Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pamiątki z KWK Pokój trafiły do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

  • Dodano: 2024-09-10 08:45, aktualizacja: 2024-09-10 09:38

Zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogórnicze pamiątki z byłej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej.

SRK przekazała górnicze pamiątki do Muzeum Górnictwa Węglowego

Przedmioty, które dawniej służyły głównie kopalnianym elektrykom, teraz zasiliły zbiory zabrzańskiej placówki. Po wyczyszczeniu i zakonserwowaniu mają być wystawiane w ramach cyklicznych wystaw czasowych. 

Wśród przekazanych przez SRK pamiątek znalazły się m.in.: 

  • hełm stażysty dozoru górniczego, 
  • reflektor przemysłowy i przeciwlotniczy, 
  • smarownica nożna, 
  • półbuty elektroizolacyjne 
  • i chwytak do kabli wysokiego napięcia.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę, pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. Darowizny w postaci pamiątek służą w wielu gminach i instytucjach kolejnym pokoleniom - czytamy na stronie SRK. 

Ponadto SRK wsparła m.in. działalność Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kopalnia "Pokój" funkcjonowała od 1902 roku

Kopalnia "Pokój" funkcjonowała od 1902 roku, jednak historia wydobycia węgla w tym rejonie rozpoczęła się znacznie wcześniej. Teren, którego dotyczy list intencyjny, należał pierwotnie do kopalni "Wanda - Lech", która w 1968 r. została przyłączona do kopalni "Pokój". W 2016 r. KWK "Pokój" funkcjonująca do tego czasu, jako samodzielny zakład, stała się jednym z ruchów górniczych nowo utworzonej KWK "Ruda". Wkrótce zapadła decyzja o wygaszeniu działalności kopalni. 1 stycznia 2017 r. SRK S.A. przejęła część dawnej KWK "Pokój" jako oddział "Pokój 1" spółki, w skład którego wchodziło 713 ha gruntu, 48 wyrobisk dołowych, 2 szyby górnicze oraz obiektów powierzchniowych. 3 marca 2022 r. SRK przejęła pozostałą część: 19,7 ha gruntu, 73 budynki, 137 budowli na powierzchni i 257 budowli na dole, która stała się oddziałem "Pokój II" spółki. 31 grudnia 2024 r. Oddział SRK - KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany. Szyb Wanda wejdzie jako pompownia w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do SRK, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie kopalnie.

Terenom po kopalni „Pokój” w Rudzie Śląskiej zostaną nadane funkcje

W sumie jest to 65 hektarów, należących do SRK, na których znajdują się 23 obiekty do wykorzystania bądź adaptacji. To między innymi budynek maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieża wyciągowa oraz nadszybie szybu Lech II wraz z halą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol.

Jednym z głównych pól współpracy będzie wdrożenie założeń koncepcji masterplanu, opracowanego w 2021 roku oraz jego modyfikacja i uszczegółowienie dla dwóch obszarów. Pierwszy położony jest między ulicami: Czarnoleśną, Grochowską, Niedurnego, Obrońców Westerplatte i Traktem Rudzkim, drugi - między ulicami: Niedurnego, Kolejową, Szarotek, Szyb Andrzeja, Lecha.

Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ

Komentarze (1)    dodaj »

  • PiP

    jestem ciekaw kto takie badziewia bedzie ogladał, za 10 lat górnictwo nie bedzie istniało na szczescie, Ten na wózku widłowym powinien byc zwolniony od razu...nie ma zapietych pasów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również