Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pościg za kierowcą Toyoty. Nie zatrzymał się do kontroli, bo nie miał prawa jazdy...

 • Dodano: 2021-06-23 14:30

Dzisiejszej nocy policjanci z trzeciego komisariatu zatrzymali po pościgu młodego mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Przyczyną ucieczki był brak uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi mu do 5 lat więzienia.

W środę po trzeciej w nocy na ulicy Siekiela policjanci z patrolówki kochłowickiego komisariatu chcieli zatrzymać do kontroli drogowej kierowcę toyoty. Kierowca zlekceważył jednak sygnały świetlne oraz dźwiękowe, przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim w pościg.

Kierowca zatrzymał się po przejechaniu kilkuset metrów

Jak się okazało, kierujący toyotą 18-letni mieszkaniec Bytomia nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a dodatkowo w samochodzie wiózł dwóch 16-latków i 15-latkę. Cała czwórka trafiła na komisariat do czasu odbioru ich przez jednego z ojców. Kierowca miał nadzieję, że uda mu się uciec przed kontrolą i konsekwencjami, ale niestety narobił sobie więcej kłopotów niż myślał. Za niezatrzymanie się do kontroli i próbę ucieczki grozi mu do 5 lat więzienia, dodatkowo odpowie za kierowanie samochodem bez uprawnień.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest poważnym przestępstwem

Jeżeli policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych (na ogół z urządzeń umieszczonych na dachu radiowozu), zwolnij i zatrzymaj się. Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Niezatrzymanie pojazdu w tej sytuacji zmusi policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba zachować rozsądek i ponieść ewentualne konsekwencje prawne za jazdę na przykład pod wpływem alkoholu lub nadmierną prędkość. Kara pozbawienia wolności to nie jedyna grożąca Ci konsekwencja. Wypłata odszkodowań dla ewentualnych ofiar wypadku, którego możesz być sprawcą, jest także bardzo kosztowną kwestią. Kara za wypadek ze skutkiem śmiertelnym to nawet 8 lat więzienia. Nie warto ryzykować życia własnego i innych!

Pamiętaj: Zgodnie z prawem, do zatrzymania pojazdu, który zagraża życiu lub zdrowiu policjanta lub innych osób, policjant może wykorzystać broń palną. Niezatrzymanie się do kontroli, szaleńcza jazda i narażenie życia innych, w pewnych sytuacjach, może zmusić policjantów do sięgnięcia po broń. Broń jest stosowana do zatrzymania pojazdu, a nie wobec kierującego. Łatwo sobie jednak wyobrazić, co może się wydarzyć, kiedy pocisk policyjny przebije oponę rozpędzonego pojazdu...

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • kuratorka

  przyszłość polski a juz potencjalni bandyci na drogach.Na szczescie nie pozabijali ludzi oszołomy.Poprawczak im sie należy i wiezienie na koszt ich rodziców.Konfiskata pojazdu i po 1 mln grzywny od każdego smarkacza, niech rodzice spłacają za nich do końca życia !!!

 • spider

  powinni byli strzelać do tej młodej patologii

 • żymła z bajlagom

  w tyn twoj bonclok trza by bylo tysz strzelić nojlepi ze szlojdra!!!

 • fajerberga

  "Prowadzę pościg bezpośredni za czarnym Buick-iem. Powtarzam! Prowadzę pościg bezpośredni za czarnym Buick-iem!!" - powiedział porucznik Jaszczuk w jednym z odcinków "07 zgłoś się" :-)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.