Wiadomości z Rudy Śląskiej

Piontkowski: powrót starszych uczniów do szkół odbył się łagodnie

  • Dodano: 2021-05-28 09:15

Powrót starszych uczniów do szkół odbył się łagodnie - cenił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Według niego także egzamin ósmoklasisty przebiegł spokojnie, uczniowie mogli skupić się na rozwiązywaniu arkuszy egzaminacyjnych.

Wiceminister edukacji i nauki pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, jak przebiegł powrót do nauki w szkole starszych uczniów.

Nauczanie hybrydowe. Klasy IV-VIII wróciły do szkół

W poniedziałek uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, rozpoczęli w całym kraju naukę w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się w szkole, a połowa w domu. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych rozpoczęli naukę stacjonarną 4 maja.

"Na razie nie mamy żadnych sygnałów negatywnych, wręcz przeciwnie płyną sygnały, że w końcu udało się wrócić do stacjonarnych zajęć w szkołach. Tak jak mówiliśmy wielokrotnie większość nauczycieli, rodziców i samych uczniów czekała po prostu na powrót do szkoły. Tak że te obawy, które pojawiały się czasem w mediach, że będzie to straszny powrót, liczne sprawdziany, nie sprawdził się" - powiedział Piontkowski.

Przypomniał, że przed powrotem starszych uczniów wielokrotnie mówił, że nauczyciele to rozsądni ludzie, którzy wiedzą, że nie można w taki sposób postępować.

"(Powrót) odbył się łagodnie. W przytłaczającej większość szkół początkowo raczej próbowano integrować, przypominać to, co się działo w okresie nauki na odległość, powtarzać pewne elementy, a potem dopiero wprowadzać nowy materiał, czy uzupełniać oceny" - mówił wiceminister.

"Przypomnę, że w okresie zdalnego nauczania nauczyciele także wystawiali oceny, były sprawdziany, a teraz miesiąc przed zakończeniem zajęć w szkołach większość ocen już mniej więcej znana na koniec roku. Jednie tam, gdzie są jakieś wątpliwości co do tego, jaką ocenę wystawić na koniec roku, nauczyciel będzie dopytywał czy rozmawiał z uczniem aby ostatecznie ustalić ocenę końcową" - dodał.

Piontkowski odniósł się też do pytań o przebieg tegorocznego trzydniowego egzaminu ósmoklasisty, który zakończył się w czwartek. Pytany był m.in. o to, czy w porównaniu z egzaminem, który przeprowadzony był w ubiegłym roku, również w czasie epidemii, tegoroczny egzamin przebiegał spokojniej.

"Chyba tak, przyzwyczailiśmy się już po pierwsze do warunków pandemicznych, już raz w tamtym roku, w takich warunkach egzaminy były przeprowadzone. Wówczas młodzież nie wróciła do szkół, były tylko egzaminy. Tym razem sytuacja wygląda inaczej: uczniowie wrócili do szkół i nic się w tego powodu nie dzieje, pisali egzamin próbny w marcu, poznali jak w praktyce wygląda, wiec teraz mogli spokojnie podejść do egzaminu i skupić się na dobrym rozwiązywaniu arkuszy egzaminacyjnych"

Jak mówił komentarze uczniów i nauczycieli wskazują, że arkusze były przyjazne, obejmowały materiał, który uczniowie byli w stanie rozwiązać.

Egzamin ósmoklasisty jest trzydniowy

W pierwszym dniu - we wtorek był egzamin z języka polskiego, w drugim - w środę - z matematyki, w trzecim - w czwartek - z wybranego języka obcego nowożytnego. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. (PAP)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również