Wiadomości z Rudy Śląskiej

PGG przedstawiła plan połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda

  • Dodano: 2024-11-04 08:30, aktualizacja: 2024-11-04 14:35

Propozycje dotyczące harmonogramu połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda przedstawił zarząd Polskiej Grupy Górniczej na ubiegłotygodniowym (30.10) spotkaniu ze stroną społeczną, które odbyło się w siedzibie spółki. Wkrótce wśród pracowników Ruchu "Bielszowice" przeprowadzona zostanie ankieta, w której będą mogli określić, czy w związku z planowanym połączeniem z Ruchem "Halemba” chcą kontynuować tam pracę, skorzystać z urlopu górniczego lub wybrać odprawę.

Planowane jest połączenie zakładów

Planowane połączenie zakładów jest konsekwencją umowy społecznej dla górnictwa z 2021 roku, w której zapisano, że dwa ruchy rudzkiej kopalni działać będą niezależnie do ich scalenia w 2023 roku. Po napaści Rosji na Ukrainę, w celu czasowego zwiększenia produkcji węgla przez PGG, zarząd spółki uchwalił w maju 2023 r. aktualizację programu operacyjnego kopalni Ruda, w którym przedłużono o dwa lata funkcjonowanie samodzielnego ruchu Bielszowice. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej jest zobowiązany do realizacji umowy społecznej, ale chciałby przedłużyć eksploatację w Bielszowicach o dodatkowe 6 miesięcy, czyli do połowy 2026 roku.

– Dla nas wszystkich to duże wyzwanie, dlatego chcemy przygotować się do niego jak najlepiej, planując działania i informując o nich z wyprzedzeniem. Zapewniam, że proces ten przeprowadzimy odpowiedzialnie, transparentnie oraz we współpracy nie tylko ze stroną społeczną, ale i całą załogą kopalni Bielszowice – mówił na spotkaniu z przedstawicielami strony społecznej Leszek Pietraszek - prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

W prezentacji prezes Leszek Pietraszek razem z wiceprezesem ds. produkcji Markiem Skuzą przedstawili plan spółki na stopniowe łączenie dwóch zakładów – Bielszowic i Halemby w jeden ruch.

– 1 lipca 2025 roku nastąpiłoby wydzielenie z ruchu Bielszowice tzw. "oznaczonej części zakładu górniczego" i przekazanie jej do likwidacji. Chodzi o dwa peryferyjne szyby w rejonie Pawłów Górny. W lipcu 2026 roku rozpocząłby się II etap przekształceń. Z kopalni Ruda wydzielono by i przekazano formalnie do likwidacji Partię Centralną ruchu Bielszowice. Podobnie jak wcześniej (w przypadku rejonu Pawłów Górny) pozwoli to uruchomić drugą edycję pakietu osłon socjalnych – mówił obecnym na sali wiceprezes spółki Marek Skuza.

fot. Bożena Sieja, Ewa Grudniok /PGG S.A.

Do końca 2025 roku stan zatrudnienia w KWK Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób

W pierwszym etapie zmian, w ciągu sześciu miesięcy do końca 2025 roku stan zatrudnienia w kopalni Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób (odpowiednio z 2721 do 2603 w ruchu Halemba oraz z 2283 do 1782 w ruchu Bielszowice). Na koniec lipca  2026 roku w jednoruchowej kopalni Ruda pracowałoby ok. 2 880 osób.

– Na spotkaniu pokazaliśmy, ilu pracowników będzie zatrudnionych w kopalni jednoruchowej, jak na osi czasu będzie wyglądał proces zmian, jakie będą możliwości skorzystania przez naszych pracowników z instrumentów osłonowych przewidzianych w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa tj. jednorazowych odpraw pieniężnych, urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbczych. To, co najważniejsze: nikt z zatrudnionych w kopalni nie straci pracy. Każdy, kto będzie chciał pracować w Polskiej Grupie Górniczej, będzie miał możliwość zatrudnienia – podkreśla prezes Pietraszek.

Warunkiem niezbędnym do realizacji tych planów jest aktualizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Pracuje nad tym Ministerstwo Przemysłu.

– Jako dyrektor kopalni wraz z moimi współpracownikami i pełnomocnikami zarządu zrobimy wszystko, żeby nasza załoga mogła skorzystać z wszelkich dostępnych instrumentów pomocowych. Ci, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z osłon, będą mogli znaleźć zatrudnienie w sąsiednich kopalniach, aby w ten sposób dopracować do emerytury – mówi Jacek Kowalczuk, dyrektor KWK Ruda.

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona ankieta 

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona ankieta wśród pracowników, w której każdy będzie mógł wskazać najlepsze dla siebie opcje wyboru. Głos każdego pracownika będzie brany pod uwagę przy realizacji poszczególnych programów - ma to pozwolić ściśle określić rodzaj i liczbę instrumentów osłonowych, pokaże też możliwości i kierunki alokacji pracowników pomiędzy oddziałami PGG (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań czy np. miejsca zamieszkania).

Pracownicy, którzy zdecydują się odejść, pobierając jednorazową odprawę pieniężną, ale chcieliby być nadal aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z różnych form wsparcia. Wyznaczony zostanie pełnomocnik zarządu ds. aktywizacji zawodowej, który będzie miał pełną wiedzę o możliwościach zatrudnienia, szkoleniach czy pozyskaniu dofinansowania. We współpracy ze stroną społeczną uruchomione zostaną centra kompetencji, powstanie też niezależny portal wsparcia procesu rekrutacji – z informacjami dla pracodawców na temat dostępnej grupy pracowników, ich kompetencjach i umiejętnościach.

Spółka zamierza w tym celu ściśle współpracować m.in. z samorządami, dlatego w spotkaniu w PGG S.A. uczestniczył także  Michał Pierończyk - prezydent Rudy Śląskiej:

– Dziękuję zarządowi PGG za zaproszenie na to spotkanie. Dla Rudy Śląskiej górnictwo jest kluczową branżą, nie jest przypadkiem, że patronką miasta - jak wiecie - jest św. Barbara. Deklaruję pełną współpracę i zaangażowanie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba np. we wsparciu procesu przekwalifikowania pracowników. W latach 2021-2027 są na ten cel dostępne środki unijne, są też w mieście spółki z udziałem miasta, które będą z nich korzystały: Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor" i Śląski Inkubator Przedsiębiorczości. Dotąd bardziej skupialiśmy się na wsparciu dla osób z branży okołogórniczej, ale jeśli zajdzie potrzeba pomocy samym górnikom, będzie taka możliwość – mówił Michał Pierończyk na spotkaniu.

Związkowcy przeprowadzili Referendum Informacyjne 

Warto przypomnieć, że 22 października br. związkowcy z kopalni Bielszowice przeprowadzili Referendum Informacyjne — zadane pytanie brzmiało: Czy jesteś za wydłużeniem istnienia kopalni Bielszowice co najmniej do 2028 roku i popierasz działania w jej obronie? Na 1716 osób będących w tym dniu w pracy udział w referendum wzięło 1554 osób. Stanowi to 90,5 proc. Za obroną kopalni Bielszowice opowiedziało się 1545 osób, a 9 było przeciwnego zdania. 

Związkowcy przekonują, że wydobycie w kopalni Bielszowice powinno zostać wydłużone do końca 2028 roku

Więcej w tym temacie już wkrótce na naszym portalu. 

fot. PGG Solidarność Bielszowice 

Komentarze (32)    dodaj »

  • Nie grubiorz

    Brawo

  • Euro

    Trzeba było się uczyć matole.

  • Obiektywnie

    Szkoda się powtarzać ale wszystkich Nie górników ta informacja Nie interesuje co z nimi będzie. Pójdą do Mid Ocean robić za najniższą i w końcu docenią pracę innych

  • LOCO

    Górnik jest nie do ruszenia, i chwała im za to, a ty sam pracuj do 65 za ochłapy od prywaciarza hihihi.

  • współczucie

    Nie zazdroszczę im niczego. Żal mi górników Ruda Śląska zawsze była miastem wydobywczym a teraz to żenada...

  • ddd

    Co ma pracownik firmy do gadania odnosnie terminu likwidacji firmy? :D:D:D to jakby zapytac kury kiedy chce trafic do rosolu

  • ddd

    Zrobicie sobie jeszcze referendum jakie auto chcecie dostac na wakacje. Mercedesa S czy BMW 7? ta sama wartosc pytania co czasokres fukcjonowania kopalni, nic nie macie do gadania

  • Górnik

    Związkowcy wyją, bo nierobolom koryto odjeżdźa i być może będą musieli uczciwie pracować.

  • Tomasz

    Najlepiej zlikwidować najbardziej dochodową kopalnie (bielszowice) i potem można zlikwidować całe pgg. W tym kraju można tylko wszystko niszczyć. Co w zamian za energetykę wèglową? Importowany gaz najlepiej za pośrednictwem niemiec czy już bezpośrednio energię elektryczną od niemca. Likwidujmy górnictwo dopiero jak będziemy mieć alternatywę pod postacią elektrowni jądrowych

  • Jorg

    Po likwidacji Bielszowic zarząd PGG sie skapnie że Halemba nic nie fedruje. Tym sposobem zlikwidują całe górnictwo w Rudzie Śląskiej.

  • Piter

    I o to właśnie chodzi. KWK Bielszowice powinni jak najszybciej zamknąć. Referendum nieroboli, związkowców to jest jakieś nieporozumienie ... to wyglądo jak demokracja w rosji.

  • tralala

    Nierobol cię zrobił.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również