Wiadomości z Rudy Śląskiej

PGG znów na plusie

 • Dodano: 2018-08-14 18:00

Kolejny raz spółka notuje zyski, czy to zapowiedź dobrych zmian i rozwój? Być może, ale to, czy hossa się utrzyma, zależy do wielu czynników. Przyszłość pokaże.

Ostatniego dnia lipca odbyła się konferencja prasowa, na której padłu ważne słowa. Choć ostatnie lata na rynku górniczych były niezwykle trudne (by nie rzecz - tragiczne), sytuacja nieco się zmieniła, co miało wpływ na wyniki finansowe:Wyniki finansowe wskazują, że spółka umacnia swoją pozycję rynkową, a restrukturyzacja przynosi zakładane, pozytywne efekty. - Wyniki osiągane w Polskiej Grupie Górniczej nie są osiągane kosztem innej branży, gdyby nie było PGG i determinacji zarządzających, nie byłoby takich efektów. Odtwarzamy w tej chwili nie tylko ściany ale odtwarzamy kopalnie ponieważ od 2008 do 2015 roku prawie 23 ściany zeszły z naszych kopalń a z rynku zniknęło 15 mln ton węgla – podkreślił wiceminister Grzegorz Tobiszowski. 

Okazuje się, że pierwsze półrocze 2018 to 294 miliony złotych (netto), a na każdej wydobytej tonie węgla spółka miała zarobić niecałe 30 zł. Dwa lata temu na każdej tonie tracono ponad 80 zł. Róznice są, pytanie, jak długo się utrzymają...

- Nie jest tak, że tylko cena węgla ratuje dzisiaj Polską Grupę Górniczą, a energetyka miałaby na tym tracić. PGG zwiększa efektywność, a krajowa energetyka zyskała ponad 1 mld zł z racji tego, że kupuje węgiel u polskiego producenta, a nie z importu. Z wielką satysfakcją oceniam to półrocze. Mieliśmy pewne zamierzenia, które zostały zrealizowane a nawet przekroczone, zwłaszcza w obszarze inwestycji.  W obliczu wyników PGG, informacje medialne o rzekomych problemach branży, okazują się zupełnie abstrakcyjne – dodał wiceminister

W komunikacie dla mediów czytamy dalej, że:

W pierwszym półroczu 2018 roku spółka znacznie, bo o 300 mln zł zwiększyła wydatki inwestycyjne, głównie na budownictwo inwestycyjne, zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz przygotowanie nowych ścian do produkcji węgla. Spółka poinformowała, że łączne wydatki inwestycyjne w 2018 roku mają wynieść 2 mld 666 mln zł. Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się m. in. ukończenie budowy szybu VII w KWK Murcki–Staszic, integracja techniczna kopalń Chwałowice i Jankowice na poziomie 700 m oraz budowa centralnej klimatyzacji w Ruchu Halemba. Prezes PGG Tomasz Rogala przypomniał, że  - W pierwszym półroczu br. kopalnie PGG wydobyły 14,8 mln ton węgla a  to jest o około 800 tys. ton więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej bez uwzględnienia ubiegłorocznego wydobycia ruchu Śląsk w Rudzie Śląskiej, który w ub. roku został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a 200 tys. ton więcej, gdyby uwzględnić likwidowany obecnie ruch Śląsk. Wydajność pracy wzrosła o 3,5 proc. Na drugą połowę 2018 roku PGG zakłada produkcję węgla rzędu 15,8 mln ton, co da roczne wydobycie w 2018 r. na poziomie ponad 30,5 mln ton.  Podczas konferencji poinformowano również o wdrożonych już innowacyjnych rozwiązaniach, które znacznie zwiększyły efektywność procesu zakupów. Wprowadzono m. in. elektroniczny obieg wniosków, elektroniczną komunikację z wykonawcami oraz centralizację procesów zakupowych. Dzięki temu PGG zamierza w niedługim czasie całkowicie zrezygnować z pisemnych ofert w przetargach i zrezygnować z papieru we wnioskach o uruchomienie zakupów.


Polska Grupa Górnicza znacznie usprawniła także proces obsługi swoich pracowników. Stworzono centralną rekrutację, w której skonsolidowano bazy danych o potencjalnych pracownikach i zrezygnowano z papierowej dokumentacji kadrowej zastępując ją elektroniczną obsługą w postaci Portalu Pracownika. Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy pracownicy mogą zdalnie zalogować się do systemu i sprawić wszystkie informacje dotyczące m. in. wynagrodzenia, wymiaru urlopu, przebytych szkoleń oraz czasu pracy.

[...] 


 

Fakt iż PGG wydaje się być w dobrej kondycji finansowej, nie oznacza, że polskie górnictwo ma się lepiej. Miejmy nadzieję, że kolejne miiesiące i lata pozwolą na wzrost zatrudnienia i płac (które wcale nie są tak wysokie), a także przełożą się na ryskowność polskiego przemysłu wydobywczego. 

źródło: m.in. pgg.pl

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Bergmann z Rudy

  DUPICIE FANABERY ŻIGAĆ SIĘ CHE TYMI WASZYMI ..... RESZTA SIĘ DOPOWIEDZCIE ULĄGI

 • Andrzej Rosa

  Gratuluje Panu Tobiszewskiemu zrealizował program PO dla rudzkiego górnictwa przy aprobacie rudzkich liderów górniczych związków zawodowych.

 • rob

  do marcol - trzeba bylo zostac gornikiem ........

 • murcol

  Niekończąca się opowieść trwa. Czy w tym "zysku" są górnicze emerytury , deputaty, szkody górnicze (odszkodowania skandalicznie niskie). Przy rozwydrzonych związkach, państwowej opiece, rozdmuchanych przywilejach i ciągłych aferach takie bajki można opowiadać naiwniakom. Ważne aby mit trwał nadal. Zwykły człowiek pracuje do 65 by mieć nędzną emeryturą a 40-letnie byczki na wypasionych emeryturach z nudów zabierają potem pracę młodym bo ich jeszcze energia rozsadza. Ciekawe czy kiedykolwiek znajdzie się ktoś z jajami co wreszcie zrobi z tym całym górnictwem porządek.

 • wyborca

  Panie Tobiszowski rób pan jednak raczej dalej te festyny ,Na to pan łapał więcej ludzi i przynajmniej było trochę zabawy .

 • Tyle w temacie

  Wszyscy za to płacimy w cenie prądu!!! Ot geniusze!!! A węgiel jaki tani.... cena o ok 40% w górę za rządów PiS!!!! A zarobki jakie super w górnictwie po 2016r.!!!! No i najważniejsze cena węgla na świecie!!!! Pójdzie w dół a wtedy bańka pęknie od 2000r. już tak dwukrotnie było! Ps. Ciekawe jak klasyfikuje sie dostawy węgla z donbasu?! Tak oto antyruski rząd wspiera prorosyjskie republiki z doniecka i ługańska!!!

 • bukowski kuba

  inwestycje w sprzet ktory potem lezy w krzakach na powierzchni :) malo tego? wazne ze ktos zarobil na sprzedazy... smiechu warte ... a ludzie w tesco kupuja narzedzia zeby miec czym robic

 • Sprawiedliwy

  To pora oddać pożyczone i zainwestowane . Najpierw spłata długu potem dzielenie zysków !No i te zdegenerowana Rude Slaska tez wspomóc

 • Przemek

  Na plusie są tylko dlatego ze węgiel jest drożdży czyli pisiory tak naprawdę nie zrobilynic poza zamknięciem kilku kopalń no brawo....

 • hanysik

  Coś w tym jest... :(

 • mieszkaniec

  kopalnie trzeba zlikwidować !!!

 • ZNÓW

  Co za tytuł "znów na plusie " niech policzą ile razy byli na minusie to nie wiem czy by napisali że znów oni są na plusie ale Ale we własnym portfelu ...ciekawe co Pan minister z Hutą pokój zrobi tam też ludzie ciężko pracują i gdyby nie te układy ukladziki ,niepotrzebne kierownicze stanowiska i mnóstwo osób udających w biurze ze coś robi to Hutą też mogła by napisać że "znów jest na plusie "może dożyjemy takich czasów.

 • Antyplaton

  Czytając te komentarze przynajmniej widzę, że nie tylko u nas (Mazowsze) jest odczuwalna mega propaganda sukcesu głoszona w mediach. Zwykły człowiek nie ważne Ślązak czy z innego regionu i tak widzi jaki jest koń.

 • Baba

  Powiedzieć można wszystko, tylko ile w tym prawdy... Ciemny lud to kupi?

 • emeryt z Piasta

  do czasu aż ktoś pociągnie w drugą stronę na spadku a potem wzroście cen węgla wielcy tego świata zarabiają grubo natomiast zwykli tylko tracą . Współczuję tych wachań zwykłym pracownikom a przeżywają to kilkakrotnie pracując w kopalni a pracę wykonują taksamo nic nie rozumiejąc że człowiek się nie liczy pozdrawiam pracwnikó fizycznych oddz MEUDE3 ruchu Piast

 • Emeryt hhw.

  A gdzie obiecane rozmowy ze spółkami odnośnie rekompensaty dla emerytów górniczych 2015-2017 panie ministrze. Będziemy pamiętać przy następnych wyborach.

 • Jo

  Narazie to z etatów na fizycznych przwnoszą albo zwolnienie to zyski musza być

 • szczery

  Na plusie OK to może teraz nam emerytom którzy przeszli na emeryturę po 2014 r. z byłej Kompani Węglowej wreszcie coś dacie jak obiecał Minister wiadomo kery ...Pozdrowienia dla obecnie pracujących i szczęścia górniczego ...

 • Marek

  Wiecznie mało mocie

 • Dudi

  Mondre słowa ja przeszłam 2016r i minister obiecywał źe rozmowy będą w czerwcu a tu sierpień i cisza Cygany.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.