Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu Rodzina 800+

 • Dodano: 2023-08-08 16:00

Od 1 stycznia 2024 r. do polskich rodzin popłynie zwiększona kwota wsparcia finansowego o 300 zł miesięcznie. Pozostałe warunki programu pozostaną bez zmian. Dzisiaj Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę.

- Mogę w tej chwili, już po złożeniu tego podpisu, z całą odpowiedzialnością powiedzieć: od 1 stycznia 2024 roku świadczenie tzw. 500+ staje się świadczeniem 800+. Każda rodzina wychowująca dzieci na każde dziecko wychowywane w rodzinie otrzyma 800 zł. Nie trzeba w tej sprawie żadnych dodatkowych decyzji - mówił prezydent Andrzej Duda. 

800+ już od stycznia

Rządzący szacują, że z programu Rodzina 800+ w 2024 r. skorzysta blisko 6,7 mln dzieci. W związku z tym wydatki z budżetu państwa wzrosną o 24 mld rocznie.

- Oczywiście, proszę Państwa, to będą wydatki z budżetu państwa – tak, oczywiście. One wzrosną? Tak, wzrosną o 24 mld rocznie, tak jest to w tej chwili szacowane. Ale, proszę Państwa, to są wydatki, które ja nazywam inwestycyjnymi. To jest inwestycja! To są być może najlepiej zainwestowane w ogóle pieniądze. Trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż inwestycję w człowieka, niż inwestycję w społeczeństwo, niż inwestycję w rodzinę i wreszcie – niż inwestycję w dzieci. Wszyscy wiemy znakomicie, że po to, żeby umożliwić naszym dzieciom normalne funkcjonowanie, edukację, po to, żeby dobrze się czuły ze swoimi rówieśnikami – gotowi jesteśmy do różnych poświęceń. No więc wreszcie państwo polskie od 2016 roku też – jak widać – gotowe jest do tego, żeby poświęcać część swojego budżetu na wsparcie dla dzieci i dla rodzin. Wreszcie! Wreszcie prawdziwa polityka prorodzinna - mówił Andrzej Duda.

800+ bez żadnych dodatkowych wniosków

Zmiana wysokości świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł na kwotę 800 zł będzie dokonywana z urzędu i nie będzie wymagała wydania decyzji ani składania dodatkowych wniosków.

- Podczas spotkań z rodzinami uczulamy rodziców i opiekunów na to, że zmiana wysokości świadczenia nie będzie wymagała od nich żadnych dodatkowych czynności. Podkreślam to bardzo wyraźnie, ponieważ oszuści nie oszczędzą żadnej okazji do wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Co chwilę słyszymy o tego rodzaju próbach. Drodzy rodzice, nie dajcie się oszukać! – apeluje minister rodziny Marlena Maląg.

800+ – zasady przyznawania

Świadczenie wciąż będzie przyznawane na każde dziecko w rodzinie, do ukończenia przez nie 18. roku życia. Będzie wypłacane co miesiąc. To, czy świadczenie zostanie przyznane, nie jest uzależnione od sytuacji materialnej rodziny. Aby otrzymać 500 plus w podwyższonej kwocie, nie ma konieczności składania nowego wniosku – świadczenie zostanie podniesione z urzędu. Rodzice, którzy nie pobierają 500+ na dziecko mogą się o nie starać, składając wniosek w formie elektronicznej. 

Komentarze (17)    dodaj »

 • everest

  E mount ,bo ty tak wszystko wiesz. a jak teraz ty inflacji już nie ma ,to 800 plus może być , czy nie?bo my te 70 procent oderwanych od rzeczywistości nie wiemy i teraz nie wiemy na kogo głosować.Dobrze ,że cie momy.

 • Kasia Katarzyna

  Mam juz trojke dzieci, czwarte w drodze. Pieniążków na wszystko wystarcza. Zeby dostać pieniążki, będe musiala sie zatrudnic gdzies na 1/8 etatu. Przynajmniej juz wiem ze emerytura mi sie nalezy

 • rambo

  A na starość płacz bo emeryturka lichutka

 • rado

  To już jest bankrut tylko zipiący na oparach. Model Grecki pełną parą za niedługo.

 • Uczeń Rudolfa

  Już tłumaczę, Rudolf nic nie ma do samotnych matek ani do nikogo innego, jedynie co to wkłada "kij w mrowisko" a potem pęka ze śmiechu jak czyta wpisy na swój temat. Psychologia zna takie przypadki, nie wiem czy to się leczy. A może pisze doktorat z socjologii pt." Reakcja maluczkich na kontrowersyjne posty"

 • mount

  Potem płacze i lamenty, że inflacja rośnie... Zobaczycie jak ceny poszybują w 2024 do góry przez te działania. Niestety 70% wyborców jest kompletnie oderwana od rzeczywistości i zagłosuje na PiS lub PO.

 • rado

  Nie zlikwiduje bo oni jako opozycja też żadnego planu na rozwój kraju nie mają. Najważniejsze to się dostać do koryta, a potem jakoś będzie. Jedyna partia która to może uczynić to Konfederacja, ale oni też mi jakoś nie pasują jako rządzący.

 • Mati

  Yupi. Teraz to już mi sie całkiem nie opłaca iść do roboty. 6k z mopsu plus 4x 800. Żyć nie umierać. Czasem jakaś fucha na lewo i troszke złomu z kopalni. 12000zł wystarczy, więcej nie potrzebuje

 • Karina

  Dobże że podwyrzszyli na 800 bo pazórki ostatnio podrorzały

 • Seba

  No nareszcie, żuberki tak podrożały. Teraz mi wystarczy

 • Trewor

  90% tych pieniędzy nie jest przeznaczanych wyłącznie na potrzeby dzieci. Mało jest takich rodziców którzy tak robią. U patologi żyjącej z dotacji mops to kolejny prezent na używki. A demografia jak leżała tak leży. Ciekawe kiedy to państwo zbankrutuje?

 • antysocjal

  Zabki i reszta monopoli zaciera rece. [...] zaraz ruszy po uzywki. Koncze, ide na to wszystko zapracowac.

 • ehs

  Kiedy do ludzi dojdzie, że socjale są złe? Żeby komuś dać trzeba innemu zabrać. Chcą 800+? Niech zwiększa limit w rozliczeniu PIT dla pracujących rodziców.

 • Czyżnie

  Już nie mogę się doczekać aż PO przejmie władzę i zlikwiduje to800 plus.Wreszcie pojawi się uśmiech na twarzy milionów Polaków.

 • ws

  no i można uciekać z polski

 • Rudolf

  Najlepiej na tym wyjdą kosmetyczki i fryzjerki bo samotne matki będzie stać na częstsze wizyty.

 • ***** rudolfa

  Co ty mosz do samotnych matek co komentarz to jedziesz po nich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również