Wiadomości z Rudy Śląskiej

Izba Przyjęć w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej – jak działa i komu udziela pomocy?

  • Dodano: 2025-02-19 11:30

W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej funkcjonuje Izba Przyjęć, w której wykwalifikowany personel medyczny udziela świadczeń pacjentom wymagającym natychmiastowej pomocy. Trafiają tam osoby, które zgłaszają się samodzielnie, jak również pacjenci przywiezieni przez zespoły ratownictwa medycznego w wyniku nagłych zdarzeń zdrowotnych. Czym różni się Izba Przyjęć od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego? Wyjaśniamy!

Izba Przyjęć a Szpitalny Oddział Ratunkowy – podstawowe różnice

W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej nie funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Warto wiedzieć, czym różni się Izba Przyjęć od SOR-u:

  • Izba Przyjęć to miejsce, gdzie pacjenci w stanie nagłego zagrożenia zdrowia mogą uzyskać pomoc bez skierowania. W razie konieczności są zabezpieczani medycznie i transportowani do specjalistycznej placówki.

  • SOR natomiast obsługuje osoby w stanie zagrożenia życia, np. ofiary wypadków, urazów czy zatruć.

Kto może skorzystać z pomocy Izby Przyjęć?

Izba Przyjęć Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej obsługuje pacjentów:

  • ze skierowaniem, gdy stan zdrowia wymaga natychmiastowej diagnostyki i podjęcia decyzji o przyjęciu na oddział,

  • ze skierowaniem na planowe przyjęcie, zgodnie z ustalonym terminem,

  • przywiezionych przez Zespół Ratownictwa Medycznego,

  • bez skierowania, w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Warto pamiętać, że Izba Przyjęć nie udziela planowych porad lekarskich. Takie świadczenia można uzyskać w poradniach specjalistycznych lub u lekarza rodzinnego.

Organizacja Izby Przyjęć w Rudzie Śląskiej

Na terenie Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej działają dwa punkty:

  • Główna Izba Przyjęć przy ul. Wincentego Lipa 2 (Godula),

  • Punkt przyjęć przy ul. Głównej 11 (Bielszowice).

Pacjenci zgłaszający się na Izbę Przyjęć powinni mieć przy sobie dokument tożsamości, dokumentację medyczną oraz informację o aktualnie przyjmowanych lekach.

Każda osoba, niezależnie od tego, czy posiada skierowanie, przechodzi procedurę TRIAGE. Obejmuje ona pomiar podstawowych parametrów życiowych oraz wywiad epidemiologiczny, co pozwala określić pilność przyjęcia pacjenta.

Więcej informacji w tym temacie znajdziecie na stronie Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej


Źródło: Redakcja / Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

Komentarze (15)    dodaj »

  • Czarna

    Przepraszam,ale spadłam z pufy ze śmiechu.... Do dziś pamiętam, lato,a dokładnie 11 lipca( o ironio 10tego kupiłam szpilki na wesele koleżanki) złamałam nogę, pogotowie,Godula,izba przyjęć, oczywiście srovid... W izbie dwie osoby w kolejce przede mną... Spędziłam tam 5 wspaniałych godzin w oczekiwaniu na prześwietlenie, potem już z górki,godzina na lekarza aż w końcu gips .. oczywiście nie obeszło się bez " ale niech Pani nie marudzi bo to i tak już nie boli" sratatata ....i tak źle zagipsowali bo na drugi dzień gips był tak luźny że gdyby nie onuce wojskowe męża to gips sam by odpadł. No i meta. Po 6sciu mile spędzonych godzinach,zamawiam taryfę.... No i na tym wózku,powolutku kieruje się w stronę tylniego wjazdu/ wyjazdu aby poczekać na taryfę. I oczywiście pełna kultura pani oddziałowej " KU****A CZYTAĆ DO CH**A NIE POTRAFISZ ŻE NIE WOLNO WÓZKIEM NA DWÓR WYJECHAĆ??? BĘDZIESZ TO SMARKULO MYŁA??? Heh,jako kaleka nie dałam rady wstać i tym wózkiem jej przywalić,ale... Gdyby nie to że mam męża to za tekst taksówkarza chyba bym oszalała z miłości, dlatego

  • Monika.

    Widzę sami roszczeniowi, takie ro typowe,takie Polskie

  • onko

    Widać zdrowa kobyłka z ciebie. Zdrowy nigdy nie zrozumie chorego.

  • grita

    tak to pracha ten szpital jak bede poczeboawał pomocy wole chorzów lub inne miasto inne podejscie do pacejnta

  • Rudzzuanka

    Izba przyjęć kto to widział Ludzie czekają na korytarzu na swoja kolej a w tle z gabinetów śmiechy chichy i tyle godz by ktoś się nimi zają tragedia

  • fafik

    Akurat dzisiaj tam przechodziłem idąc na MR. Na ten cały tłum co tam stał i siedział była tylko jedna (1!) przyjmująca za okienkiem.

  • Pacjentka

    Kwalifikacja na izbie polega na tym, że wysyłają pacjentów obok do przychodni gdzie przyjmuje 1 lekarz i z bólem ludzie czekają kilka godzin.Organizacja w szpitalu tak jak w całym mieście to totalna porażka

  • Pacjent

    A gdzie ta baba co miała czarować i ten Baran co miał dzwonić do pacjentów

  • Wyborca

    Dziwne bo za Dziedzicowej był SOR!

  • Zbulwersowana

    Guzik prawda, że profesjonalni i że zapewniają wsparcie. Nie potrafią odróżnić potrzeby wystawienia skierowania neurologicznego od okulistycznego. A rejestratorka ważna jak magi w zupie, jak jej nie przekrzyczysz, to nie dostaniesz się do żadnego pseudospecjalisty...

  • Jo

    Hahah procedura TRIAGE, Wy tak serio ? piszecie to bo kazali czy jak ? Kto był na izbie to wie jak to wygląda, tam nikt się czlowiekiem nie interesuje, przyszedłeś to czekaj aż ktoś łaskawie się tobą zainteresuje i tyle. Prawdziwe tragie albo tragediam

  • Marek

    Rusza izba przyjęć to stan umysłu

  • Pacjent

    Człowiek musi tam spędzić 8 godzin żeby ktoś się nim zainteresował i przebadał

  • Rudy102

    W tytule artykułu jest błąd Izba Przyjęć w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej nie działa i nie udziela pomocy

  • Rudolfa

    W ogóle nie działa tyn szpital powinni zamknąć jeden wielki syf i umieralnia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również