Od początku roku na śląskich drogach doszło do ponad 150 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 19 osób. Niepokojąco duża liczb zdarzeń musi skutkować zdecydowanymi działaniami policjantów ruchu drogowego ukierunkowanymi na poprawę bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Wczoraj (w czwartek) na drogach naszego miasta, mundurowi zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania w rejonach przejść dla pieszych.
Za nami akcja "Bezpieczny pieszy"
Stróże prawa kolejny raz wykorzystywali mobilne stanowisko monitoringu. Od samego rana, aż do późnych godzin wieczornych policjanci ruchu drogowego zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących w rejonach przejść dla pieszych, ale nie tylko, bowiem ich uwagę skupiło też wielu pieszych, którzy nie stosowali się do przepisów.
Każdego tygodnia dochodzi do minimum jednego potrącenia pieszego
Na drogach Rudy Śląskiej, każdego tygodnia dochodzi do minimum jednego potrącenia pieszego. Wiele z nich to zdarzenia na szczęście nie groźne, kończące się drobnymi potłuczeniami czy zadrapaniami, ale są też i takie, po których pieszy musi trafić na dłużej do szpitala. Wczoraj w trakcie działań na parkingu w Halembie, cofająca samochodem kobieta, potrąciła przechodzącego obok mężczyznę. Starszy Pan ze złamaniem trafił do szpitala, a policjanci z rudzkiej komendy ustalają teraz przebieg tego zdarzenia. W prowadzonych działaniach mundurowi wykorzystują wszystkie dostępne urządzenia do rejestrowania w formie wideo naruszeń przepisów ruchu drogowego.
Mobilny monitoring
Wczoraj, kolejny już raz korzystali z mobilnego stanowiska monitoringu, rejestrując wykroczenia kierowców i pieszych w kilku miejscach miasta, tam gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z ich udziałem. W ciągu całego dnia policjanci ujawnili 47 wykroczeń związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem pieszych. Osoby lekceważące podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami swoich nieodpowiedzialnych zachowań. Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów i maksymalnie koncentrując się na drodze, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia swojego czy też innych.