Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydenci z woj. śląskiego w walce o lepszą służbę zdrowia. Apelują do Ministra Zdrowia

 • Dodano: 2019-11-20 06:30, aktualizacja: 2019-11-20 06:49

Prezydenci z województwa śląskiego będą walczyć o lepszą służbę zdrowia. Na razie uzgodnili przygotowanie wspólnego apelu, a w planach jest też powołanie zespołu eksperckiego i przygotowanie zmian w przepisach.

Wczoraj w Rudzie Śląskiej odbył się Konwent Prezydentów Miast na Prawach Powiatu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Jeśli nie zaczniemy wspólnie działać, to nic się nie zmieni w służbie zdrowia. Siła merytorycznych argumentów w tym zakresie tkwi w nas, czyli samorządach lokalnych – podsumowała spotkanie Konwentu Grażyna Dziedzic, Prezydent Rudy Śląskiej, członek Zarządu Związku.

W trakcie spotkania Prezydent Rudy Śląskiej zaproponowała przygotowanie wspólnego apelu do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, a także posłów z województwa śląskiego. Podkreśliła też, że w pierwszej kolejności Związek powinien skupić się na rozwiązaniu problemów występujących w funkcjonowaniu izb przyjęć czy tych związanych z podstawową opieką zdrowotną. Jednak to dopiero początek prac, które będą dotyczyły szeregu innych zagadnień w zakresie służby zdrowia.

Jako Śląski Związek Gmin i Powiatów musimy zaproponować konkretne zmiany w odpowiednich ustawach. Propozycje te powinny zostać przygotowane przez wyłoniony w ramach Związku zespół ekspercki, z udziałem prawników i pracowników wybranych szpitali oraz urzędów – uzupełnił Krzysztof Mejer, Wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Zebrani samorządowcy oraz prezesi i dyrektorzy wybranych szpitali z naszego regionu omawiali też koncepcję opracowania mapy specjalistycznych usług medycznych. Dzięki niej miasta aglomeracji górnośląskiej mogłyby się podzielić prowadzeniem poszczególnych oddziałów specjalistycznych. Dzięki temu rozwiązaniu te same oddziały nie funkcjonowałyby w sąsiadujących gminach, co aktualnie generuje nadmierne koszty i często nie pozwala na oferowanie usług medycznych na odpowiednio wysokim poziomie.

W ten sposób zostaną utrzymane najlepiej funkcjonujące i wyposażone oddziały, które jednocześnie będą optymalnie zlokalizowane z punktu widzenia potrzeb mieszkańców każdej części województwa śląskiego – wyjaśniła Grażyna Dziedzic.


ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 137 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • halembianka

  A apelujcie. W sumie to i tak nie ma nic do stracenia. Ja już nawet spotkałam się z prywatnym lekarzem do którego miałam termin dłuższy niż miesiąc oczekiwania, także chyba ogólnie zaczyna się dziać nie najlepiej.

 • ewald

  głosowaliście na pis, to macie teraz dobrą zmianę. a to dopiero początek bałaganu. pani dziedzicowa myśli że apelami coś osiągnie?

 • bul

  O czym ty nieuku mowisz??? Głosowaleś na nieudacznice i cpunke masz efekt. A rudą rządzi popapraniec Meler

 • nie zależnie od partii

  Za rządów PO w szpitalu na Godulii też była ch... i do teraz tak jest.

  • nie zależnie od partii
   2019-11-21 08:56
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Bunia

  To dobre! Gdziekolwiek nie pójdziesz okazuje się, że kolejki do lekarzy - ale przecież jest ich za dużo wg apelujących - "te same oddziały nie funkcjonowałyby w sąsiadujących gminach, co aktualnie generuje nadmierne koszty i często nie pozwala na oferowanie usług medycznych na odpowiednio wysokim poziomie". Takie durnoty to może wymyślić tylko ktoś, kto nie wie jakie kolejki aktualnie obowiązują, bo chyba leczy się prywatnie. Do ginekologa - średni termin miesiąc, a skoro gabinety w prawie każdej przychodni, to co zamknąć? Po co generować koszty. Lepiej od razu na cmentarz. Wstyd za takie aspołeczne zachowanie. A tak na marginesie wszechpanująca na Goduli była? Co miała do powiedzenia - jest ekspertem w zamykaniu oddziałów.

 • ja genau

  "oferowanie usług medycznych na odpowiednio wysokim poziomie"... dobre, dobre

 • nowobytomianin

  niech najpierw zrobią porządek ze szpitalem miejskim na Goduli

 • Mamamuminka

  Wy tylko apelowac potraficie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.