Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pożar na nieużytkach w Rudzie Śląskiej! Co grozi za wypalanie traw?

  • Dodano: 2022-03-07 12:45

W nocy z soboty na niedzielę w dzielnicy Wirek doszło do pożaru trawy na nieużytkach. Nadchodząca wiosna sprzyja częstym pożarom i celowemu wypalaniu traw. Co za to grozi?

Pożar trawy w Rudzie Śląskiej

W minioną sobotę około godziny 23:00 doszło do pożaru trawy na nieużytkach przy Szybie Andrzeja w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Wirek. Na miejscu interweniowali rudzcy strażacy. Chmura ciemnego dymu była widoczna z daleka. W wyniku zdarzenia nikomu nic się nie stało.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  (Dz. U. z 2020 r., poz. 55 z późn. zm.), art. 124 zabrania się: wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131: „Kto... wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary... – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020 r., poz. 6 z późn. zm.); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  • korzystania z otwartego płomienia,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Co grozi za wypalanie traw?

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Komentarze (1)    dodaj »

  • n4u

    wystarczy zrobić domniemanie winy, rolniki niech stawiają monitoring to się nauczą, teraz wypalają bo wychodzi taniej ...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również