Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pływacy "na dziko" na cenzurowanym

 • Dodano: 2018-08-03 14:15

61 wręczonych mandatów zaufania - to efekt prowadzonej od ponad dwóch miesięcy akcji prewencyjnej, uświadamiającej mieszkańcom, jak niebezpieczna jest kąpiel w „dzikich” kąpieliskach.

Od 13 lat rudzcy strażnicy miejscy karzą nielegalnie kapiących się, wręczając im bilety uprawniające do jednorazowej wizyty na basenie letnim w Nowym Bytomiu.

Chcemy, żeby ci ludzie zrozumieli, jakie negatywne konsekwencje mogą płynąć z tak nieodpowiedzialnej zabawy – podkreśla Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. - Świadomość osób dorosłych z każdym rokiem wzrasta. Problem jest z dziećmi, które bardzo chętnie korzystają z każdej możliwości wejścia do wody – zaznacza Marek Partuś. – Ten problem dotyczy też osób będących pod wpływem alkoholu, którym różne rzeczy przychodzą do głowy. Połączenie alkoholu, wysokiej temperatury i kąpieli w niestrzeżonym akwenie, w którym tak naprawdę nie wiemy, co się znajduje, jest bardzo ryzykowne – podkreśla.

Od 13 lat funkcjonariusze rudzkiej Straży Miejskiej patrolują niestrzeżone kąpieliska wodne znajdujące się na terenie Rudy Śląskiej i wręczają tzw. "Mandaty zaufania", bilety ostrzegające o niebezpieczeństwach czyhających na kąpiących się w tych akwenach. Mandat upoważnia do jednorazowego wstępu na otwarty basen przy ul. Ratowników 2, gdzie można korzystać z kąpieli wodnych pod bacznym okiem wyszkolonych ratowników WOPR-u. Mandat można otrzymać tylko raz. Osoba przyłapana po raz kolejny na nielegalnej kąpieli nie jest już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę grzywny sięgającą nawet 250 zł lub karę nagany.

W tym roku, ze względu na wysokie temperatury, akcję rozpoczęliśmy już z końcem maja. Najwięcej wielbicieli kąpieli „na dziko” ma staw zlokalizowany przy ul. Karola Goduli, choć kąpiących można spotkać też na akwenach przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu, przy Kokotku w Chebziu, w Kochłowicach czy Bielszowicach – zaznacza komendant Straży Miejskiej. - Obok kąpieli w dzikich kąpieliskach wśród najmłodszych popularne jest też chłodzenie się w fontannach. Należy pamiętać, że taka forma kąpieli jest również zabroniona. Do konserwacji każdej fontanny używane są silne środki chemiczne. Sama ich konstrukcja też nie należy do bezpiecznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii – podsumowuje.

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • orzegowianin

  Jeden basen odkryty to za mało. W miastach sąsiednich mają więcej lub zbiorniki wodne na których można się kąpać. My mamy za to stadion do lekkiej atletyki, ktory jednak nie gromadzi ludzi jak burloch arena. Mam wrażenie że miliony na ten stadion mogły być lepiej wykorzystane. Pół środkiem bylby np wodny plac zabaw ale z darmowym dostępem jak w Tychach lub Będzinie! Bo miasto chciało taki plac zabaw zrobic na basenie na frynie co byloby strzałem w stopę. Ja jednak mam nadzieje na wyremontowanie któregoś z basenów zdebel lub Orzegow. Zresztą na Orzegowie basen z sasiednią hala i burlochem stworzylby kapitalny kompleks sportowy, a przy basenie mozna by hotel sportowy zrobić dla zapasników!!! Ps. Skoro miasto robi fontannę na równi z chodnikiem jak na " rynku w orzegowie" to teraz by trzeba bylo kratami ogrodzić by ludzie nie wchodzili!!!! W Europie juz tak jest ze po takich fontannach sie chodzi....

 • rudzianka

  Pani prezydent wszystko pani remontuje ,buduje a może by tak basen zrobić tylko 1 na Nowym Bytomiu więc nie dziwię się gdzie się mają kąpać jak na nowy Bytom nie wejdziesz tyle ludzi a potem że ktoś się utopił na nie strzeżonym Basen proszę zrobić

 • ........

  A może tak pomyśleć o remoncie starego basenu w kochłowickiej przystani!

 • ADI

  Gdzie można wykąpać konia , na którym basenie.

 • n4u

  Na zdeblu fajnie było, dziady zrobiły dtś,na remont było szkoda kasy i się skończyło ;(

 • kompielowy

  Zdebel to było cos,basen isuper otoczenie,ate obecne spychacze i zasypac,odpadami zechałdy.

 • Zyg paw

  Gdzie dts a gdzie zdebel!!!????

 • kasia

  masz rację...szkoda zdebla

 • Rudziankaa

  Może więcej basenów odkrytych z tanimi biletami zmniejszyłoby ilość takich pływaków :/

 • Marek

  A może zamiast myśleć o budowie innego basenu rozbudować ten w Nowym Bytomiu -gora gdzie był średni basen nie zagospodarowana z boiska obok też mało kto korzysta można powiększyć basen o ten teren a skoro zamiast tego parkingu na ul chorzowskiej będzie już w tym roku zima lodowisko byłby jeden wielki obiekt

 • Rodzic

  Jeden basen na całą rudę... Gdzie te dzieciaki mają się kąpać skoro na basenie w Nowym Bytomiu jest jak w puszce sardynek...

 • miastemrządzimafia

  No niestety jeden basen otwarty na całą Rude Śląską to trochę mało...

 • Klauddia

  Co nie znaczy, ze nie trzeba myslec i kapac sie gdzie popadnie. A potem placz

 • zenon

  Piaski na Halembie i staw przy hałdzie również powinny być kontrolowane !!! Pełno tam pijanej młodzieży robiącej awantury i przeszkadzającym w wędkowaniu.

 • ryby ze stawu

  wygońcie wreszcie tych cichych wariatów (wędkarzy) ...zdecydowanie wolimy pijaną i awanturującą się młodzież

 • edek

  POPIERAM !!! nie ma nawet gdzie psa okompać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.