa to ściema, a jak kto chce wierzyć i dac się zniewalac to prosze bardzo jak ktoś chce nosić maseczki to niech je nosi do u[...]j smierci albo jak się kładzie do łóżka z żoną to też niech zaklada maseczkę bo przecież jest wirus nie?

 • Hanys

  Na wolnym powietrzu maseczki, czy Was do reszty już pogięło,przecież nie ma na wolnym powietrzu zaleceń maseczek...dl;aczego znowudolujecie ludzi, to się już we głowie nie miesci co Wy wyprawiacie z ludzmi

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.