Wiadomości z Rudy Śląskiej

PIT – co to znaczy, jak i kiedy rozliczyć?

  • Dodano: 2023-10-10 12:00

Podatek dochodowy od osób fizycznych to obowiązek każdego, kto otrzymuje wynagrodzenie w postaci dochodów opodatkowanych. PIT stanowi podstawowy dokument do regulowania tych kwestii i warto co nieco o nim wiedzieć. Jak i kiedy go rozliczyć? Oto podstawowe informacje!

Czym jest PIT?

Skrót PIT pochodzi od angielskiej nazwy Personal Income Tax, co oznacza, że odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych. W rozmowach o rozliczeniach nazwa ta zwykle oznacza formularz, jaki składa się w urzędzie skarbowym w celu rozliczenia. Z tego względu wyróżnia się wiele rodzajów PIT-ów, ponieważ zależą one od formy pozyskiwania środków przez podatnika.

Jak można przeczytać na stronie https://www.pit.pl/pit/, istnieją m.in.:

  • PIT-37 – najpowszechniejszy dokument, dla osób pozyskujących świadczenia od płatników. Dotyczy podatników zatrudnionych w ramach umowy o pracę, umowy-zlecenie czy umowy o dzieło. Aby móc się rozliczyć, muszą oni otrzymać od pracodawcy PIT-11.

  • PIT-36 – również bardzo popularna forma rozliczenia, dotycząca jednak osób, które nie pozyskują środków od płatnika, a zarabiają je w wyniku prowadzenia np. własnej działalności gospodarczej. Jeśli wybierają one podatek liniowy, wtedy składają deklarację PIT-36L.

  • PIT-28 – przeznaczony dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli m.in. wykonujących wolne zawody. Często stosują go pracownicy branży IT. Od 2023 roku jest obowiązkowym formularzem dla właścicieli mieszkań, którzy wynajmują lub podnajmują swoje nieruchomości.

  • PIT-38 – dotyczy podatników, którzy otrzymali dochód np. ze sprzedaży papierów wartościowych.

  • PIT-39 – ten dokument powinny wypełnić osoby, które wzbogaciły się w danym roku poprzez sprzedaż nieruchomości.

Osoby zatrudnione u pracodawców nie muszą przejmować się doborem odpowiedniego PIT-u, ponieważ automatycznie otrzymują od pracodawcy PIT-11 i rozliczają się tylko za sprawą PIT-37. Dopiero gdy prowadzi się własną firmę, spółkę lub inną działalność przynoszącą dochody, należy zastanowić się nad doborem konkretnego formularza. Zwykle z pomocą przychodzą księgowi, z których usług i tak korzystają przedsiębiorcy.

Jak rozlicza się PIT?

Rozliczenie PIT-u najlepiej zrealizować za pomocą programu online e-pity. To oprogramowanie kompatybilne z systemami Ministerstwa Finansów, dzięki czemu automatycznie uzupełnia pożądane informacje w rubrykach i nie wymaga wprowadzania wielu dodatkowych informacji.

E-pity są darmowe i korzysta się z nich zarówno w formie apki, jak i w przeglądarce. W programie można uwzględnić wszelkie przysługujące podatnikowi ulgi i rozliczyć się w szybki, korzystny sposób. Takie załatwienie sprawy sprawia, że prędko otrzyma się ewentualny zwrot podatku i nie trzeba będzie czekać tyle, co po załatwieniu rozliczenia osobiście w urzędzie.

PIT w programie da się rozliczyć na dowolnym urządzeniu – komputerze, laptopie, telefonie czy tablecie. Aplikacja działa całodobowo i nie trzeba dopasowywać się do godzin otwarcia urzędu skarbowego. E-pity nie zapisują żadnych danych dotyczących podatnika, więc są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem.

Deklaracje wolno rozliczyć również przez rządowy system dostępny za pośrednictwem profilu zaufanego. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów Twój e-PIT. Cały proces załatwia się w kilka minut – bez wychodzenia z domu, kontaktowania się z księgowymi, dojazdu do urzędu czy czekania w kolejce.

Ulgi podatkowe – ważne informacje

Wielu podatników może liczyć na różnorodne ulgi związane z ich sytuacją życiową czy zachowaniami. W ten sposób uiszczają oni niższe podatki niż inni. Wśród popularnych zniżek wyróżnia się m.in.:

  • ulgę prorodzinną,
  • ulgę dla krwiodawców,
  • ulgę dla osób w rehabilitacji,
  • ulgę termomodernizacyjną.

Niekiedy niższe podatki przynosi wspólne rozliczanie się z mężem lub żoną. Na obniżki podatkowe mogą liczyć również osoby samotnie wychowujące dzieci. Przed rozliczeniem warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami ulg, aby wiedzieć, czy podlega się którejś z nich.

Regulacje dotyczące rozliczeń często się zmieniają i właściwie każdego roku na podatników czekają jakieś nowe przepisy. Warto je śledzić, aby korzystać np. z nowych ulg. W 2023 roku w życie weszły np. nowe zniżki podatkowe dla przedsiębiorców.

Warto też pamiętać, że pracownicy do 26. roku życia nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Jeśli mają umowę-zlecenie czy umowę o pracę, to nie muszą uiszczać żadnych środków na rzecz państwa. Podlegają jednak składkom zdrowotnym.

Podatnicy muszą złożyć deklaracje podatkowe za 3023 rok do 30 kwietnia 2024 roku. Nie wolno przekraczać tego terminu, ponieważ wiąże się to z karami finansowymi dla podatnika. To deadline zarówno dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, jak i w formie ryczałtu.

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Istnieje kwota wolna od podatku. Od 2022 roku to 30 000 złotych. Oznacza to, że jeżeli ktoś w ciągu roku zarobi mniej, nie musi płacić żadnych podatków. Wystarczy nieco przekroczyć ten dochód, aby zaliczyć się do pierwszego progu podatkowego, który wynosi 12%. Takie wpływy często dotyczą m.in. osób pracujących dorywczo, a nie na pełen etat.

Przekazywanie 1,5% podatku – jak to się robi?

Podczas dokonywania rozliczenia podatkowego można przekazać 1,5% podatku na dowolną organizację pożytku publicznego. Warto to zrobić, ponieważ nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów, a niesie się realną pomoc potrzebującym. Dawniej kwota ta wynosiła 1%, ale od niedawna jest nieco wyższa.

W programie e-pity wybiera się dowolną organizację. Wystarczy wprowadzić do systemu jedynie jej numer KRS. W ten sposób środki wędrują zwykle m.in. do fundacji zajmujących się chorymi osobami lub bezdomnymi zwierzętami, które szukają kochających właścicieli.

Każdy powinien mieć podstawową wiedzę z zakresu podatków. Warto czytać treści na ten temat, aby stać się świadomym podatnikiem i wiedzieć, co oznaczają deklaracje PIT, które się składa każdego roku. E-pity to forma pomocy w bezpiecznych i szybkich rozliczeniach.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.