Wiadomości z Rudy Śląskiej

Teren po kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej zyska nowe funkcje mieszkaniowe i usługowe

  • Dodano: 2024-06-24 15:30

Terenom po kopalni „Pokój” w Rudzie Śląskiej zostaną nadane funkcje mieszkaniowe i usługowe. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta uchwalona została odpowiednia zmiana w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, a także przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu rewitalizacji dla tego obszaru.

Strategiczne przeznaczenie terenów po kopalni "Pokój"

- Masterplan dla terenów po KWK „Pokój” zakłada przeznaczenie ich m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Również analizy przeprowadzone przez Bank Światowy wskazały, że dominującym sposobem zagospodarowania tego miejsca powinno być budownictwo wielorodzinne – przypomina prezydent Michał Pierończyk.

– Pierwszym i niezbędnym krokiem do realizacji tych koncepcji jest uwzględnienie ich w dokumentach planistycznych – dodaje.

Tereny po kopalni „Pokój” zlokalizowane są strategicznie w centrum miasta, pomiędzy dzielnicami Nowy Bytom i Wirek. Ich właścicielem jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. W połowie czerwca władze miasta i spółki podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie nowego zagospodarowania tego miejsca. Jednym z wymienionych w liście działań jest dostosowanie dokumentów planistycznych do aktualnych potrzeb.

Dokumenty planistyczne kluczem do realizacji koncepcji

Miejscowy plan rewitalizacji jest szczególną formą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która może być uchwalona dla obszaru rewitalizacji. Z kolei studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to dokument o bardziej ogólnym charakterze, z którym plan musi być zgodny.

Podjęte podczas sesji uchwały związane ze zmianą dokumentów planistycznych nie dotyczyły jedynie terenów po kopalni „Pokój”.

- Studium zostało zmienione także m.in. dla nieruchomości Huty Pokój S.A. w rejonie ul. Niedurnego i Stalowej. Spółka wnioskowała o zmianę ich przeznaczenia z usługowego na produkcyjno-usługowe w związku z restrukturyzacją. Zmiana zaszła też w przypadku obszaru po dawnej KWK „Polska- Wirek” w rejonie ul. Tunkla i Bałtyckiej, co ułatwi jego rewitalizację – wylicza Aleksandra Skowronek, zastępca prezydenta miasta ds. zagospodarowania przestrzennego.

W obu przypadkach po uchwaleniu zmian w studium podjęte zostały uchwały w sprawie przystąpienia do wprowadzenia analogicznych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Rada Miasta podjęła również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego miasta Ruda Śląska. Jest to odpowiedź na nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie 24 września 2023 r. i zakłada, że 1 stycznia 2026 r. straci moc studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a jego funkcje przejmie właśnie plan ogólny obok strategii rozwoju miasta.

Komentarze (14)    dodaj »

  • Aurelia

    idealne miejsce na PSZOK, dobry dojazd, albo wielki bar z żurem i wodzionką, miejscowi beda tak ciagle przyłazic bo to lubią od pokolen

  • czekający

    Bedom fajne mieszkania,bo my nanie czekomy takie niskie we zieleni ala ogrudeczki,tak po 400000/500000 tysiakow to my sie je kupimy za tani kredycik.

  • SideEffect

    Nie najlepszym...(delikatnie mówiąc) pomysłem jest osiedlenie ludzi na takich terenach z wiadomych przyczyn. No chyba, że to będą socjal darmozjady, to jest jakaś pomysł.

  • Powstanie kolejno deweloperka + pepco,Rossmann tedi i inne szajsy

  • Jorg

    Zbudują socjale do inżynierów i doktorów nauk macanych z dalekiego południa. I to takie po 80-100m2 wg wymogów unijnych

  • Mikołaj

    ... jeszcze długo długo te plany nie będą realizowane, ale pomarzyć mogą.

  • Mikołaj

    ... jeszcze długo długo te,, plany"nie będą realizowane, ale pomarzyć mogą (włodarze Rudy Śl.).

  • Mieszkaniec

    Fajnie byłoby to połączyć z górą Antonia o stworzyć tereny rekreacyjne. Park i drugi burloch który jest oblegany i wyraźnie jest potrzeba kolejnej tego typu inwestycji. Ciekawe kto chciałby tam mieszkać na pogórniczej działce...

  • n4u

    tak, w centeum mieszkania, usługi i parki a na karmańskim wyrzynamy lasy pod kolejne magazyny

  • Obserwator

    Tego terenu i tych inwestycji powinny się zająć odpowiednie służby

  • Mino

    Przecież tam się nie da żyć! Smród z hałdy to szybka droga do nowotworów.

  • jo...

    Byle nie postswiom tam hal panattoni bo to teraz w Rudzie Śląskiej jest mofa kaj trocha wolnej przestrzeni to zaraz stawiają te hale.

  • Wesoły hanysek

    Nic yno iść do synagogi brać kredyt być na swoim i być szczęśliwym człowiekiem siema siema

  • Ino brać

    A potem dzieci i wnuki spłacają kredyt po starych [...]ach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również