Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ponad 2 mln zł więcej za prąd

 • Dodano: 2018-11-23 07:00, aktualizacja: 2018-11-23 07:15

Ponad 2 mln zł więcej niż dotychczas kosztować będzie Rudę Śląską w przyszłym roku zakup energii elektrycznej potrzebnej do zasilania budynków użyteczności publicznej, placówek oświatowych oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji drogowej.

Wynika to z rozstrzygnięcia przetargu na wspólny zakup energii na 2019 r. dla całej Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

Pomimo połączonych sił wielu samorządów i tym samej mocnej pozycji startowej w przetargu, będziemy płacić w całej metropolii o ok. 60 proc. więcej za prąd. Niestety to efekt drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej na rynku – komentuje prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Metropolitalna grupa zakupowa w 2019 roku kupi prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej za ponad 192 mln złotych. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła spółka Tauron Sprzedaż GZE i to ona zwyciężyła ogłoszone postępowanie. Przypomnijmy, że było to drugie podejście do wyboru firmy dostarczającej energię elektryczną dla metropolii. Jeszcze jesienią metropolitalna grupa zakupowa unieważniła przetarg na dostawę prądu na dwa lata. Powodem był drastyczny wzrost cen prądu - najtańsza ze złożonych wtedy ofert, przekraczała o ponad 65 mln zł kwotę, którą na zakup energii chciała w latach 2019-2020 przeznaczyć grupa zakupowa.

Decyzja o rozwiązaniu poprzedniej grupy zakupowej była dyktowana znacznymi podwyżkami cen energii. Ale nie zrezygnowaliśmy ze wspólnych zakupów – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przy okazji rozstrzygniętego właśnie przetargu nieznacznie wrosła również cena za jedną megawatogodzinę (średnia cena dla wszystkich grup taryfowych objętych postępowaniem) – w pierwszym przetargu wynosiła ona 331,97 zł/MWh netto, zaś w drugim, rozstrzygniętym - 335,71 zł/MWh netto.

Grupa zakupowa podjęła również decyzję, aby przetarg dotyczył tylko 2019 roku, ponieważ ceny energii są dzisiaj tak wysokie, że nie chcieliśmy się wiązać z takimi kosztami na dłużej. Liczymy, że w przyszłym roku pojawi się moment, w którym sprzedawcy zaoferują korzystniejszą ofertę na 2020 rok – dodaje Karolczak.

Jeśli chodzi o Rudę Śląską, to miasto na zakup energii elektrycznej w przyszłym roku, a potrzebnej do zasilania budynków użyteczności publicznej, placówek oświatowych oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji drogowej, przeznaczy środki w wysokości ponad 6,1 mln zł. Wolumen energii elektrycznej na ten cel wyniesie niespełna 16 000 MWh, z czego ok. 3 700 MWh stanowi wolumen dla placówek oświatowych. Dodatkowo ponad 17 600 MWh zakupią jednostki pozabudżetowe (spółki miejskie, szpital, ośrodki kultury, biblioteki, muzeum miejskie, czy niektóre kluby sportowe). Na ten cel przeznaczą ponad 7,5 mln zł.

Z wyliczeń wynika jasno, że w przyszłym roku zapłacimy o ponad 2 mln zł więcej niż w tym. Trzeba pamiętać, że więcej za energię elektryczną zapłacą także szpital miejski, wodociągi, rudzki Aquadrom, a także pozostałe spółki miejskie. Jeśli to wszystko zsumujemy, to daje nam to kwotę ponad 5 mln zł więcej do zapłaty w 2019 r., niż za taką samą ilość energii zakupionej po cenach obowiązujących w tym roku – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jak podkreślają władze Rudy Śląskiej wśród przyczyn tak gwałtownego wzrostu cen prądu znajdują się wysokie ceny węgla oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Niezwykle ważne znaczenie ma tu polityka energetyczna państwa, która określa preferowane źródła energii – zastrzega prezydent Grażyna Dziedzic.

Nowe, wyższe stawki za energię elektryczną obowiązywać będą od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. W metropolitalnej grupie zakupowej, która rozstrzygnęła przetarg przystąpiło 73 zamawiających, skupiających 289 jednostek.

Metropolitalna grupa zakupowa jest kontynuacją wspólnych zakupów energii przez śląskie samorządy. W poprzednich latach organizował je Górnośląski Związek Metropolitalny. W poprzednim takim przetargu - na dostarczenie w latach 2017-2018 łącznie 903 GWh energii elektrycznej dla 30 samorządów, w tym również i Rudy Śląskiej oraz 31 jednostek samorządowych, wygrała spółka Tauron z ceną ok. 230 mln zł. A obowiązująca jeszcze do końca 2018 r. średnia cena dla wszystkich grup taryfowych wyniosła 206,34 zł/MWh netto.

Komentarze (12)    dodaj »

 • jo...

  Moim zdaniem powinny zlikwidować jeden urząd miejski i straż miejska to już będą dwa budynki duże mniej do oświetlenia.

 • hynio

  to może i w końcu miasto przestanie płacić za oświetlanie kościołów.

 • pracownik listopadowy

  To jest niepojęte. Po co inwestować w energię węglową skoro dla własnych obywateli ta energia nie może być tania. Stoimy na węglu, a ciągle sprowadzamy tańszy z Rosji, Chin i innych Państw. Oczywiście, zawsze można powiedzieć, że nasz jest lepszej jakości itd., ale dlaczego nasze wspaniałomyślne Państwo nie może zaproponować udogodnień swoim mieszkańcom? Dlaczego w naszym kraju nie możemy się grzać za połowę ceny, która jest obecnie? Takie ceny prądu powodują także wzrost zanieczyszczeń, bo ludzie zamiast zakładać piece elektryczne to zostają przy węglowych. Nasz kraj zawsze wspak.

 • Jagoda

  Basen w Nowym Bytomiu też ma za dużo oświetlenia niepotrzebnie.

 • kizia mizia

  I w związku z tym nadal oświetlane są łąki na Bykowinie, mimo trzykrotnego zgłoszenia.. Brawo włodarze.

 • Wiola

  O ktoś to wreszcie zauważył

 • Kolo

  Dobra zmiana. Czyli wszystko podrożeje.

 • Zenobiusz

  Wcześniej wszytko taniało, a podatki były coraz niższe.

 • Kolo

  Paliwo też miało być tansze, a jest co raz to droższe i dokładają kolejne podatki.

 • Zenobiusz

  A ktoś ci kiedyś z rządzących obiecał, że coś będzie droższe?

 • zorro

  Ale ponoć miało być lepiej a nie gorzej.

 • Zenobiusz

  Wszyscy przed dostaniem się do koryta obiecywali, że będzie lepiej. Te minusy zapewne za napisanie niewygodnej prawdy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również