Wiadomości z Rudy Śląskiej

Po co wynajmujemy zwyżki? Rozmowa z Kamilą Woźnicą z firmy Windex

  • Dodano: 2024-10-10 13:45

Nie wszystkie prace da się wykonać po wejściu na drabinę czy inne stosunkowo niskie podwyższenie. Do części z nich konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, na przykład podnośnika! Kiedy zwyżka może okazać się koniecznością, kto może z niej skorzystać, a także jak dbać o sprzęt, aby służył nam jak najdłużej? O wszystkim szczegółowo opowie nam Kamila Woźnica z firmy Windex, zajmującej się sprzedażą i serwisowaniem zwyżek!

M.Ś.: Do wykonania jakich prac wynajmuje się podnośniki koszowe, tzw. zwyżki?

K. Woźnica: Podnośniki koszowe, zwane zwyżkami, najczęściej wykorzystuje się w budownictwie, np. przy remontach i montażu elementów na wysokościach. Są również używane do transportu materiałów na wyższe kondygnacje oraz montażu reklam, oświetlenia i kamer. Kluczowe jest ich zastosowanie w konserwacji infrastruktury, takiej jak linie energetyczne czy sygnalizacja świetlna. W okresie zimowym pomagają w usuwaniu gałęzi i śniegu z dachów. Choć przydają się przy pracach porządkowych, to najczęściej służą do bardziej specjalistycznych zadań wymagających precyzji i bezpieczeństwa.

M.Ś.: W jakich branżach są one szczególnie potrzebne?

K. Woźnica: Podnośniki koszowe są szczególnie potrzebne w branży elektrycznej, gdzie służą do montażu i konserwacji instalacji, takich jak przewody wysokiego napięcia czy oświetlenie uliczne. W branży energetycznej wykorzystuje się je przy naprawach sieci przesyłowych oraz konserwacji linii wysokiego napięcia. W telekomunikacji ułatwiają montaż i serwis anten oraz infrastruktury sieciowej. Dzięki nim można bezpiecznie pracować na dużej wysokości przy instalacji i konserwacji systemów technicznych.

M.Ś.: Czy każdy może wynająć zwyżkę i z niej skorzystać? Jakich przepisów należy przestrzegać, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku?

K. Woźnica: Decydując się na wypożyczenie podnośnika koszowego, należy pamiętać, że konieczne są specjalne uprawnienia. Dotyczy to przede wszystkim prac realizowanych na wysokościach, w przypadku których ryzyko ewentualnych wypadków jest bardzo duże. Operator musi mieć uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego w kategorii IP. Żeby je uzyskać, należy zdać egzamin UDT, potwierdzający stosowne umiejętności. Jeśli więc firma wypożyczająca podnośnik koszowy posiada pracownika z takimi uprawnieniami, może zdecydować się na wynajem bez operatora.

Przed wynajęciem podnośnika należy koniecznie zapoznać się z podstawowymi parametrami urządzenia, takimi jak zasięg wysięgnika oraz nośność kosza. Wszystkie rodzaje podnośników wymagają przestrzegania tych samych, ogólnych zasad bezpieczeństwa. Rozpoczynając pracę z konkretnym urządzeniem, należy sprawdzić, czy jest ono w pełni sprawne. Operator podnośnika koszowego powinien być wyposażony w uprząż, która zabezpieczy przed upadkiem z wysokości. Uprząż przypina się do punktu kotwiczenia znajdującego się w koszu, dzięki czemu osoba, która się w nim znajduje, może bezpiecznie pracować, nie pozbawiając się jednocześnie swobody operowania. Dzięki przestrzeganiu zasad, praca na wysokościach będzie w pełni bezpieczna.

M.Ś.:  Jak często powinno się dokonywać przeglądu technicznego zwyżki?

K. Woźnica:  Okresy między konserwacjami określa producent w książce obsługi urządzenia.

M.Ś.: Jak dbać o zwyżkę, aby mogła służyć nam jak najdłużej?

K. Woźnica: Regularna konserwacja gwarantuje wyższy stopień niezawodności działania i wydłuża żywotność istotnych komponentów. Nakład pracy potrzebny do wykonania tych czynności nie ma związku z wadliwym działaniem, które mogą wystąpić w przypadku nieprzestrzegania tej zasady.

Dziękuję za rozmowę!


Szukasz sprawdzonego serwisu podnośników, który zajmuje się również ich sprzedażą? Koniecznie zajrzyj do siedziby Windex w Rudzie Śląskiej, znajdującej się przy ulicy Chorzowskiej 39. Czekają tam na Ciebie prawdziwi specjaliści, którzy zadbają o stan techniczny Twojej zwyżki, a także służą radą przy zakupie nowego podnośnika! 

Więcej o firmie TUTAJ

Komentarze (1)    dodaj »

  • Achim

    Przepraszam bardzo ale czy do zwyzki jest znizka ? I czy znizki obejmuja prace wydobywcze wegla jesli sie nie ma uprawnien ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również