Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poprawa jakości ziemi ogrodowej – na co zwrócić uwagę i jakie narzędzia się przydadzą

  • Dodano: 2024-05-02 12:30, aktualizacja: 2024-07-17 07:26

Żyzna, bogata w ważne dla roślin składniki gleba, to gwarancja udanych plonów i pięknych roślin ozdobnych w każdym ogrodzie. Rzadko mamy do czynienia z sytuacją, że ziemia ogrodowa jest urodzajna sama z siebie. A jeśli tak – to wyłącznie na początku użytkowania. Większość ogrodów wymaga nawożenia, uprawy i wzbogacania gruntu. Bez tych zabiegów będą one z roku na rok w coraz gorszym stanie, aż w końcu kwiaty i trawy przestaną cieszyć oko, a uprawianie w nich warzyw i owoców stanie się niemożliwe. Dowiedz się z naszego artykułu, na czym polega poprawa jakości ziemi ogrodowej – na co zwrócić uwagę i jakie narzędzia się przydadzą. 

Rośliny ogrodowe mają się najlepiej, kiedy rosną w przepuszczalnej, bogatej w materię organiczną glebie. Niestety taki typ podłoża należy do rzadkości, więc aby poprawić warunki uprawy warzyw, owoców i kwiatów, trzeba włożyć w to trochę pracy. Wielu początkujących ogrodników łamie sobie głowę, jakie zabiegi należy przeprowadzić, które narzędzia powinni zgromadzić, gdzie je przechowywać, w jaki sposób przetransportować wszystkie potrzebne akcesoria w konkretne miejsce. Nikt nie zakłada działki czy ogrodu tuż obok drogi dojazdowej. Każdy stara się umiejscowić ten zakątek w odleglejszym osłoniętym przed czynnikami zewnętrznymi miejscu. Dlatego z pewnością pierwszym narzędziem, a jednocześnie środkiem transportu są taczki ogrodowe. Uzbrojeni w ten przydatny element możemy zmierzyć się z tym ważnym tematem, jakim jest poprawa ziemi ogrodowej – na co zwrócić uwagę i jakie narzędzia się przydadzą. 

Niezbędnik ogrodnika – zestaw narzędzi i akcesoriów, bez których trudno się obejść

Skoro mamy już taczki, a więc mamy czym dostarczać materiały i narzędzia do ogrodu, zastanówmy się, co oprócz nich powinniśmy mieć w naszym ogrodowym składziku. Oczywiście nie chodzi tu o jakieś specjalnie w tym celu wybudowane specjalistyczne pomieszczenie, ale w każdym ogrodzie przyda się kącik, gdzie przechowywać będziemy rzeczy, które zawsze chcielibyśmy mieć pod ręką. A na pewno chcemy mieć tam szpadel. To podstawowe wyposażenie ogrodnika. Niezależnie od przeznaczenia i stylu naszego ogrodu, aby uprawiać w nim cokolwiek, potrzebny jest szpadel. Dzięki niemu przekopać można ziemię i przygotować ją do dalszych zabiegów. Do kolejnej operacji przydadzą się grabie. Dzięki nim rozbijemy grudki ziemi i wstępnie ją wyrównamy, zapobiegając wysychaniu. Aby jeszcze dokładniej wyrównać grunt, lekko go ubić i przygotować do formowania grządek, rabat i ścieżek, możemy wykorzystać walec ogrodowy. Tak wstępnie przygotowana gleba może być poddana bardziej specjalistycznym zabiegom, do których mogą się przydać:

  • widły do kopania, przenoszenia i rozrzucania różnego rodzaju materii organicznej,
  • motyki do usuwania chwastów i jednoczesnego napowietrzania ziemi,
  • pazurki do spulchniania gleby 
  • areator i kultywator pozwalające rozluźnić glebę i ułatwić jej przyjmowanie składników odżywczych

W przypadku ogrodów o większym areale przydadzą się bardziej zaawansowane narzędzia mechaniczne, samojezdne lub napędzane zewnętrzne jak wertykulatory, glebogryzarki czy rozdrabniacze. 
Preparaty i sposoby pozwalające na poprawę jakości ziemi ogrodowej.

Jakość ziemi ogrodowej poprawić można nie tylko za pomocą narzędzi, ale również poprzez zastosowanie różnego rodzaju preparatów, do rozprowadzania których przydadzą się rozsiewacze - https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/narzedzia-ogrodowe/pielegnacje-ogrodu/rozsiewacze.cat. Dzięki nim wzbogacić można glebę za pomocą różnego rodzaju nawozy, powodujące wzrost żyzności i poprawiające warunki wzrostu i owocowania roślin. Za pomocą rozsiewacza przeprowadzić można również wapnowanie gleby, w celu dostosowania jej pH do potrzeb uprawianych roślin. Wysypanie na glebę późną jesienią lub wczesną wiosną warstwy wapna i wymieszanie go z wierzchnią warstwą podłoża jest zabiegiem stosowanym w większości polskich ogrodów. 

Oprócz nawozów w formie stałej (granulek lub proszku) warto zastosować jeszcze inne, bardziej naturalne formy. Należą do nich np. obornik, poprawiający strukturę gleby, zwiększający ilość mikroorganizmów i dżdżownic. Zawiera on również azot, fosfor, magnez, cynk, miedź, które wzbogacają i użyźniają podłoże. Podobną postać i tę samą funkcję ma kompost – organiczny, ekologiczny i bezpieczny nawóz, bogaty w składniki odżywcze i próchnicę. 
Bardzo korzystnie na jakość ziemi ogrodowej wpływają specjalistyczne płyny, takie jak rozpuszczone w wodzie kwasy humusowe czy gnojówki roślinne. 

Doskonałymi, znanymi od stuleci sposobami na użyźnienie gleby są nawozy zielone – ścięte w ogrodzie zbędne rośliny, przemieszane ziemią w czasie jej przekopywania, oraz płodozmian, polegający na corocznej zmianie miejsca uprawy danej rośliny. 

Na co zwrócić szczególną uwagę, planując działania mające na celu poprawę jakości ziemi ogrodowej?

Na koniec powiedzmy sobie, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do procesu poprawy jakości ziemi ogrodowej. Jeśli chcesz zadbać o podłoże w swoim ogrodzie, sprawdź przede wszystkim:

  • STRUKTURĘ GLEBY – nie powinna być ani zbyt piaszczysta, ani zbyt gliniasta. Jeśli taka jest, musisz przeprowadzić zabiegi poprawiające jej gruzełkowatość, 
  • ODCZYN – najlepszy jest obojętny, ale istnieją rośliny, które wymagają kwaśnego lub zasadowego. Kiedy zdecydujesz, co będziesz uprawiać, dopasuj pH gleby do potrzeb roślin
  • PRÓCHNICZNOŚĆ – zawartość humusu, który jest lepiszczem dla gleby, i swoistym "superfood" dla roślin. 

Kiedy już ocenisz glebę w swoim ogrodzie i dobierzesz metody służące poprawie jej jakości, plony, które zbierzesz, z pewnością będą motywacją do podejmowania kolejnych działań służących poprawie wydajności swojego ogrodu. Być może podzielisz się z nami wówczas wiedzą na temat tego, na czym polega poprawa jakości ziemi ogrodowej – na co zwrócić uwagę i jakie narzędzia się przydadzą. Z niecierpliwością czekamy na Twoje opinie. 
 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.