Wiadomości z Rudy Śląskiej

Priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców. Rudzcy policjanci po odprawie rocznej

 • Dodano: 2019-01-25 06:30, aktualizacja: 2019-01-25 07:22

W Rudzie Śląskiej z roku na rok wzrasta poziom bezpieczeństwa oraz dbałość o utrzymanie porządku publicznego.

Świadczą o tym liczby - w porównaniu do lat ubiegłych spadła liczba wszczętych postępowań, kradzieży samochodów czy zniszczenia mienia.

Jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu lat o prawie jedną czwartą poprawiła się ogólna wykrywalność sprawców przestępstw. Efekty pracy rudzkich funkcjonariuszy w 2018 roku zaprezentował wczoraj podczas rocznej odprawy Miejski Komendant Policji – insp. Grzegorz Strzęciwilk.

Jak podkreślił komendant, w ubiegłym roku podejmowanych było wiele działań i akcji, był to rok intensywnej pracy

Najważniejszym wnioskiem wynikającym ze statystyk jest fakt, że w przeciągu ostatnich 5 lat odnotowaliśmy znaczący spadek postępowań prowadzonych przez rudzką policję – poinformował komendant Grzegorz Strzęciwilk. – W roku 2014 wszczęto ich prawie 4 tys., a w 2018 postępowań było nieco ponad 2,7 tys. – podał. Zmalała również liczba postępowań w zakresie samych przestępstw kryminalnych. W 2014 roku odnotowano ich 3180, a w 2018 już tylko 2043. Oznacza to, że ich liczba spadła o około połowę, przy czym ich wykrywalność poprawiła się z 56 do ponad 67 procent. – Nasze działania w roku 2019 będą kontynuacją wyzwań i zamierzeń, podjętych w roku ubiegłym. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo na drogach oraz ograniczenie przestępczości kryminalnej. Kładziemy także nacisk na pracę dzielnicowych w terenie i ich częsty kontakt z mieszkańcami – zapowiedział komendant.

Wytrwała praca funkcjonariuszy rudzkiej jednostki Policji na rzecz mieszkańców przyniosła efekty w postaci wzrostu aktywności w ujawnianiu przestępstw narkotykowych i gospodarczych oraz ujmowaniu ich sprawców (wykrywalność w roku 2018 w przypadku przestępstw narkotykowych wyniosła prawie 98%, w przypadku gospodarczych prawie 95%).

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy spadek liczby przestępstw kryminalnych czy też kradzieży samochodów, co pozwala mi stwierdzić, że w Rudzie Śląskiej można czuć się bezpiecznie – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic. – Mam nadzieję, że wzorem lat ubiegłych, współpraca garnizonu policji z innymi służbami wspierającymi w mieście będzie nadal tak wzorowa i owocna - zauważyła.

Pozytywny wpływ na stan bezpieczeństwa miasta mają z pewnością dodatkowe patrole prewencyjne kierowane w rejony zagrożone. W ubiegłym roku było ich ponad 300.

W trakcie ich przeprowadzania ujawniono prawie 850 wykroczeń, wylegitymowano ponad 1,7 tys. osób, skontrolowano 431 pojazdów, przeprowadzono 250 kontroli stanu trzeźwości, 260 interwencji, a także zatrzymano na gorącym uczynku 7 sprawców – wylicza asp. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy rudzkiej KMP.

Wysoki poziom bezpieczeństwa to również wynik kolejnego porozumienia z Komendantem Szkoły Policji w Katowicach. Dzięki umowie miasto było kontrolowane przez 148 dodatkowych patroli prewencyjnych. Służbę pełniło w nich 148 funkcjonariuszy oraz 296 słuchaczy Szkoły Policji. Na realizację tego przedsięwzięcia miasto przekazało Szkole Policji 20 tys. złotych.

Sytuacja nie przedstawia się tak dobrze w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rok 2018 zamknięto liczbą 125 wypadków oraz ponad 1,3 tys. kolizji. To delikatny wzrost w stosunku do roku 2017.

Na szczęście zmalała liczba nietrzeźwych kierowców – informuje Komendant Miejski Policji. To z pewnością efekt regularnych badań na spożycie alkoholu. Pion ruchu drogowego nałożył o wiele mniej mandatów. Ogółem było ich nieco ponad 5,5 tys., a np. w roku 2016 nałożono ich prawie 11 tys. Policjanci udzielili w 2018 roku pouczeń w 5 tys. przypadków. – Staramy się poprzez różne akcje zwiększać świadomość tego, jak być bezpiecznym na drodze. Do najbardziej popularnych inicjatyw należą spotkania policjantów z przedszkolakami. Budujący jest fakt, że według danych za rok 2018 liczba wypadków, w których sprawcami byli piesi, spadła do 13, rok wcześniej było ich 19 – dodaje.

Do innych akcji społecznych prowadzonych przez rudzką Komendę należy “Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Bezpieczny Senior”, “Nie dla prędkości” czy „Z młodym kierowcą po doświadczenie”. W sumie w ubiegłym roku w ramach działań z zakresu profilaktyki zrealizowano 640 spotkań głównie z dziećmi, młodzieżą oraz seniorami, w których brało udział ponad 16 tys. mieszkańców. Warto również pamiętać, że po raz kolejny będzie można korzystać z działań realizowanych przez policjantów w ramach akcji „Bezpieczne ferie”.

Na spotkaniu omówiono również aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z której korzysta coraz więcej mieszkańców. Najczęściej zgłaszane w ten sposób wykroczenia to: przekroczenie dozwolonej prędkości (528 potwierdzonych zgłoszeń), spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych (134 zgłoszenia) oraz nieprawidłowe parkowanie (35 potwierdzonych zgłoszeń).

Ważnym zadaniem z zakresu bezpieczeństwa było zabezpieczenie szczytu klimatycznego ONZ, odbywającego się w Katowicach. Czterokrotnie powoływano do tego celu Nieetatowe Pododziały Prewencji.

W działaniach z tego zakresu brało aktywny udział 83 funkcjonariuszy z Rudy Śląskiej - mówi Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy rudzkiej komendy.

Rudzka Komenda Policji może liczyć na współpracę z miastem – podkreśliła prezydent Grażyna Dziedzic. – Tylko w ubiegłym roku jej działania wsparliśmy kwotą blisko 400 tys. zł – zauważyła.

Największe środki /150 tys. zł/ przekazano na remont i modernizację Komisariatu nr V, 130 tys. zł na dofinansowanie do zakupu 4 radiowozów, 100 tys. zł na realizację służb ponadnormatywnych. Z kolei za 14 tys. zł zakupiono urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu Dräger Alcotest 9510 IR.

W ujęciu statystycznym, każdego dnia 2018 roku policjanci w Rudzie Śląskiej średnio przyjęli 68 zgłoszeń i przeprowadzili 36 interwencji, dokonali zatrzymania 2 osób poszukiwanych i sprawców na gorącym uczynku przestępstwa, spędzili 380 godzin w służbie patrolowej, 246 razy badali stan trzeźwości, legitymowali 117 osób, ujawnili 38 wykroczeń, organizowali 2 spotkania profilaktyczne, w których średnio brały udziały 44 osoby.

Przypomnijmy, że na terenie Rudy Śląskiej funkcjonuje Komenda Miejska Policji oraz 5 komisariatów. W Komendzie pracuje 131 osób, a w poszczególnych komisariatach – 200. Obecnie 14 wakatów czeka na obsadzenie.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Chętny do pomocy

  A czy za bezpieczeństwo nie odpowiadamy my ?My którzy pozwalamy naszym dzieciom na wszystko , na wyjazdy z kolegami na stadiony gdzie nie kibicują a robią bandytke , na chodzenie w bluzach z napisem HWDP itp. .My którzy na widok policjanta karzącego sąsiada pijącego piwo posyłamy w kierunku policji obelgi . My którzy te psie kupy zostawiamy po swoich pupilach . My którzy nie reagujemy kiedy widzimy krzywdę która nas nie dotyczy . Zgadzam się ze statystyki są g warte ale uważam ze my jesteśmy odpowiedzialni za nasze miasto . 300 policjantów w 120 tysięcznym mieście nie może być do wszystkiego i wszędzie . Każdy mądry ale nic nie zrobi . I będę bronił tu rudzkiej policji bo trzeba być ślepym żeby nie widzieć ze robią dobra robote . A ostatnich z maczetami kto zatrzymał po kilku minutach ? Pomóżmy im a nie marudzmy jak stare dewoty

 • Szpila

  Moje miasto takie piękne... Psy srają po chodnikach, kibole biegają z maczetami, menele piją pod sklepami i na ławkach, a policjanta ostatniego na żywo spotkałem miesiac temu suszył obok A4. Bezpieczeństwo? Wolne żarty... KMZB? Można złgaszać ile wlezie, klikną, że potwierdzone i to tyle... Ci co dopalacze sprzedają, nadal to robią, menele nadal stoją na klatkach i piją piwsko, a samochody nadal są parkowane w miejscach niedozwolonych...

 • Mieszkaniec

  Smieszy mnie ta statystyka więcej pouczeń mandatów. Powinny być same mandaty tylko tak można zaprowadzić porządek i ład.

 • kamys

  Kibol na kibolu strach wieczorem wyjść na czarnym lesie. bykowinie, wirek okolice plazy a Ci ze poprawa bezpieczenstwa. Wyjdzcie za swoich biurek i Skonieczce z L4 bo wam wali na dekiel juz. Nic nie wiecie o tym miescie

 • Niebezpiecznie Miasto

  Sobotnie popołudnie w dzielnicy Orzegów, godzina 14, na jedno z podwórek wpadają trzej idioci z maczetamiw niebieskobiałych szalikach, na szczęście ludzie w porę uciekają, idioci niszczą samochód.... maczety to rozumiem pozostałość po zażyłej znajomosci z towarzystwem krakowskim.....Wczoraj wyborcza napisała, że niejaki "Misiek" z Krakowa lubił wyjazdy na Śląsk,bo m.in. jest dobrze skomunikowany, jak coś narobił w Rudzie Śląskiej, w parę chwil mógł być w innym mieście i śmiać się z działań rudzkiej policji.....

 • olo

  nigdy jeszcze nie widziałem maczety w szaliku, masz fotkę?

 • antyolo

  Czytanie ze zrozumieniem boli? Prawda?

 • bagieta

  papier przyjmie wszystko STATYSTYKA I ŚREDNIA ARYTMETYCZNA to najgłupsza rzecz na świecie jak ide na spacer z moim psem to średno razem mamy po 3 nogi ;-)))))))))))))))) tak samo to wyglada średnio to wyglada a w realu inaczej

 • niebieski111

  ha, no to się uśmiałem. rośnie bezpieczeństwo? chyba dlatego, ze ludzie nie wychodza z domu bo się boją kiboli.

 • kuna

  No i liczebność mieszkańców Rudy Śląskiej spada. Wieczorny, weekendowy spacer, po Bykowinie czy Nowym Bytomiu można przypłacić nowym uzębieniem...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również