Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Policjanci z Rudy Śląskiej ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami e-mail

  • Dodano: 2019-11-27 06:15, aktualizacja: 2019-11-27 06:35

Rudzcy policjanci otrzymują informacje od mieszkańców naszego miasta na temat fałszywych maili wysyłanych na ich skrzynki.

Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości e-mail, które mają nakłonić do pobrania złośliwego pliku lub zapłacenia rzekomo nieopłaconej faktury.

Na daj się oszukać, odczytując maile z nieznanego źródła lub z zaskakującą treścią zachowaj ostrożność


Fałszywe wiadomości e-mail wysyłane są z serwerów umiejscowionych poza granicami kraju, umożliwiają przesłanie wiadomości mail z dowolnego adresu pozornie wyglądającego jak autentyczny w rzeczywistości mają skłonić odbiorcę do otwarcia takiej wiadomości. Wśród używanych tytułów jest m.in. Powiadomienie o zapłacie, bądź Prośba o potwierdzenie otrzymania płatności.  

Dla nieświadomej osoby, wiadomość może wyglądać jak autentyczna, w rzeczywistości załącznik dołączony do niej zawiera złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest przechwycenie naszych danych np. loginu i hasła do bankowości elektronicznej. karta płatnicza na klawiaturze komputera

W związku z tym powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z poczty elektronicznej. Nie powinniśmy bezmyślnie otwierać załączników do wiadomości mailowej nadesłanej od dotychczas nieznanej osoby, spoza listy kontaktów, a w pozostałych przypadkach racjonalnie podejść do treści wiadomości dokonując porównania czy ma ona odzwierciedlenie z faktycznymi działaniami np. dokonanie zakupu, sprzedaż produktu, oczekiwanie na wystawienie rachunku za prąd czy gaz. Pokrzywdzonych, którym z kont bankowych znikają oszczędności, wypłacane za granicami naszego kraju jest coraz więcej. Tylko wczoraj do halembskiego komisariatu zgłosiła się rudzianka, której z konta dokonano trzech wypłat poprzez portal płatniczy na kwotę 1500 złotych. Dotarcie do sprawców działających w cyberprzestrzeni jest dużo trudniejsze, niż zabezpieczenie naszego telefonu czy komputera.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Styks

    Serio? Policjanci z Rudy Śląskiej nie są w stanie nawet odebrać dobrego maila.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.