Wiadomości z Rudy Śląskiej

Po raz 23. pobiegną przez 12 godzin. Biegowa rywalizacja już w najbliższą sobotę!

 • Dodano: 2021-07-02 10:00

Już w najbliższą sobotę najlepsi ultramaratończycy z Polski i zagranicy sprawdzą swoje siły  w XXIII Międzynarodowym Rudzkim Biegu Dwunastogodzinnym, który odbędzie się w  Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu.

Biegowa rywalizacja, tradycyjnie już połączona zostanie  z XII Mistrzostwami Śląska w biegu na dwanaście godzin.

- Na liście zgłoszeń mamy najmocniejszych reprezentantów Polski, którzy zapowiadają walkę o rekord Polski, który obecnie należy do Andrzeja Piotrowskiego z Krakowa i wynosi 152 km 541 m – zaznacza August Jakubik, organizator biegu oraz rudzki ultramaratończyk.

Start Międzynarodowego Rudzkiego Biegu Dwunastogodzinnego 3 lipca

Bieg rozpocznie się 3 lipca o godz. 18:30, a zakończy 4 lipca o godz. 6:30. Uczestnicy biegu będą poruszać się po ulicach dzielnicy Nowy Bytom, a start zawodów odbędzie się na placu Jana Pawła II. Następnie sportowcy pobiegną ulicami:

 • Smolenia,
 • Objazdową,
 • Markowej
 • i Damrota.

Długość jednego okrążenia wynosi 1305 m i 19 cm. Trasa biegu ma aktualny atest PLZA.

- Rudzki bieg dwunastogodzinny zawsze cieszy się zainteresowaniem biegaczy. Co roku organizujemy go w kwietniu, jednak w tym i ubiegłym roku, przez pandemię musieliśmy go przełożyć na lipiec. Mimo tego zapał w biegaczach nie zgasł i już za kilka dni będą oni walczyć
o najlepsze wyniki – mówi August Jakubik.

W czasie trwania biegu dwunastogodzinnego trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami w ruchu pojazdów i przemieszczaniu się pieszych. Zamknięcie ulic nastąpi 3 lipca od godz. 18:00 do 4 lipca do godz. 7:00.

Utrudnienia obejmą: plac Jan Pawła II, ul. Smolenia, ul. Objazdową, ul. Markowej, ul. Damrota. Wyjazd pojazdów z osiedla: kwadrat ulic Damrota, Smolenia, Objazdowa, Markowej – prowadzony będzie wyjazdem przy budynku Damrota 7. Ruchem kierować będą upoważnione służby.

- Bardzo prosimy o wyrozumiałość, zarówno kierowców, jak i pieszych, w związku z utrudnieniami oraz zastosowanie się do zaleceń osób kierujących ruchem – podkreśla August Jakubik.

Podczas zeszłorocznej edycji biegu 12-godzinnego padły dwa nowe rekordy Polski

Wśród mężczyzn najlepszy był Andrzej Piotrowski z klubu WKS Wawel, który przebiegł 152,54 km,a wśród kobiet Małgorzata Pazda-Pozorska, z Poltarex, która bieg zakończyła z wynikiem 143,49 km. Z kolei najlepszym rudzianinem na mecie był rekordzista z 2019 roku Przemysław Basa z KRS TKKF Jastrząb Ruda Śląska, który przebiegł 146,91 km, a rudzianką Anna Skupień z TL Pogoń Ruda Śląska, która rywalizację zakończyła z wynikiem 123,10 km.

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r.

Okazją do jego organizacji była 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion „Wawelu” Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zawody odbywają się w centralnej części miasta, czyli wokół rynku w dzielnicy Nowy Bytom.

Organizatorami zawodów są:

 • Miasto Ruda Śląska,
 • Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF Jastrząb Ruda Śląska
 • oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w  Rudzie Śląskiej.

Regulamin tegorocznej edycji biegu znajduje się na stronie augustjakubik.pl

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • pytajnik

  Pobiegną, ale....po co?

 • mieszkanka

  Tak tylko przypominam, że biegacze nie płacą podatków na ulice. Po to są chodniki czy stadiony, by z nich korzystać. Dlaczego nie wykorzystać ścieżek rowerowych? Najlepiej zamknąć ulice, które są DLA AUT i mieć wywalone na kierowców. Ludzie chcą dojechać do/z pracy, do/z domu. Panie mejer, fajnie to tak urządzać sobie zawody kosztem mieszkańców? Niech na własnym podwórku i na własnym podjeździe sobie pan to organizuje, a nie daleko od siebie nie przeszkadzając sobie w niczym.

 • Biegacz

  W naszym mieście są dwa biegi po ulicy półmaraton i bieg 12 godz na 365dni TO PROSZĘ NIE MARUDZIĆ.

 • Ale jaja

  Choć nie posiadam samochodu to popieram. Jak można zabarykadować główne ulice N. Bytomia. Zero myślenia...a stadion pięknie odnowiony.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.