Wiadomości z Rudy Śląskiej

27. edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Cmok Song" za nami!

  • Dodano: 2019-11-25 09:00

W klimacie śląskiej "godki" przebiegła tegoroczna edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Cmok Song". W niedzielę 350 uczestników po raz 27. spotkało się w bielszowickim Domu Kultury i zaprezentowało swoje wokalne talenty. Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyły liczne warsztaty artystyczne i profilaktyczne. Nie zabrakło także koncertu zespołu Trzy Piąte.

- Chcielibyśmy, żeby dzięki temu festiwalowi młodsi uczestnicy oswoili się z tzw. wielką sceną i tymi wszystkimi cudami, które widują tylko w telewizji. Dla starszych to z kolei możliwość zaprezentowania swojego talentu oraz dorobku wokalnego i instrumentalnego – tłumaczy komendant festiwalu Sebastian Niegel. – Ale ten festiwal to nie tylko popisy wokalne. Jako organizatorzy staramy się, żeby uczestnicy spędzili miło czas i zapoznali się z różnymi grami logicznymi i planszowymi oraz wybawili na występach karaoke i podczas koncertu zaproszonego zespołu – dodaje.

W tym roku gwiazdą festiwalu był zespół Trzy Piąte z Wodzisławia

Zespół zaprezentował utwory z kręgu poezji śpiewanej. Przed koncertem odbyły się przesłuchania festiwalowe. Każdy z uczestników zaśpiewa co najmniej jedną piosenkę "po śląsku". Tu liczyła się pomysłowość i kreatywność, ponieważ nie trzeba było prezentować jedynie znanych śląskich utworów, ale dobrze znane harcerzom piosenki ogniskowe ze zmienionymi na śląskie słowami. Zmagania wokalne uczestników oceniło profesjonalne jury.

- Cieszymy się ogromnie, że zaproszenie do składu jury przyjęła Michalina Starosta, znana z list przebojów śląskich rozgłośni radiowych. Skład uzupełniają także wokalistka i muzyk Justyna Wyrwich oraz utalentowany i doświadczony instruktor naszego hufca phm. Janusz Stecz - zaznacza Krystian Niegel, rzecznik prasowy Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej.

W niedzielę laureaci festiwalu zaprezentowali się podczas koncertu finałowego. Przed koncertem można było spotkać maskotkę Śląskiego Garnizonu Policji, czyli Sznupka oraz wziąć udział w zajęciach profilaktycznych, pierwszej pomocy i edukacji ekologicznej.

Organizatorem wydarzenia jest Komenda Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej im. hm. Łucji Zawady, a komendantem festiwalu niezmiennie od sześciu lat - pwd. Sebastian Niegel. Natomiast jednostki odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia to: Urząd Miasta Ruda Śląska, Dom Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach oraz Szkoła Podstawowa nr 11 Specjalna w Rudzie Śląskiej, w której uczestnicy od piątku będą nocować.

Harcerze w Rudzie Śląskiej

Rudzki hufiec liczy obecnie 33 jednostki (gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze), co daję ogólną liczbę 713 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów. Osoby zainteresowane dołączeniem do drużyny harcerskiej mogą kontaktować się z Komendą Hufca ZHP Ruda Śląska. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie www.hufiecrudaslaska.pl w dziale kontakt oraz na Facebooku.

Warto dodać, że początki Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Cmok Song” sięgają 1993 roku. Wtedy to część instruktorów z dzielnicy Bykowina, wchodzących w skład I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych, zainspirowana wciąż rosnącym zainteresowaniem muzyką wśród młodzieży, postanowiła zorganizować festiwal, który pozwalałby młodym artystom zaprezentować swoje autorskie piosenki. Ta idea organizatorom przyświeca także dzisiaj. W imprezie uczestniczą dzieci i młodzież z całego Śląska, osoby zrzeszone w harcerstwie oraz nienależące do żadnej organizacji.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.