W nocy z piątku na sobotę wielu mieszkańców Rudy Śląskiej zostało zbudzonych nagłym wstrząsem. Źródłem zdarzenia okazała się Kopalnia Węgla Kamiennego Ruda, Ruch Bielszowice. Wstrząs o sile rzędu 1x107 dżuli wywołał niepokój wśród okolicznych mieszkańców, choć na szczęście nie doprowadził do żadnych zniszczeń.
Brak szkód i zgłoszeń
Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę Polskiej Grupy Górniczej, w której skład wchodzi KWK Ruda, wynika, że zdarzenie nie miało żadnych negatywnych skutków ani dla pracującej pod ziemią załogi, ani dla sprzętu.
– Do wstrząsu doszło o godzinie 2:54 w Bielszowicach. Miał on siłę 1x107 dżula. Na szczęście wstrząs nie miał żadnych negatywnych skutków dla załogi i sprzętu. Dyspozytor na koplani nie otrzymał też żadnych zgloszeń z powierzchni – poinformowała Ewa Grudniok, rzeczniczka PGG.
Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą
W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.
Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.
Do jednego z najsilniejszych wstrząsów z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowanych w bazie danych GIG doszło w 1993 roku w kopalni Halemba.
Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 22 lat na Śląsku:
- 1992 (kopalnia Czeczott): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
- 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
- 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
- 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
- 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J
Mapę wstrząsów możecie znaleźć TUTAJ.