W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim gościli laureaci konkursu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z miastem Ruda Śląska, a objętego honorowym patronatem Agaty Kornhauser–Dudy.
Spotkanie w Pałacu Prezydenckim
To już VIII edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego skierowana do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbruck oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu.
– Bardzo się cieszę, że jesteście dzisiaj w Pałacu Prezydenckim, ale przede wszystkim gratuluję wszystkim finalistom i laureatom. To ogromnie ważne, żeby podtrzymywać pamięć historyczną – mówiła podczas spotkania z młodzieżą Pierwsza Dama.
Recytatorzy przygotowali dwa utwory: fragment prozy oraz wiersz, a w Pałacu Prezydenckim młodzi ludzie zaprezentowali zwycięskie deklamacje.
– Jesteście bardzo utalentowani, gratuluję – zapewniała Pierwsza Dama, dziękując młodym ludziom za wolę podtrzymywania pamięci o ofiarach obozu. – Na pewno znacie słynne słowa Jana Pawła II, że naród, który traci pamięć, traci swoją tożsamość. Dlatego tak ważne jest, by znać historię swojego kraju, też tę bardzo trudną historię – podkreślała Małżonka Prezydenta.
W trakcie spotkania rozmawiano o motywacjach młodych ludzi do wzięcia udziału w konkursie, o przygotowaniach i przebiegu wydarzenia. Uczniowie mówili o wspomnieniach usłyszanych od dziadków, o chęci poszerzenia wiedzy historycznej i rozwoju osobistym oraz poszukiwaniu autorytetów.
"W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck"
Gala Finałowa Konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu Ravensbruck" odbyła się 6 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty. Gośćmi honorowymi były byłe więźniarki obozu w Ravensbruck: prof. Wanda Półtawska oraz Krystyna Paradyż, a także Irena Cyrankiewicz, która była więziona w filii obozu Auschwitz w Lyskach koło Rybnika i Zdzisława Włodarczyk, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
- Cieszę się, że tegoroczna edycja miała charakter stacjonarny i będziemy mogli spotkać się z finalistami na uroczystej Gali w Rudzie Śląskiej. W ubiegłym roku nie chcieliśmy rezygnować z pielęgnowania pamięci o byłych więźniarkach KL Ravensbruck, dlatego zdecydowaliśmy o przeniesieniu konkursu do sieci. Pomimo zmiany formuły w przesłuchaniach wzięło udział 285 osób z całej Polski – mówiła wówczas Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, współorganizator konkursu.
Laureaci konkursu
Zadaniem każdego z uczestników był wybór i przygotowanie recytacji dwóch utworów: jednego wiersza i jednego fragmentu prozy z podanego przez organizatorów spisu, który zawiera przede wszystkim wspomnienia więźniarek KL Ravensbruck. Z tych zbiorów pochodzi też hasło przewodnie konkursu: "Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera". Autorką tych słów jest była "ravensbruczanka" - Maria Rutkowska-Kurcyusz.
Gabriela Stypułkowska zajęła I miejsce w kategorii proza, a Kamil Wojciechowski I miejsce w kategorii poezja w VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck". II miejsca zostały przyznane adekwatnie: Patrycji Niedźwiedzkiej oraz Kindze Kasprzyk, natomiast laureatkami III miejsc zostały: Iga Maria Kozłowska i Milena Gawin.
Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck w Niemczech.
Konkurs pomaga w upowszechnianiu wiedzy i zachowaniu pamięci o koszmarze kobiet z obozu Ravensbruck
Pomysłodawczynią konkursu jest pani Maria Lorens - córka Katarzyny Matei, byłej więźniarki z obozu w Ravensbruck.
- To wyraz oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbruck oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu – mówiła Maria Lorens.
Organizatorami konkursu były Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie "Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck" oraz Miasto Ruda Śląska. Przedsięwzięcie objęte było honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Organizatorów konkursu wspierają Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polski Związek b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Ponadto w realizację konkursu są zaangażowani Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej oraz Ośrodek dla Niepełnosprawnych im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej.