Wiadomości z Rudy Śląskiej

Otwarcie Lokalnego Centrum Tradycji już niebawem!

  • Dodano: 2025-04-22 08:30, aktualizacja: 2025-04-22 08:48

Oficjalne otwarcie Lokalnego Centrum Tradycji w zabudowaniach dawnego szybu "Franciszek" zbliża się wielkimi krokami! Już niebawem rudzianie i mieszkańcy miast ościennych będą mogli podziwiać przestrzeń, mającą na celu kultywowanie naszego dziedzictwa. 

Prace na finiszu!

O powstaniu Lokalnego Centrum Tradycji w zespole zabudowań szybu "Franciszek" mówi się już od dawna. Teraz plany te stały się rzeczywistością! Jak zapowiedziała wiceprezydent Aleksandra Skowronek, już w maju tego roku odbędzie się symboliczne otwarcie Lokalnego Centrum Tradycji. Podkreśla jednak, że obiekt nie będzie jeszcze mógł w pełni funkcjonować, gdyż tuż obok wciąż trwa budowa mieszkań komunalnych, znajdujących się w budynku dawnej straży pożarnej szybu "Franciszek". 

- Spotkaliśmy w terenie, aby m.in. porozmawiać o niezbędnych pracach związanych z przygotowaniem i zabezpieczeniem terenu na czas wydarzenia.  Rolą miasta jest dbanie o nasze dziedzictwo, dlatego też tak ważne było nadanie nowych funkcji zespołowi zabudowań szybu Franciszek – przekazuje Aleksandra Skowronek.

Lokalne Centrum Tradycji

Lokalne Centrum Tradycji, mające łączyć elementy tzw. living muzeum, centrum edukacji regionalnej oraz centrum integracji międzypokoleniowej, powstaje w dawnym budynku biurowym w zabudowaniach szybu "Franciszek". W obiekcie będzie dostępna stała ekspozycja o historii dzielnicy Ruda oraz samego szybu "Franciszek". Wnętrze zostanie podzielone na kilka tematycznych przestrzeni:

  • "izba kapelmajstra" - poświęcona tradycji muzycznej oraz śpiewaczej, w której będzie dostępna wystawa instrumentów używanych na Górnym Śląsku. 
  • "izba śląskiego master chefa" - przestrzeń zaaranżowana na śląską kuchnię, wyposażona w tradycyjne sprzęty kuchenne.
  • "izba szycio" - pomieszczenie poświęcone elementom śląskiego stroju ludowego, gdzie będzie można nauczyć się podstaw robienia na drutach i szydełkowania.
  • "izba bajtla" - pokój tradycyjnych gier i zabaw dziecięcych,
  • "działek" - zewnętrzny ogród warzywny; plony będą wykorzystywane w izbie śląskiego master chefa.

Koszt remontu to 2 mln złotych - został pokryty z wygranej w konkursie Fundacji Most the Most "Nasz Zabytek" oraz dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W pozostałych częściach obiektu powstaną mieszkania komunalne i wspomagane - koszt budowy 6 lokali to ponad 9,4 mln złotych. 2 z nich zostaną ulokowane na parterze i będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na piętrze wydzielono 4 mieszkania o powierzchni od 25 m2 do ponad 52 m2.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Grazby

    6 lokali - 9,4 mln złotych ? Za takie pieniądze to domy jednorodzinne powinni wystawić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również