Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak zadbać o tapicerki w domu i samochodzie? – rozmowa z Wojciechem Kudełko z firmy UMEA

  • Dodano: 2024-03-18 12:00, aktualizacja: 2024-03-19 10:43

Wiosna tuż, tuż! Wielu z nas zaczęło już czynić pierwsze przygotowania do wiosennych porządków. Jednym z punktów na liście sprzątania w wielu domach jest odświeżenie tapicerek. Kiedy i jak warto to robić? Zapytaliśmy o to specjalistę – Wojciecha Kudełko, właściciela firmy UMEA, zajmującej się praniem tapicerek materiałowych, samochodowych, a także odświeżaniem dywanów.

Na liście wiosennych porządków jednym z punktów nierzadko jest pranie tapicerowanych mebli i gruntowne mycie samochodu, również od środka! Lepiej zrobić to samodzielnie czy zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów? Kiedy najlepiej zdecydować się na pranie? Czy impregnacja faktycznie przynosi pożądane efekty? Zapraszamy do lektury!

Jak często powinno się czyścić tapicerki, aby utrzymać je w najlepszym stanie?

Wojciech Kudełko: Jeżeli mówimy o tapicerkach domowych, to jest to zależne od tego, jak często dany mebel jest używany. Jeżeli stoi w pomieszczeniach codziennego użytku, w salonie czy w sypialni gdzie korzystamy z tapicerki na co dzień, to te minimum raz w roku dobrze jest ją odświeżyć. To kwestia higieny - ubrania pierzemy po każdym użyciu. Tapicerka również się brudzi!

Która pora roku jest najlepsza na pranie tapicerek?

Wojciech Kudełko: Jeśli chodzi o tapicerki domowe, to każdy sezon jest dobry. W okresie letnim jest ciepło i te tapicerki szybciej przesychają, a w okresie zimowym mamy sezon grzewczy i kaloryfery powodują, że powietrze jest suche i tapicerki też szybko schną. Unikałbym okresów przejściowych, w których ani nie jest ciepło, ani nie grzeją. 
Jeżeli chodzi z kolei o tapicerki samochodowe, bo tym również się zajmujemy, zaleca się, żeby podczas prania na dworze było co najmniej 15 stopni. Chyba że usługę wykonujemy w garażu, w hali, gdzieś, gdzie jest ogrzewanie - wtedy pora roku nie ma znaczenia.

Czy klient musi poczynić jakieś przygotowania przez Państwa przyjazdem?

Wojciech Kudełko: Ważne, żeby w domu czy mieszkaniu były ciepła woda i prąd! Jeśli chodzi o przygotowanie pomieszczenia, to ważne, aby było dojście do pranego mebla, abyśmy mogli go sobie przesunąć. Kluczowe, aby pomieszczenie, w którym jest prany mebel, było ogrzewane i możliwe do przewietrzenia, aby już po naszym wyjściu, wyprany materiał mógł wyschnąć.

Jak przebiega usługa? Jakich środków do prania tapicerek używa Pańska firma?

Wojciech Kudełko: Umawiamy się z klientem na konkretny dzień i godzinę. Bierzemy pod uwagę, czy klient korzysta z danej tapicerki na co dzień, czyli na przykład jest to materac, na którym śpi, kanapa, łóżko - wtedy umawiamy się na godziny poranne. Po przyjeździe przygotowujemy miejsce pracy - odsuwamy mebel od miejsc, które mogłyby ulec lekkiemu zachlapaniu. Pranie zaczynamy od odkurzania mebla, następnie przystępujemy do spryskiwania materiału środkiem, który ma za zadanie zmiękczyć i odkleić brud od włókien. Później szczotkujemy materiał, żeby środek wsiąknął głęboko w jego strukturę. Rozpoczynamy proces prania, który polega na natryskiwaniu wodą i odsysaniu jej. Materiał po praniu jest wilgotny, jak ręcznik wyciągnięty po wirowaniu z pralki. Nie będzie schnął cały tydzień, a zaledwie kilka godzin.

Jeżeli w trakcie prania okaże się, że zajdzie potrzeba odplamiania materiału, bo niektóre plamy nie zejdą poprzez zwykłe przepłukiwanie, wtedy używamy odpowiednich odplamiaczy - do każdej plamy jest inny rodzaj chemii. Chemia, którą stosujemy, jest bezpieczna dla dzieci, dorosłych i dla zwierząt. Środki są prawie neutralne zapachowo. Czasami używamy takich, które mają uprzyjemnić zapachowy odbiór tego mebla, jeżeli klient sobie oczywiście tego życzy.

Które plamy najtrudniej usunąć?

Wojciech Kudełko: Najtrudniejsze plamy to takie, które już ktoś kiedyś zapierał i próbował czyścić. Wiadomo, to ludzki odruch, impuls, ale później my nie zawsze jesteśmy w stanie te plamy usunąć. Klient nieświadomie może pogorszyć sytuację, na przykład próbując usunąć plamę z krwi ciepłą, a nie zimną wodą. Bardzo trudne do usuwania są również tzw. plamy pochodzenia ludzkiego, czyli plamy na materacach z potu, moczu bądź krwi. Skuteczność prania takich plam jest dużo mniejsza, ponieważ my dzień w dzień, korzystając z materaca, leżąc na nim, utrwalamy te plamy. Po kilku latach są już trwale związane z tym materiałem.

Czy firma oferuje usługi z zakresu impregnacji tapicerek?

Wojciech Kudełko: Mamy taką ofertę. Powiem teraz coś niepopularnego; teoretycznie powinien zachęcić do tego, żeby korzystać z impregnacji, ale powiem coś odwrotnego. Osobiście jestem zwolennikiem, żeby dwa razy wyprać tapicerkę, niż wyprać ją raz i zaimpregnować. Dobry impregnat jest drogi - u nas jest to koszt 70% wartości ceny kosztów usługi prania tapicerki. Jeżeli ktoś mówi, że impregnację daje gratis, to oferuje bardziej placebo impregnatu. Druga sprawa: nawet jeżeli ten impregnat jest skuteczny, nakładamy go na miejsca, które się najbardziej brudzą, jak podłokietniki czy siedzenia. Zostanie on bardzo szybko stamtąd wytarty. Nawet gdyby impregnat był nie wiadomo jak dobry, to opóźni konieczność prania o maksymalnie trzy, cztery, pięć miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania mebla.

Na rynku istnieje wiele firm oferujących wypożyczenie odkurzacza piorącego. Dlaczego Pana zdaniem lepiej zdać się w tej sytuacji na pomoc specjalistów?

Wojciech Kudełko: Chodzi tutaj głównie o dobór środka piorącego. Kiedy wypożyczymy taki odkurzacz, często dostajemy w zestawie kapsułkę do prania lub sami kupujemy jakiś proszek. Ten, kto nam ten odkurzacz wynajmuje, nie wie, jakie plamy mamy na materiale – losowy środek może sobie z tym nie poradzić i w finale będziemy niezadowoleni. Gdy klient zamawia usługę prania w naszej firmie, płaci za nasze doświadczenie – po zobaczeniu tapicerki dobierzemy najbardziej skuteczny środek. W tym przypadku często taniej nie oznacza lepiej.


Szukasz firmy, która wykona dla Ciebie kompleksową usługę prania tapicerek? Koniecznie skontaktuj się z firmą UMEA, która działa w naszym mieście od 2018 roku. Specjaliści dojeżdżają do klientów z całego województwa śląskiego – od okolic Krakowa, po Podbeskidzie, a nawet Opole! Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące firmy i jej działalności znajdziesz na stronie internetowej umea.pl!

Komentarze (1)    dodaj »

  • Achim

    Sam sobie kupilem odkurzacz pioroncy i sam sobie piere. Raz na 3 lata mi styknie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również