Wiadomości z Rudy Śląskiej

Powraca Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej

  • Dodano: 2022-05-26 10:45, aktualizacja: 2022-05-30 09:55

Przed nami Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Cmok Song”. Już po raz 28. około 240 harcerzy spotka się w bielszowickim Domu Kultury i zaprezentuje publiczności swoje talenty wokalne i muzyczne. Festiwalowi, który odbędzie się w najbliższy weekend, tradycyjnie towarzyszyć będą liczne warsztaty artystyczne. Dzieci i młodzież zapoznają się też z pracą służb mundurowych i instytucji społecznych. Koncert finałowy zaplanowany został w niedzielę (29.05) o  godz. 14.00.

- Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wreszcie przywracamy do życia nasz popularny i lubiany przez wszystkich festiwal „Cmok Song”. Przed nami trzy dni pełne muzyki, śpiewu i dobrej zabawy, na które nasi harcerze czekali z niecierpliwością – podkreśla Sebastian Niegel, komendant festiwalu.

– Głównym założeniem festiwalowych zmagań jest oczywiście sprawdzenie swoich sił wokalnych i muzycznych przez młodych ludzi na deskach profesjonalnej sceny i poddanie się ocenie jury, które składa się zawsze z zawodowych muzyków lub absolwentów szkół i akademii muzycznych – dodaje.

"Cmok Song" to nie tylko popisy wokalne i instrumentalne

Organizatorzy zapewniają młodym ludziom różnego typu wydarzenia towarzyszące, w szczególności warsztaty artystyczne. W tym roku będzie można zapoznać się także z pracą służb mundurowych i instytucji społecznych.

– Każdego roku staramy się, aby uczestnicy spędzili miło czas podczas tych trzech wspólnych dni. Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka i wspieranie go we wszechstronnym rozwoju oraz kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań – zaznacza Krystian Niegel, rzecznik prasowy Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej.

- Proponujemy więc również takie zajęcia, aby harcerze mogli spróbować nowych, nieznanych sobie aktywności na wielu płaszczyznach. Na przykład już w piątek uczestnicy podszlifują umiejętności na zajęciach twórczych, ćwicząc pamięć, spostrzegawczość i koordynacje ruchową – dodaje.

Co w tegorocznym programie?

W najbliższy weekend harcerze zapoznają się z pracą Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz Wojewódzkiej Służby Więziennej, a także będą mieli okazję zobaczyć pokaz sprzętu i symulację działań. Natomiast Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach przygotuje pokazy i szkolenia z pierwszej pomocy, a funkcjonariusze rudzkiej Straży Miejskiej będą mówili o działaniach prewencyjnych i profilaktycznych, włączając informacje o bezpiecznym wykorzystywaniu hulajnóg elektrycznych. Uczestników odwiedzi też stowarzyszenie Combat Alert z pokazem militariów i przewoźną strzelnicą ASG.

Warto dodać, że harcerze przez 3 dni będą przebywać ze sobą bez przerwy – łącznie z noclegiem w Szkole Podstawowej nr 11 Specjalnej. im. Św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej. Dotyczy to młodszych harcerzy, ponieważ starsi muszą zadbać o nocleg na własną rękę.

- W sobotni wieczór zorganizujemy wspólne ognisko z grami, zabawami i gościem specjalnym z Ukrainy – 12 letnim Valentinem – który obecnie uczy się w kochłowickiej szkole i gra na bandurze, czyli tradycyjnym instrumencie ukraińskim – mówi Marianna Strzeja, komendant junior festiwalu.

Organizatorem wydarzenia jest Komenda Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej im. hm. Łucji Zawady, a komendantem festiwali od 2015 roku był pwd. Sebastian Niegel. W tym roku nastąpiła jednak nowość i pierwszy raz w historii festiwalu będzie dwóch komendantów: Komendant Senior -  pwd. Sebasian Niegel oraz Komendant Junior - phm Marianna Strzeja. Natomiast jednostki odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia to: Urząd Miasta Ruda Śląska, Dom Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach oraz Szkoła Podstawowa nr 11 Specjalna w Rudzie Śląskiej.

Rudzki hufiec liczy obecnie 33 jednostki (gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze), co daje ogólną liczbę 713 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów. Osoby zainteresowane dołączeniem do drużyny harcerskiej mogą kontaktować się z Komendą Hufca ZHP Ruda Śląska. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie www.hufiecrudaslaska.pl w dziale kontakt oraz na Facebooku.

"Cmok song" i jego historia

Warto dodać, że początki Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Cmok Song” sięgają 1993 r. Wtedy to część instruktorów z dzielnicy Bykowina, wchodzących w skład I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych, zainspirowana rosnącym zainteresowaniem muzyką wśród młodzieży, postanowiła zorganizować festiwal, który pozwalałby młodym artystom zaprezentować swoje autorskie piosenki. Ta idea organizatorom przyświeca także dzisiaj. W imprezie uczestniczą dzieci i młodzież z całego Śląska, osoby zrzeszone w harcerstwie oraz nienależące do żadnej organizacji.

Powraca Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również