Wiadomości z Rudy Śląskiej

PGG przedstawiła plan połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda

  • Dodano: 2024-11-04 08:30, aktualizacja: 2024-11-04 14:35

Propozycje dotyczące harmonogramu połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda przedstawił zarząd Polskiej Grupy Górniczej na ubiegłotygodniowym (30.10) spotkaniu ze stroną społeczną, które odbyło się w siedzibie spółki. Wkrótce wśród pracowników Ruchu "Bielszowice" przeprowadzona zostanie ankieta, w której będą mogli określić, czy w związku z planowanym połączeniem z Ruchem "Halemba” chcą kontynuować tam pracę, skorzystać z urlopu górniczego lub wybrać odprawę.

Planowane jest połączenie zakładów

Planowane połączenie zakładów jest konsekwencją umowy społecznej dla górnictwa z 2021 roku, w której zapisano, że dwa ruchy rudzkiej kopalni działać będą niezależnie do ich scalenia w 2023 roku. Po napaści Rosji na Ukrainę, w celu czasowego zwiększenia produkcji węgla przez PGG, zarząd spółki uchwalił w maju 2023 r. aktualizację programu operacyjnego kopalni Ruda, w którym przedłużono o dwa lata funkcjonowanie samodzielnego ruchu Bielszowice. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej jest zobowiązany do realizacji umowy społecznej, ale chciałby przedłużyć eksploatację w Bielszowicach o dodatkowe 6 miesięcy, czyli do połowy 2026 roku.

– Dla nas wszystkich to duże wyzwanie, dlatego chcemy przygotować się do niego jak najlepiej, planując działania i informując o nich z wyprzedzeniem. Zapewniam, że proces ten przeprowadzimy odpowiedzialnie, transparentnie oraz we współpracy nie tylko ze stroną społeczną, ale i całą załogą kopalni Bielszowice – mówił na spotkaniu z przedstawicielami strony społecznej Leszek Pietraszek - prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

W prezentacji prezes Leszek Pietraszek razem z wiceprezesem ds. produkcji Markiem Skuzą przedstawili plan spółki na stopniowe łączenie dwóch zakładów – Bielszowic i Halemby w jeden ruch.

– 1 lipca 2025 roku nastąpiłoby wydzielenie z ruchu Bielszowice tzw. "oznaczonej części zakładu górniczego" i przekazanie jej do likwidacji. Chodzi o dwa peryferyjne szyby w rejonie Pawłów Górny. W lipcu 2026 roku rozpocząłby się II etap przekształceń. Z kopalni Ruda wydzielono by i przekazano formalnie do likwidacji Partię Centralną ruchu Bielszowice. Podobnie jak wcześniej (w przypadku rejonu Pawłów Górny) pozwoli to uruchomić drugą edycję pakietu osłon socjalnych – mówił obecnym na sali wiceprezes spółki Marek Skuza.

fot. Bożena Sieja, Ewa Grudniok /PGG S.A.

Do końca 2025 roku stan zatrudnienia w KWK Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób

W pierwszym etapie zmian, w ciągu sześciu miesięcy do końca 2025 roku stan zatrudnienia w kopalni Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób (odpowiednio z 2721 do 2603 w ruchu Halemba oraz z 2283 do 1782 w ruchu Bielszowice). Na koniec lipca  2026 roku w jednoruchowej kopalni Ruda pracowałoby ok. 2 880 osób.

– Na spotkaniu pokazaliśmy, ilu pracowników będzie zatrudnionych w kopalni jednoruchowej, jak na osi czasu będzie wyglądał proces zmian, jakie będą możliwości skorzystania przez naszych pracowników z instrumentów osłonowych przewidzianych w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa tj. jednorazowych odpraw pieniężnych, urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbczych. To, co najważniejsze: nikt z zatrudnionych w kopalni nie straci pracy. Każdy, kto będzie chciał pracować w Polskiej Grupie Górniczej, będzie miał możliwość zatrudnienia – podkreśla prezes Pietraszek.

Warunkiem niezbędnym do realizacji tych planów jest aktualizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Pracuje nad tym Ministerstwo Przemysłu.

– Jako dyrektor kopalni wraz z moimi współpracownikami i pełnomocnikami zarządu zrobimy wszystko, żeby nasza załoga mogła skorzystać z wszelkich dostępnych instrumentów pomocowych. Ci, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z osłon, będą mogli znaleźć zatrudnienie w sąsiednich kopalniach, aby w ten sposób dopracować do emerytury – mówi Jacek Kowalczuk, dyrektor KWK Ruda.

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona ankieta 

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona ankieta wśród pracowników, w której każdy będzie mógł wskazać najlepsze dla siebie opcje wyboru. Głos każdego pracownika będzie brany pod uwagę przy realizacji poszczególnych programów - ma to pozwolić ściśle określić rodzaj i liczbę instrumentów osłonowych, pokaże też możliwości i kierunki alokacji pracowników pomiędzy oddziałami PGG (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań czy np. miejsca zamieszkania).

Pracownicy, którzy zdecydują się odejść, pobierając jednorazową odprawę pieniężną, ale chcieliby być nadal aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z różnych form wsparcia. Wyznaczony zostanie pełnomocnik zarządu ds. aktywizacji zawodowej, który będzie miał pełną wiedzę o możliwościach zatrudnienia, szkoleniach czy pozyskaniu dofinansowania. We współpracy ze stroną społeczną uruchomione zostaną centra kompetencji, powstanie też niezależny portal wsparcia procesu rekrutacji – z informacjami dla pracodawców na temat dostępnej grupy pracowników, ich kompetencjach i umiejętnościach.

Spółka zamierza w tym celu ściśle współpracować m.in. z samorządami, dlatego w spotkaniu w PGG S.A. uczestniczył także  Michał Pierończyk - prezydent Rudy Śląskiej:

– Dziękuję zarządowi PGG za zaproszenie na to spotkanie. Dla Rudy Śląskiej górnictwo jest kluczową branżą, nie jest przypadkiem, że patronką miasta - jak wiecie - jest św. Barbara. Deklaruję pełną współpracę i zaangażowanie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba np. we wsparciu procesu przekwalifikowania pracowników. W latach 2021-2027 są na ten cel dostępne środki unijne, są też w mieście spółki z udziałem miasta, które będą z nich korzystały: Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor" i Śląski Inkubator Przedsiębiorczości. Dotąd bardziej skupialiśmy się na wsparciu dla osób z branży okołogórniczej, ale jeśli zajdzie potrzeba pomocy samym górnikom, będzie taka możliwość – mówił Michał Pierończyk na spotkaniu.

Związkowcy przeprowadzili Referendum Informacyjne 

Warto przypomnieć, że 22 października br. związkowcy z kopalni Bielszowice przeprowadzili Referendum Informacyjne — zadane pytanie brzmiało: Czy jesteś za wydłużeniem istnienia kopalni Bielszowice co najmniej do 2028 roku i popierasz działania w jej obronie? Na 1716 osób będących w tym dniu w pracy udział w referendum wzięło 1554 osób. Stanowi to 90,5 proc. Za obroną kopalni Bielszowice opowiedziało się 1545 osób, a 9 było przeciwnego zdania. 

Związkowcy przekonują, że wydobycie w kopalni Bielszowice powinno zostać wydłużone do końca 2028 roku

Więcej w tym temacie już wkrótce na naszym portalu. 

fot. PGG Solidarność Bielszowice 

Komentarze (41)    dodaj »

  • Tofel

    A tak z inny beczki ile dowajom w tym roku na karpia bo podobno będzie fest drogi a jo lubią karpie

  • Karp

    Lidl 59.99 zł za 1 kg płata.

  • SZEF

    Kup się moskaliki, tyż pojysz.

  • Burasuka

    Biedne związkowce bedzieta teraz za...ć za micha rużu koniec laby

  • Pgg

    Przecież do 2027r w Rudzie nie będzie żadnej kopalni, ludzie którzy pracują na dole dobrze to wiedzą ...

  • hutnik

    Masz rację tak będzie. Zlikwidują też hutę. Cały przemysł ciężki zostanie żywcem pogrzebany.

  • Truda

    Wtedy włodarze naszego miasta obudzą się z ręką w nocniku i będą dźwigać wszelkiego rodzaju opłaty i podatki żeby im wystarczyło na premie

  • Jorguś

    Prezes apeluje o spokój a pierwszy uciekł na lepszą posadkę. Taki prezes kogucik.... Ciekawe ile baniek odprawy zgarnie?

  • INC

    Na temat górnictwa wypowiadają się tu same bezmózgi, a węgiel co najwyżej widzieli przy grillu hihihi.

  • Corpo

    W korporacji by się życia nauczyli. Nikt by się nie pytał czy im to odpowiada tylko dostaniesz papier i radz sobie sam….Niestety wygodne życie trzeba zamienić…

  • REWE

    Wsadź sobie korporacje głęboko tam, gdzie nie dochodzi słońce, my górnicy mamy się dobrze, a niektórzy bardzo dobrze.

  • KWK

    Wysyp tu popierdółek co nie mają pojęcia o górnictwie., trzymajcie się bracia górnicy zawsze jesteście górą, i teraz tez tak będzie.

  • anton

    Gornictwo może i zbudowało Śląsk, ale teraz to nic nie ma wspólnego z etosem pracy górnika. Spasieni związkowcy tylko ciągną jak najwięcej kasy dla siebie, grube nieroby w administracji i na powierzchni mnożą się jak króliki na wiosnę, inne cwaniaki tylko myślą jak załatwić pracę dołowa żeby przejść najlepiej jutro na emeryturę. Zostaje garstka na dole, która robi na tą sitwę. Zamknąć to, jeszcze dziś!

  • tbs

    Milcz mule.

  • JadaNaKole

    Byle płacą ...

  • Kiedy płacą

    Kiedy płacą ??

  • ddd

    Poniekad rozumiem gornikow, ale to nie te czasy ze praca jest gwarantowana. Wezcie sie za myslenie i wlasna inicjatywe. Pracy sie nie obiecuje

  • Nie grubiorz

    Jeszcze więcej przywilejów dajcie murcolom. Już mam dość dokładania z moich podatków!

  • UZO.

    Co kogo obchodzą twoje marne podatki.

  • Jo

    Z swoich podatków także dopłacasz do np pedofili czy morderców w więzieniu...

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również