Wiadomości z Rudy Śląskiej

Potok Bielszowicki: Ekspertyza środowiskowo gotowa. Czy poznamy jej treść?

 • Dodano: 2019-09-10 16:30

Powraca sprawa rozlewiska Potoku Bielszowickiego. Polska Grupa Górnicza zleciła wykonanie ekspertyzy przyrodniczej mającej na celu zinwentaryzowanie siedlisk gatunków chronionych na tym terenie. Raport jest już gotowy. Jakie płyną z niego wnioski?


Zgodnie z pismem sygnowanym przez Sławomira Mazurka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska (z dokumentem możemy się zapoznać TU), stanowiącym odpowiedź na interpelację posłanki Danuty Pietraszewskiej wynika, że ekspertyza przyrodnicza miała zostać zrealizowana do czerwca 2019 r. Gotowa jest teraz. Czy będzie dostępna publicznie? Tego nie wiemy. Pomimo prób kontaktu z przedstawicielem Polskiej Grupy Górniczej, nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi związanej z powyższym raportem środowiskowym.


- Znamy wyniki inwentaryzacji przyrodniczej dla rozlewiska Potoku Bielszowickiego. Wynika z niej, że na ww. terenie stwierdzono 60 gatunków ptaków, z których 47 ma tam swoje stanowiska lęgowe. Zinwentaryzowane gatunki, czytamy w raporcie, należą do pospolitych i licznych. Spośród nich najcenniejsze są dzięcioł zielonosiwy oraz perkozy. Autorzy raportu podkreślają, że likwidacja rozlewiska nie spowoduje utraty siedlisk przez ptaki gniazdujące w jego obrębie, ponieważ zakres prac nie obejmuje całkowitej wycinki drzew na tym terenie. Dotyczy to również stanowiska dzięcioła zielonosiwego i gąsiorek – poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer.


Dodał też, że w zaleceniach raportu zaznaczo, że ewentualne prace powinny być prowadzone pod stałym nadzorem przyrodniczym i że powinny się one rozpocząć na przełomie września i października. Prowadzenie prac pod kontrolą przyrodnika ma umożliwić ptakom naturalna migrację i zasiedlenie innych odpowiednich dla nich obszarów.Przypomnijmy, że Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. Oddział KWK „ Ruda” wystąpiła do miasta z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na przetwarzanie odpadów 6 lutego 2017 roku. Zgodnie z decyzją UM (15/2017) wyrażoną w piśmie z 18 maja 2017 r. udzielono PGG Sp. z o. o. Oddział KWK Ruda zezwolenia na przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami w Rudzie Śląskiej w rejonie Potoku Bielszowickiego. W w punkcie 7. zaznaczono, że:  

- W przypadku stwierdzenia na przedmiotowym terenie gatunków chronionych lub chronionych siedlisk przyrodniczych Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. oddział KWK Ruda Śląska przy ul. Halembskiej 160 w RudzieŚląskiej spełni wymagania ustawy o ochronie przyrody (tekst jednolity DZ. U. z 2016 r., poz. 2134 z późniejszymi zmianami). 

Oznacza to, że konieczne jest wykonanie ekspertyzy przyrodniczej, która pozwoli zweryfikować czy okolice zasiedlają zwierzęta i jakie są to gatunki. Wspomniane pozwolenie na przetwarzanie odpadów zostało udzielone do 31 grudnia 2019 roku. Z kolei w dokumencie z 24 października 2018 r. wydanego przez UM, zobowiązano PGG do wykonania rekultywacji i zagospodarowania gruntów na terenie działek położonych  w rejonie lewego brzegu cieku Bielszowickiego, zdegradowanych w związku z wystąpieniem szkód górniczych oraz postaniem zastoiska wodnego. 

Jaki będzie dalszy obrót spraw? Czy ruszy rekultywacja, czy też nie? O przebiegu prac będziemy informowali na bieżąco.

Komentarze (17)    dodaj »

 • boluś

  ekspertyzy nie udostępniom plebsowi bo jedynym uznanym autorytetem we syćkich sprawach je Narcyz Mejer i to łon wom powie tyla i tak jak bydzie uważoł za stosowne. niy bydom mu tam żodne ciućmoki fanzolić kiej jego wysoKOŚĆ wiy nojlepiyj!

 • zym

  I jeszcze jedno w tej kwestii. Nie wiem czy wiecie Państwo bo o tym tu nikt nie pisze, że władzę miasta i wszyscy odpowiedzialni za ten temat robią wszystko by wcześniej wytruć te ptactwo w tym potoku. Czym to sugeruje? Ano tym że poniżej tego zalewiska jest ogromny spust, którym sukcesywnie są spuszczane ścieki nie oczyszczone, które nie płyną z biegiem rzeki kochłówki, lecz wracają na te wylewisko. A nasi szanowni włodarze uprawiają propagandę. Powiem tylko tyle; jeśli zostanie zasypane te zalewisko to woda tam stojąca przedostanie się na osiedle Niebieskie dachy.

 • Cwaniak

  A to ciekawa wypowiedź !! Bo według wyników pobranych próbek, ścieków nie oczyszczonych tam NIE MA !!! Jeśli nie zna się sprawy, to nie powinno się komentować w ten sposób !!! Według wyników, leci tam woda deszczowa !! Propagandę wprowadziła Radna wraz z kolegami !!! Brak pojęcia i informacji, w tym temacie jest polem do popisu!! Wypisywanie o spuście pełnym ścieków, nie znając wyników z 3 pobrań próbek na przełomie 5 miesięcy, jest bynajmiej dziwne !! Co do przedostania się wody z zalewiska !! Tu kolejna propaganda "Radnej" !!! Przed rozpoczęciem prac, zostanie zbudowana tzw. kurtyna oddzielająca potok od rozlewiska, więc jak nie wiadomo co się będzie tam działo, to proszę nie powtarzać, tych bzdur "Radnej". Wszystkie prace będą wykonywane pod stałym nadzorem przyrodniczym i ekspertem "herprtologiem".

 • Lola

  Deszczówka spływa w dni kiedy nie ma deszczu?? Deszczówka cuchnie???? Przyjdź i zobacz na własne oczy

 • Cwaniak

  Nie macie pojęcia co i skąd tam spływa, więc po co te wasze wypociny? Słuchajcie dalej bzdur i piszcie o deweloperach, betonowym spuście, ławeczkach, pływaniu, łowieniu ryb itd. a prawdy nie zakłamiecie, bo jej nie znacie!! Już ze ścieków wypływających z betonowego spustu zrobił się CUD i teraz to wody "zanieczyszczone", dajecie sie omamić radnej, a co chwila zmienia zdanie i nikt się nie kapnął. Pisała że ludzie się kąpali w rozlewisku bo to były "TALE", teraz rozlewisko powstało w 2009r. A nie 1960r... kiedyś spływały z 2 miejsc ścieki, teraz wody zanieczyszczone. Zasypywanie rozlewiska rozpoczęto rok temu śmieciami. A to droga dojazdowa do rozlewiska, a firma jakich użyła materiałów to już ich problem. Coraz więcej zmian w tej historii, a głupi naród wszystko kupuje

 • Ryszard

  Jeśli nie znasz tematu to lepiej zamilcz.! Mieszkam tam nie daleko, również biegam tam, co drugi dzień jeżdżę na rowerze i by nie obrażać ciebie postaram się zachować umiar w ocenie Ciebie, (notabene głupszego pseudo nie mogłeś znaleźć) powiem Ci cwaniak jak nie wiesz o czym piszesz zamilcz...

 • Cwaniak

  Ryszard, a co ma bieganie i jazda na rowerze, w temacie ??? Prosze o wypowiedź w temacie, a tak to zamilcz, bo temat pewnie znasz ? A nic na temat nie napisałeś

 • antycwaniak

  Ale hejt.

 • Cwaniak

  To nie hejt, to prawda. Wystarczy poczytać wypowiedzi i insynuacje, a potem zobaczyć jak odpowiada na pytania mieszkańców!!! Pomija wszystko co związane jest z prawdą, no i twierdzi po takich pytaniach, że facebook nie jest miejscem do merytorycznych dyskusji i stwierdza, że dokumentacja potwierdzająca jej kłamstwa nie powinna się znaleźć na FB, aby mieszkańcy to widzieli. Wszystko jest w postach i komentażach radnej. Więc to nie hejt, to pokazanie prawdy !

 • ornitolog-amator

  Już widać po wypowiedzi, że nie do końca ekspertyza wyszła po myśli przedstawiciela miłościwie nam panującej. Chciałbym zwrócić uwagę, że ptaki wodno-błotne na drzewach nie gniazdują. One do gniazdowania potrzebują trzcinowisk, traw, a czasem po prostu kawałka piasku czy ziemi. To że nie będą zagrożone siedliska pospolitego dzięcioła czy gąsiorka, nie znaczy, że nie ulegnie zniszczeniu siedlisko bączka czy podróżniczka (patrz: Załącznik nr 1 dyrektywy ptasiej)

 • Wędkarz

  Jak ty tam pływasz ....? tam kiedys kochłowka wpływała :(:(:( byl piekny zalew i dużo ryb

 • Adolf

  Piękne miejsce na relax. Kocyk, słoneczko, kąpiel, wędka....

 • Oma

  Ten cały Mejer to mu nawet z oczu źle patrzy.

 • Ludwik

  Po co ta ekspertyza ,po prostu zasypać kamyniem z chołdy.

 • leon

  Typowy górnik (-:

 • :)

  A Ciebie tam wciepnac:)

 • Ala

  nie ośmieszaj się człowieku , przyroda to nasze całe dobro, nie rozumiesz to poczytaj trochę porządnej literatury

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również