Wiadomości z Rudy Śląskiej

Potrzebna pomoc dla małego Bartusia Paligi, który urodził się z krytyczną wadą serca

 • Dodano: 2020-08-17 09:45

Rudzianie mobilizują się w pomocy dla chorego Bartusia Paligi. Chłopiec ma 2 i pół roku i od urodzenia krytyczną wadę serca. Został w tym roku zakwalifikowany do operacji w Niemczech, jednak ta kosztuje 190 tys. złotych. Brakuje jeszcze 31 tys. złotych.

Bartek urodził się z krytyczną wadą serca

Bartek urodził się z krytyczną wadą serca - HLHS z restrykcyjnym otworem owalnym. Jego serce wykształciło się w połowie i ma tylko jedną (prawą) komorę. Wada ta jest wadą paliatywną i wymaga przeprowadzenia trzyetapowego leczenia operacyjnego.

W 12 tygodniu ciąży, podczas badania prenatalnego lekarz wykrył nieprawidłowości. Początkowo u Bartka podejrzewano wady genetyczne, które zostały wykluczone w trakcie kolejnych badań. Radość z otrzymanych informacji nie trwała jednak długo, ponieważ na kolejnej wizycie rodzice Bartusia usłyszeli, że obraz serca jest nieprawidłowy. Odwiedzili kilku lekarzy, którzy zgodnie twierdzili, że dziecko będzie miało poważną wadę serca. Z każdą kolejną wizytą, diagnoza była coraz gorsza. Ostatecznie ustalono, że Bartek ma "połowę serca" tj. cierpi na HLHS.

Walka Bartka i jego rodziców rozpoczęła się jeszcze przed urodzeniem malucha. Wtedy potrzeba było ponad 300 tysięcy złotych na poród i pierwszą operację dziecka. Bartek ma za sobą także już drugą operację korekcji wady serca.

Bartuś został zakwalifikowany do operacji w Niemczech

W tym roku Bartuś został zakwalifikowany do operacji w Niemczech, jednak ta kosztuje 190 tys. złotych. Fundacja Przyjaciół Świętego Mikołaja uzbierała na ten cel już 159 tys. złotych. Nadal brakuje jednak 31 tys. złotych, a czasu jest coraz mniej.

- Kochani, zwracamy się z prośbą o pomoc w sfinansowaniu operacji ratującej życie dziecka – mieszkańca Rudy Śląskiej. Bartuś Paliga ma 2 i pół roczku i od urodzenia krytyczną wadę serca polegającą na tym, że wykształciło się ono tylko w połowie. Wbrew wszystkiemu, Bartuś dzielnie walczy o swoje życie. Został w tym roku zakwalifikowany do operacji w Niemczech, jednak ta kosztuje 190 tys. złotych. Mamy uzbierane na ten cel 159 tys. złotych i bardzo mało czasu na to, by zapewnić pozostałą kwotę, która pozwoli przeżyć temu maluchowi. Z całego serca prosimy o jakiekolwiek wsparcie i pomoc w tym wyścigu o życie. Mamy miesiąc, żeby Bartuś mógł żyć. Jeśli zechcecie i możecie Państwo wesprzeć tę szlachetną akcję, Bartusia i jego Rodziców, to bardzo prosimy o wpłaty - apeluje Aleksandra Poloczek, prezes Fundacji Przyjaciół Świętego Mikołaja.

Datki można wpłacać na konto Fundacji Przyjaciół Świętego Mikołaja nr konta 37 1600 1462 1837 6165 8000 0001 z dopiskiem: Bartek

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Barbara

  Jesli operacja jest I. prof Malca prosze zwrocic sie do Polish Gift of Life, Inc w Nowym Yorku. Mozna znalezc nas na FB.

 • Ziga z Wirku

  Dziwię się ze mając wybitnych kardiochirurgów w Zabrzu, Łodzi, Gdańsku, Krakowie trzeba tego typu zabiegi wykonywać za granicą.

 • Grzegorz

  W Katowicach też robią

 • rado

  Pewnie szybciej taki zabieg załatwić i wykonać w Niemczech niż w naszym kraju. Kardiochirurgów możemy mieć wybitnych, ale biurokracji się nie przeskoczy. Po za tym nasze szpitale w większości są niedoinwestowane lub ledwo zipią, a przy wadach serca nie ma co czekać i ryzykować.

 • Bałdyga Agnieszka

  W iczmp zrobią zabieg i to na NFZ i nie ma co czekać nasz synek też miał tam zabieg i czeka nas kolejny i też ma hlhs lewa komora serca całkowicie mu się zapadła i dziękuję profesorowi Jackowi moll że uratował nam synka

 • Iwona

  Pani Agnieszko decyzja rodziców dotycząca wyboru ośrodka operującego była dokonana również w konsultacji z Polskimi lekarzami. Sama Pani wie, że każde dziecko z Hlhs ma inne rokowania i komplikacje/dodatki z którymi się boryka

 • Bałdyga Agnieszka

  Witam nas synek też ma hlhs i jest po 2zabiegach i czeka go jeszcze jeden zabieg ale my mamy w Łodzi w iczmp i tam odbyły się wszystkie zabiegi ,a nasz Maciuś ma 4msc skończone ,i też mamy szereg zabiegów i konsultacji przykro mi że wasz synek też ma ta wadę

 • Ren

  Po co tracic czas na zbieranie pieniedzy takie operacje wykonuja w CZMP w Lodzi i to kilkadziesiat rocznie

 • Iwona

  Mój syn, również operowany był w klinice w Munster. Proszę wierzyć, że to są przemyślane decyzję podjęte rowniez po konsultacjach z lekarzami prowadzącymi w Polsce. Każde dziecko z Hlhsem jest inne, ma inne rokowania i komplikacje, na taką decyzję wpływa wiele czynników.

 • Medyk

  Oprracje wady serca z HLHS sanw Polsce darmowe.

 • sąsiad

  Z tego co wiem, polscy lekarze kierują dzieci do doktora Malca. Do Niemiec.

 • Karl

  No to rudzcy mikro i mali przedsiębiorcy biorący kasiorkę w ramach pomocy za pandemię która ich nie dosięgła mogą się wykazać, ach zapomniałem nie ten target, oni są od tego żeby wymagać i brać...

 • jo

  ja zawiesiłem działalność dzbanie

 • Cast

  Karl, a Ty co?? nie masz odwagi, pomysłu, zasadności, że tak zazdrościsz i wylewa sz swoją żółć na forum:)))) Pamietaj, że gdyby nie Ci przedsiębiorcy to Ty nie miałbyś pracy:))) Buhehheheh

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.