Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach coraz bliżej. Ogłoszono przetarg

 • Dodano: 2021-05-11 12:15

Przetarg na budowę nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach ogłoszony.

Ruda Śląska: Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

Wykonawca, który zostanie wyłoniony w postępowaniu, będzie miał równo rok na wybudowanie nowej siedziby placówki. Powstanie ona na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie korzystać będą do czasu zrealizowania inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji, stary budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu w przyszłości powstać mają boiska szkolne.

Temat budowy nowej siedziby nie jest nowy i na dobre w przestrzeni publicznej pojawił się wiosną 2018 r. Wtedy, podczas swojego dzielnicowego spotkania, prezydent miasta zadeklarowała dokładną analizę dotyczącą dalszych losów dotychczasowego, mocno doświadczonego przez szkody górnicze budynku szkoły.

- Budynek ten przez lata eksploatacji górniczej został już tak zniszczony, że w grę wchodził albo kapitalny remont obiektu albo budowa nowej szkoły. Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, bo nie mieliśmy gwarancji, że po remoncie sytuacja znów się nie powtórzy i gmach ponownie będzie musiał być poddany naprawie – tłumaczy prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

– Dodatkowo dzięki temu, że budynek wybudowany zostanie od podstaw, będziemy mogli w nim utworzyć oddziały przedszkolne i w ten sposób zwiększyć liczbę miejsc przedszkolnych w tej części miasta – dodaje.

Rozwiązania architektoniczne konsultowane z rodzicami i pracownikami szkoły

Co istotne, na etapie projektowania rozwiązania architektoniczne konsultowane były zarówno z rodzicami, jak i pracownikami szkoły. Uwagi te swoje odzwierciedlenie znalazły w ostatecznym kształcie opracowania.

Projekt zakłada utworzenie części centralnej budynku, od której niczym gałęzie drzewa, odchodzić będą pozostałe strefy organizacyjne:

 • istniejąca sala gimnastyczna,
 • klasy 4-8,
 • klasy 1-3
 • i przedszkole.

- Każda ze stref organizacyjnych dzięki oddzielnym wejściom będzie mogła działać niezależnie. W ten sposób np. dzieci z przedszkola nie będą miały kontaktu z uczniami z klas 4-8 – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Powierzchnia użytkowa nowego budynku szkoły SP nr 17 wyniesie 2 900 m²

Gmach będzie składał się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. Tu będzie znajdować się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Pozostałą część stanowić będą modułowe bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów. Te będą już jednokondygnacyjne.

- Zgodnie z założeniem projektowana szkoła ma być obiektem w skali dziecka, w którym uczniowie poruszają się wyłącznie po jednej kondygnacji – tłumaczy Piotr Janik.

Ogółem w części przedszkolnej utworzone zostaną 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli również na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także na prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków.

Przedsięwzięcie władze Rudy Śląskiej realizować zamierzają ze środków z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dodatkowo miasto na realizację zadania pozyskało 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Lujj

  I co im da że nowe postawia i tak będzie pękać i zapadać się

 • biel

  Jeżeli szkoła popadła w ruinę z powodu szkód górniczych to dlaczego nie jest budowana z środków górniczych?

 • kwk

  Kopalnie mają ważniejsze inwestycje.

 • Mimi

  No, jak już ogłosili przetarg na budowę , to serio coraz bliżej. Hahahaa

 • Lujj

  Po co nowe jak młodziez do starej nie chce chodzić

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również