Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier odwiedził Rudę Śląską. Dał zielone światło dla budowy N-S-ki na północ

 • Dodano: 2021-12-22 15:45, aktualizacja: 2021-12-23 23:32

W środę, 22 grudnia, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w województwie śląskim. Odwiedził także Rudę Śląską. Podczas konferencji prasowej poinformował, że do naszego miasta trafi dofinansowanie w kwocie 140 mln złotych.

Zielone światło dla N-S-ki na północ!

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta premier poinformował, że Ruda Śląska otrzyma dofinansowanie w kwocie ok. 100 mln zł na rozbudowę trasy N-S. Kolejny etap obejmować będzie budowę trasy w kierunku północnym, do granicy z Bytomiem, dzięki czemu zmniejszone zostanie natężenie ruchu na Goduli, w Orzegowie i Rudzie oraz ograniczony zostanie ruch tranzytowy w środku miasta. 

- Tutaj w Rudzie Śląskiej przypadł mi przyjemny obowiązek i zaszczyt, żeby przedstawić to, o czym mówiliśmy wcześniej, czyli kolejną odsłonę progromu obwodnic miast polskich. Mówiliśmy wcześniej o 100 obwodnicach. Do nich dokładamy kolejnych 50 w ciągach dróg wojewódzkich. To bardzo ważne połączenia komunikacyjne, które rozładują ruch - mówił podczas konferencji premier. - Trasa N-S dla Rudy Śląskiej to ogromna szansa na nowe miejsca pracy tutaj w mieście, ale również w jego okolicach oraz w całym regionie. Polityka klimatyczna UE tworzy różne wyzwania i problemy. I na te problemy trzeba odpowiedzieć odważnie - szczodrą polityką finansowania nowych miejsc pracy, nowych przedsięwzięć i nowych inwestycji - dodał Mateusz Morawiecki.

- Już dawno zdecydowaliśmy, że nie poprzestaniemy na pierwotnie planowanym przebiegu trasy N-S od autostrady A4 do DTŚ, tylko będziemy chcieli przedłużyć ją na północ i odciążyć ul. Karola Goduli, będącą częścią drogi wojewódzkiej nr 925 – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Dokumentacja projektowa jest już prawie gotowa, jednak dla realizacji tak dużej inwestycji kluczowe było pozyskanie środków zewnętrznych. Dlatego w imieniu wszystkich mieszkańców bardzo dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o wsparciu tego zadania z funduszy rządowych – podkreśla.

Dokumentacja projektowa na budowę trasy N-S od DTŚ do ulicy Karola Goduli w rejonie granicy z Bytomiem została podzielona na 4 odcinki. Miasto posiada dokumentację z prawomocną decyzją o zezwoleniu na realizację dla odcinka od DTŚ do ulicy Magazynowej, natomiast pozostałe odcinki są w fazie projektowania – uzyskiwania decyzji. Przewidywany termin zakończenia prac projektowych i uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej to przełom 2021/2022.

- Koncepcja trasy N-S w kierunku północnym zakłada budowę dwóch dwupasmowych jezdni rozdzielonych pasem zieleni, czterech rond, drogi rowerowej oraz ciągów pieszych. Do tego dochodzą obiekty inżynierskie, m.in. wiadukty – wylicza wiceprezydent Mejer

Łączna długość czterech odcinków północnej części trasy to prawie 5 km, a szacowana wartość inwestycji to 324 mln zł.

Środki na północne przedłużenie trasy N-S to kolejne dofinansowanie pozyskane przez Rudę Śląską z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W tym roku 1,2 mln zł przyznane zostało na przebudowę połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej. Z kolei w 2019 roku z tego źródła, wówczas funkcjonującego jako Fundusz Dróg Samorządowych, miasto pozyskało ponad 382 tys. zł na przebudowę ul. Kossaka, a wcześniej z rządowych środków na drogi samorządowe m.in. 3 mln zł na modernizację ul. Górnośląskiej.

Wsparcie budowy nowej strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

Premier poinformował także, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekaże Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej działkę, na której będzie wybudowana nowa strażnica. Na tę inwestycję SRK przekaże tereny znajdujące w okolicach ul. Niedurnego przy kopalni KWK Pokój. 

- Kolejna inicjatywa, o którą samorządowcy z tego miasta zabiegali to nowa strażnica dla PSP. To z dawna wyczekiwana inwestycja. Ważna jest ta współpraca między rządem a samorządem dla dobra mieszkańców. Wszystko to robimy dla dobra mieszkańców - mówił premier. - Jest działka za 1,5 mln zł i około 40 mln zł ze strony państwa polskiego na wybudowanie nowej strażnicy – powiedział premier.

Premier dziękował rudzkim parlamentarzystom

Podczas swojego wystąpienie Mateusz Morawiecki podziękował także rudzkim parlamentarzystom - Dorocie Tobiszowskiej i Markowi Wesołemu za zaangażowanie w życie miasta. 

- Raz jeszcze chcę gorąco podziękować parlamentarzystom za to, że dbają o to, żeby wszystkie możliwe elementy rozwoju gospodarczego i społecznego były we właściwy sposób poukładane i, żeby dbać o to w ramach budżetu państwa polskiego. Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym strażakom i jako dowód tej wdzięczności niech będzie przełamanie kolejnego imposybilizmu w realizacji nowej strażnicy - mówił premier.

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj »

 • boluś

  przyjechał do naiwnych górników dał im nadzieja ze kopalnie zostaną a i tak je pozamyka

 • farosz

  ponoć wykupi tereny po kopalniach

 • xxl

  Na zielonym świetle się zakończy. Ten pan lubi obiecywać i tyle. Stępka w stoczni na nowy prom cały czas gnije. Maciejrewicz obiecał w Świdniku nowe śmigłowce i też lipa. To pokazuje czego oni są warci.

 • error

  Podczas konsultacji społecznych w rudzkim magistracie mieszkańcy w ogromnej większości nie zaakceptowali proponowanego przebiegu tej trasy. Pani Tobiszowska i Pan Wesoły postawili Premiera w niezręcznej sytuacji mieszając go w coś co wzbudza ogromne kontrowersje i jest pomysłem politycznych przeciwników PIS w osobach G. Dziedzic i K. Mejera.

 • boluś

  Sorki Error*problem z odbiorem ' miyszosz co boło z politykom . Mieszkańcy byli przeciw ! A działania Dorotki , Wesołego i Bankstera niejednoznaczne. Polityka i [...]o som jednoznaczne !

 • boluś

  [...]isz ! Bołch' to i wiym !

 • Polidruk

  Jakby mały imperator zajechał to byłoby coś a tak to tylko Pinokio wpadł na chwilę podpytać o kościelne działki obok n-ski

 • Andrzej Rosa

  Prawdomówność maseczkami zasłonili?

 • Padre

  Nie wiedziałem że NSka to obwodnica. Zaś coś nowego człowiek się dowiedział. Jaki mądry i bystry jest nasz premier, a jaki merytoryczny dialog prowadził ze związkowcami w Katowicach. Jeszcze troche i uwierze że Polska jest najbogatszym krajem Europy

 • #Padre#

  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego. A więc jak najbardziej NS posiada ww. cechy by była określona mianem obwodnicy.Całe szczęście, że w Katowicach ekipa z Sierpnia pokazała jak jest, bo w Rudzie Śląskiej była sielanka

 • boluś

  Tyn [...]i'flek Matoł'uszek tak na poważnie ze N-Skom ? Znocy co to Prymiyer z Przipadku !

 • Jo

  Weź nie blaźnij ŚLĄSKIEGO

 • boluś

  Ty ŚLĄZAK ' a tyś się skond przikludzioł ? Z jakiego ŚLĄSKA?pomorskiego,mazowieckiego,podlaskiego abo jakiego inkszego?

 • Hanys

  40mln od państwa polskiego na strażnicę ?????Nie od państwa polskiego tylko od podatników.A straż pożarna jest jak prywatna ????Laski nie robi w końcu to jednostka użyteczności publicznej. Wielki Mikołaj się znalazł.Morawieckiego coraz bardziej ponosi .

 • Darek

  Mateusz, oby cię sprawiedliwość dopadła za to co i twoja świata robicie Polsce! Nie pozdrawiam.

 • ihy

  Cieżko popierać premiera nie będąc betonem z PiSu, wielu też irytuje nas prezydent. Abstrahując od sympatii, mamy super pozytywne wiadomości. Może w końcu NS będzie zrealizowane za naszego życia ;) Szczerze mnie to ucieszyło, temat populistycznych układów naszej nieproporcjonalnej demokracji przemilczę….

 • Marekl

  tzw. beton pisowski raczej nie popiera pinokia

 • Cila

  I zostawil pan premier kartonowy czek na te cele???

 • boluś

  Co najmniej dwóch. Pinokiów na jednyj fotce' jakiś zjazd plemienny abo rodzinny ?

 • Adi

  Kto zaprosił do nos tego szmaciorza?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.