Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ożywiona dyskusja mieszkańców z władzami — za nami spotkanie informacyjne dot. PSZOK-a

  • Dodano: 2024-11-14 13:45, aktualizacja: 2024-11-15 08:56

Wczoraj odbyło się spotkanie informacyjne na temat budowy PSZOK-a na terenie dzielnicy Kochłowice przy ulicy Kalinowej. Podczas ponad 2. godzinnej dyskusji mieszkańcy mogli dowiedzieć się, czym dokładnie jest punkt selektywnego zbioru odpadów komunalnych oraz wyrazić swoje obawy dotyczące nowej inwestycji.

Spotkanie w Kochłowicach 

Spotkanie mieszkańców z przedstawicielami władz miasta odbyło się 13 listopada w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, na skutek interpelacji radnego miasta Rafała Wypiora. Spotkanie o charakterze informacyjnym zostało poprowadzone przez prezydenta miasta Michała Pierończyka, zastępcę prezydenta Jacka Morka oraz rzeczniczkę urzędu miasta Agnieszkę Piekorz-Hałczyńską. Spotkanie skierowane do mieszkańców Kochłowic sprowadziło do budynku liceum wiele osób, które są zaniepokojone pomysłem budowy PSZOK-a na terenie południowej dzielnicy miasta. Cała rozmowa została podzielona na dwie części, podczas których trwała ożywiona dyskusja mieszkańców z władzami Rudy Śląskiej. 

PSZOK - czego się dowiedzieliśmy? 

Podczas pierwszej części spotkania została omówiona prezentacja dotycząca Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych. Prowadzący odpowiedzieli na główne obawy mieszkańców, wyjaśniając, że PSZOK to punkt, w którym mieszkańcy mogą oddawać odpady, które nie nadają się do przechowywania w zwykłych pojemnikach, a na jego terenie nie powstanie żaden punkt przetwarzania odpadów. Poruszono również temat dostępu PSZOK-a dla mieszkańców sąsiednich gmin oraz zbierania odpadów firm i przedsiębiorców. Punkt w Kochłowicach przeznaczony będzie dla mieszkańców Rudy Śląskiej, a zbierane w nim śmieci będą wyłącznie odpadami komunalnymi. Najważniejszym aspektem były jednak kwestie związane z nieprzyjemnym zapachem oraz zwiększeniem ruchu pojazdów w Kochłowicach. Władze miasta zapewniły mieszkańców, że odpady z punktu są regularnie odbierane i przekazywane do odpowiednich miejsc w celu ich zagospodarowania. Według prowadzących PSZOK nie powinien również wpływać na pogorszenie sytuacji w ruchu drogowym, ponieważ średnia liczba klientów na dzień to ok. 37,7 osoby, przy średniej liczbie 3.41 wywozu śmieci na dzień. Ponadto w każdym dużym mieście jeden PSZOK powinien przypadać na 50-80 tysięcy mieszkańców. 

Co dokładnie będzie wchodziło w skład inwestycji? 

Inwestycja jest w fazie planowania. Zaprojektowanie lokacji oraz zebranie wszystkich pozwoleń może potrwać do 3 lat, a szacowana kwota jego budowy to ok. 4.5 miliona złotych. Zakres prac obejmuje budowę: 

  • wagi samochodowej, 

  • najazdowej rampy rozładowczej z zadaszeniem, która ma umożliwić, wykorzystanie większych kontenerów na odpady, 

  • budynku administracyjno-socjalnego,

  • punktu napraw i ponownego użycia produktów, 

  • ścieżki edukacyjnej 

  • pomieszczeń magazynowych i parkingu 

Władze Rudy Śląskiej wskazują, że takie rozwiązanie oraz lokalizacja przy ulicy Kalinowej mają ułatwić dostęp do punktu mieszkańcom południowych dzielnic miasta. Na terenie PSZOK-a ma być również prowadzona edukacja ekologiczna oraz miejsce napraw i wymiany rzeczy używanych. 

Temat budowy Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych jest bardzo ważny dla mieszkańców Kochłowic. Podczas spotkania mogli oni wyrazić swoje obawy, oraz zadać nurtujące ich pytania. 

Ożywiona dyskusja mieszkańców z władzami miasta 

Druga część spotkania była przeznaczona na zadawanie pytań. Zgromadzeni mieszkańcy wyrazili swoje negatywne zdanie dotyczące budowy PSZOK-a w Kochłowicach niemal jednogłośnie się temu sprzeciwiając. Głównym argumentem przeciw inwestycji jest trudna sytuacja w ruchu drogowym Kochłowic, gdzie przez centrum dzielnicy przejeżdża blisko 22 tys. samochodów na dobę, tworząc ogromne zatory. Został przytoczony argument, że osoby chętne na skorzystanie z PSZOK-a w planowanej lokalizacji będą musiały przejechać przez centrum Kochłowic, co dodatkowo może utrudnić poruszanie się. Zostały zgłoszone również obawy o uciążliwości odorowe, powstałe na skutek budowy punktu. 

Zgromadzeni rudzianie wielokrotnie zwracali uwagę na wybór lokalizacji, który ich zdaniem nie jest optymalny, wskazując fakt, iż ulica Kalinowa znajduje się na obrzeżach dzielnicy, komplikując kwestię komunikacyjną dla większości mieszkańców południowej części Rudy Śląskiej, zauważając, że poprzednia lokalizacja w dzielnicy Kłodnica mogłaby być korzystniejsza. 

W Kochłowicach codziennie stoimy w korkach. Panowie bronią tej “idealnej” lokalizacji w Kochłowicach, natomiast wskazany punkt znajduje się na  samych obrzeżach gminy.

 Mieszkańcy południowej strony Rudy Śląskiej będą musieli przejechać przez Kochłowice, żeby dostać się do PSZOK-a. Poprzednia lokalizacja jest idealnie w centrum południa naszego miasta, więc na pewno byłaby lepsza pod względem dostępności dla mieszkańców - powiedział jeden z mieszkańców Kochłowic.

Mieszkańcy zaznaczali również, że podczas ankiet dotyczących planu zagospodarowania, które otrzymali, zaznaczyli w uwagach, że są przeciwni budowie punktu w ich dzielnicy. Na spotkaniu informacyjnym można było usłyszeć głosy mówiące o wystosowaniu specjalnych pism, które mogą pomóc w zablokowaniu budowy punktu selektywnego zbioru odpadów komunalnych. W trakcie rozmów zostało podkreślone zrozumienie istoty recyklingu, jednak zwrócono uwagę, że podczas kampanii wyborczej prezydent nie wspomniał o inwestycji dotyczącej PSZOK-a.

Panie Prezydencie my tu nie negujemy potrzeby recyklingu. Powiedział Pan, że myśleliście nad PSZOK-iem kilka lat. Podczas kampanii wyborczej opowiadał Pan o różnych inwestycjach, jednak o tej nie wspomniał - powiedział jeden z mieszkańców Kochłowic obecny na spotkaniu. 

Mieszkańcy Kochłowic zebrani na spotkaniu śmiało przekonywali, że nie są zwolennikami inwestycji. 

Słuchamy mieszkańców, jednak to nie zawsze znaczy, że robimy to co oni mówią. Ciąży na nas odpowiedzialność za całość. Za całe miasto, za jego gospodarkę odpadami, na nas ciąży taka odpowiedzialność i musimy podejmować decyzje trudne i niepopularne - powiedział prezydent Michał Pierończyk podczas spotkania z mieszkańcami. 

Ważny dialog mieszkańców z władzami 

Ponad dwugodzinne spotkanie było żywiołową i zdecydowaną dyskusją, w którą zaangażowała się znaczna część zgromadzonych. Atmosfera, choć chwilami nerwowa pokazuje, z jak ważnym tematem mierzą się mieszkańcy oraz jak trudne decyzje stoją przed władzami miasta. 

Nie spodziewałem się takiego charakteru tego spotkania, miałem zupełnie inny przekaz na temat tego co się dzieje w Kochłowicach, nie spodziewałem się takich emocji zupełnie, ale to było ciekawe spotkanie, z pewnością inspirujące. Ten głos trzeba wziąć pod uwagę. Pan Prezydent wyraził pewną dyspozycję i tą dyspozycją będziemy się kierować - powiedział Jacek Morek, zastępca prezydenta.

To nie jest prosty temat, jest to kontrowersyjna sprawa. Miasto jest w takiej sytuacji, że musi robić PSZOK-i, nie mamy za bardzo wyjścia. Przemyśleliśmy sytuację, to jest bardzo długi czas myślenia, gdzie by to mogło być i ta lokalizacja wydaje się dobra. Plan zagospodarowania przestrzennego to długi proces, którego nie uchwala się w przeciągu dwóch tygodni, aby ludzie również mogli się wypowiadać. To proces, który potrwa jeszcze przynajmniej 2 lub 3 lata, ale musimy zacząć. Jeśli nie zaczniemy, to czasu nikt nam nie zwróci. Nie wrócą środki, które są potrzebne do poprawienia systemu zarządzania odpadami. Czas jest dla nas również istotny. Rozumiem żale mieszkańców, jednak to nie jest inwestycja, która powoduje zwiększenie ruchu samochodów i uciążliwości odorowe. Rozumiem niezadowolenie i sprzeciw jednak zawsze jest to trudna decyzja. Rolą prezydenta jest mówienie o trudnych sprawach i mierzyć się z niezadowoleniem społecznym. Po to mieszkańcy mnie wybrali, aby móc rozwiązywać problemy, nie odsuwając głosu mieszkańców. Trzeba spojrzeć trudnej prawdzie w oczy i po prostu działać, pracujemy na to żeby dalej prowadzić miasto. Twierdzimy, że potrzebujemy dodatkowego PSZOK-u w mieście i chcemy go zrealizować - powiedział prezydent Michał Pierończyk. 

Zwieńczeniem spotkania była obietnica prezydenta, mówiąca o ponownym przeanalizowaniu dostępnych lokalizacji, w których może zostać zrealizowana inwestycja budowy punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. 

O kolejnych decyzjach w sprawie powstania PSZOK-u będziemy informować Państwa na bieżąco!

Komentarze (52)    dodaj »

  • kochlove

    Lepiej jak tam PSZOK postawią niż kolejne hale produkcyjne bo to dopiero bedzie ruch

  • Wredziol

    Byłem niedawno w sobotę w innym rudzkim pszoku – jakieś 15 osobówek stało w kolejce, ale jakiegoś strasznego ruchu nie było (spędziłem tam jakieś 15 minut i ani jednego samochodu nie odsłużyli). Nie wiem jak to wygląda w tygodniu i jaki jest ruch samochodów ciężarowych. Zgaduję, że może być zdecydowanie większy.Pszok nie jest jednak potrzeby, żeby przez rynek nie można było przejechać. Myślę, że przede wszystkim ten problem trzeba rozwiązać, to pszok w Kochłowicach przestanie być problemem.Moja ostatnia wizyta w pszoku, to była pierwsza moja wizyta, i oczywiście nic nie załatwiłem. Nie wystarczy być mieszkańcem RŚ, muszę jeszcze zdobyć dokument, że za mieszkanie płacę. 15 minut stałem przy okienku, bo ustalali, czy osoba stojąca przede mną może trzy worki liści zostawić.Tego samego dnia byłem w świętochłowickim pszoku z mieszkańcem tamtego miasta – krótkie spisanie danych potwierdzających, że jest mieszkańcem Świętochłowic, trzy minuty wizyty i ani jednego samochodu w kolejce.Gdyby podobnie zorganizować pracę w RŚ, to może kolejny pszok nie byłby potrzebny?

  • Kochlorz

    Oby powstał artykuł dot.decyzji prezydenta.

  • Rado

    Priorytetem jest wybudowanie obwodnicy. Zaczynają wszystko na odwrót. Kochłowice zakorkowane a oni PSzok chcą jeszcze budować, całe centrum logistyczne. Tam powstają, budują nowe magazyny, będzie motel, domy po kopalni przeznaczą na wynajem dla firm i wiele innych inwestycji.

  • hmmm...

    No, tak komuś te kukułcze jajo trzeba podrzucić. Zatorowość jest już ogromna. Potem będzie jeszcze większa, ciekawe jak daleko sięgnie korek z kochłowickiego ronda.

  • kajko

    Rudzianom pszok przeszkadza chociaż będzie kilkaset metrów od budynków ale skrupułów nie mają podrzucając po zmroku gdzie popadnie w krzaki. Szczególnie upodobali sobie kompleksy garażowe przy otylii. Patologia

  • Jestem Za

    Jeśli budować nowego pszoka to tylko taki na wzór tego w Chorzowie przy ulicy Kaliny. Ten na szybie Walentym jest mało praktyczny. Kontenery małe, dostęp trudny, zupełnie bez sensu. Sama lokalizacja bardzo dobra- daleko od zabudowań, z dobrym dojazdem dla ludzi z południowych dzielnic Rudy

  • Bolo Kołodziejczyk

    Dziennikarze portalu mogą zamieścić kolejny artykuł dot. przepustowości rynku w Kochłowicach. Przyszły już wyniki badań co dzień przez niego przejeżdża 23 tyś. samochodów. A będzie jeszcze więcej po wybudowaniu centrum logistycznego, PSZOKa. Tylko obwodnica Kochłowic może rozładować te korki.

  • Blum

    Na pytanie dlaczego PSZOK nie powstał w okolicach Kłodnicy? Odpowiedź prezydenta: bo ja mieszkam na Kłodnicy.Chyba nie trzeba nic więcej dodawać

  • wow!

    Blum to na tym spotkaniu tak powiedział? Wykazał się rozbrajającą szczerością;)

  • Haha

    Kto i ile Ile ci płaci za takie zmyślone komentarze?

  • Kochłowicki rudzanin

    Jestem za super miejsce zdała od zabudowań nie rozumiem w czym problem.

  • Antypsioczysko

    Prezydent to PO on nie będzie się liczył z przeciwnikami PSZOKa. Ta partia to bezwzględni ludzie, gdzie liczy się chęć wzbogacenia się. Demokracja jest dla nich sprawą nieistotną i tak zrobią co zechcą.

  • mieszkaniec

    Kto był na spotkaniu wie jak wyglądało, jak zostaliśmy potraktowanie, na prawie każdy pytanie Prezydenci odpowiadali wymijająca lub nie zgodnie z prawdą :po pierwsze wg. planu zagospodarowania przestrzennego były zgłaszane uwagi przez mieszkańców lecz zostały pominięte i uznano za mało ważne;po drugie miejsce na Kłodnicy można było zmienić tak żeby było zgodne z planem zagospodarowanie przestrzennego tyczy działki 1896/57 i wykupić cześć działki pod PSZOK od elektrowni tak jak zrobił to Urząd Miasta odkupując działkę przy Kalinowj od PHOENIX BUSINESS;po trzecie żadne konsultacje z mieszkańcami nie zostały przeprowadzone tylko postawieni przed faktem dokonanymb- spotkanie informacyjne że PSZOK powstanie Jeśli się zwraca do Prezydenta z jakaś prośba to się słyszy że robią wszystko co mogą ale problemu nie rozwiązują !!!

  • mieszkaniec

    a jakoś Tiry jak jeżdżą na Raben wom nie przeszkadzają ,ciekawe a jeżdżą dzień i noc . A co wom tam mo niby śmierdzieć stare meble ? elektro smieci gruz ? no ja z tego jest fets odór

  • Mietlora

    Kochany panie Prezydencie proszę nie budować nam tutaj Pszoku. Oczywiście on jest bardzo potrzebny ale w innej dzielnicy. Będzie generował hałas, dodatkowe mega zatory, które już się tworzą, letnie odory. Jak pan nie wybuduje w Kochłowicach tego Pszoku na dał będą na pana glosować. Wiem, iż jest pan mądrym prezydentem i przeanalizuje za i przeciw.

  • basztard

    Pierońcyku chopecku wybuduj sie Pszocek przi swoim łokenecku.

  • Anty PSZOK

    Mieszkańcy Kochłowic słusznie, że walczycie o swoje. Popieram was oby prezydent nie wybudował wam tego PSZOKa. O tym się nie mówi ale w lecie unosi się smród. Mam ma Rudzie tego smrodlarza też obiecywali, że nie będzie odorów a są i to jakie. Tam można też utylizować chemikalia. Ciekawe dlaczego pan prezydent nie buduje PSZOKa w swojej dzielnicy? Macie wspaniałego mądrego radnego. Korki, czyli przepustowość też są problemem. Prezydent tylko uspokaja ładuje wodolejstwo. Co dziennie z wszystkich dzielnic będą wam się zwalać i korkować Kochłowice tłumy ludzi z innych dzielnic nawet innych miast bo mogą. To temat tabu. Ogłupia się mieszkańców aby przystali na taką bombę ekologiczną. A potem tylko krok do kolejnej inwestycji jaką jest spalarnia śmieci dla całej Polski i innych państw. To polityka pieniądza mająca na celu wzbogacenie finansowe miasta pod przykrywką eko. Brawa dla mieszkańców Kochłowic będących na tym ,,eko" zebraniu. Nie dajcie się otumanić. Macie wiele argumentów przemawiających na anty pszok. Prezydent czuję pieniądz dlatego będzie za wszelką cenę dożyć do powstania pszoka. Jednak aby wygrać ponowne wybory musi liczyć się z głosem niezadowolonych mieszkańców. Na tym polega demokracja trzeba liczyć się z głosem ludzi.

  • Janota

    Co za oszołomstwo, na tych PSZOKach niewiele się dzieje, był ktoś z nich kiedyś na Rudzie 1? nie ma smrodu bo nikt biologicznych rzeczy nie przywozi. Kontenery, porządek, waga i tyle. Czy tam jest zwiększony ruch z powodu PSZOK- oczywiście że nie, bo to że opony czy oleje można tam zutylizować będziemy szczepić w Januszach jeszcze latami, do dziś większość nie wie że to jest za darmo i można oddać wszystko, nadal Janusze wolą stare opony wyrzucić na hołde albo gdzieś do lasu. Nasze społeczeństwo nadal jest d.... z mentalem nawet w tak prostych sprawach, smutne to.

  • Działkowiec

    Wszystkiego oddać nie można bo np. papy nie przyjmują a odpady które przyjmują musza pochodzić z gospodarstwa domowego w którym odprowadzana jest opłata za wywóz odpadów. Jak chciałem oddać puszki po farbie bo malowałem altanę na ROD to już ich oddać na PSZOK-u nie mogłem - nie bo nie pomimo tego ze jako ogródki płacimy prawie 200 zł rocznie od każdego działkowca za wywóz odpadów.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również