Wiadomości z Rudy Śląskiej

Problematyczna lokalizacja przystanku „Ruda - Muzeum”. Czy zostanie przeniesiony?

 • Dodano: 2023-12-28 13:00

Mieszkańcy Rudy skarżą się na uciążliwości związane z nową lokalizacją przystanku „Ruda - Muzeum” w kierunku Halemby. Wskazują, że przystanek znajduje się tuż pod oknami ich domów. Zwrócili się do urzędu z prośbą o zmianę lokalizacji – czy jest to możliwe?

Nowy przystanek

W związku z przebudową ulicy Wolności, zmieniono dotychczasową lokalizację przystanku „Ruda Dworzec PKP” (obecnie znajduje się przy dyskoncie Biedronka na ul. Piastowskiej), a także utworzono nowy przystanek "Ruda - Muzeum", który znajduje się przy ul. Wolności 23. Nie każdemu lokalizacja nowego przystanku przypadła do gustu - mowa tu w szczególności o mieszkańcach budynku przy ul. Wolności 23, przed którym znajduje się rzeczony przystanek. Wskazują, że posiadanie przystanku pod samymi oknami jest okropnie uciążliwe i zaapelowali do władz o jego przesunięcie. 

- W dniu 17.12.2023 przystanek został uruchomiony i hałas oraz zakłócenie miru domowego jest niewyobrażalne. Autobusy zatrzymują się pod naszymi oknami co 10 minut od godz. 4 nad ranem do północy. Nie pozwala to na spokojny odpoczynek mieszkańcom, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Autobusy hamują z piskiem, silniki generują hałas i nieprzyjemny zapach spalin. Decyzja o umiejscowieniu przystanku godzi w nasze podstawowe potrzeby funkcjonowania człowieka takie jak spokojny sen. Tak się nie da funkcjonować. Przez decyzje władz miasta nasze mieszkania straciły na wartości, a my nie możemy nawet spokojnie przespać nocy – wskazują mieszkańcy.

Dodają, że oprócz hałasu, w okolicy przystanku, więc automatycznie przy budynku, pojawiło się sporo śmieci, szczególnie butelek i puszek po różnych rodzajach alkoholu.

- Od lat borykamy się z problemem pijaństwa wokół naszego bloku, ale teraz problem jeszcze bardziej się nasilił. Nasze podwórko stało się idealnym miejscem na „strzelenie" sobie piwka przed nadjeżdżającym autobusem.

Kolejny problem stanowi fakt, że autobusy nierzadko zatrzymują się przed wyznaczonym miejscem, przez co blokują wjazd i wyjazd do posesji. Mieszkańcy wskazują, że problem z wyjazdem nie jest nowością, jednak od momentu uruchomienia przystanku znacznie się nasilił.

- Jak można tak bardzo uprzykrzyć ludziom życie? Jak można tak nieudolnie zaprojektować przebudowę ulicy? Nie biorąc pod uwagę dobra ludzi, którzy mieszkają w tym miejscu na co dzień? Czujemy się totalnie zignorowani.

Jak informuje wiceprezydent Jacek Morek, władze spotkały się z mieszkańcami w Urzędzie Miasta w listopadzie. Podczas spotkania zgłoszono postulaty dotyczące przesunięcia przystanku, a także objęcia monitoringiem ul. Wolności 23. Słowa te potwierdzają mieszkańcy.

- Uprzejmie prosiliśmy o zainteresowanie się naszą sprawą, umówiliśmy się na nawet na spotkanie i omówienie sytuacji w Urzędzie Miasta, ale niestety żadnych kroków w kierunku rozwiązania naszego problemu nie poczyniono.

Czy ten przystanek jest potrzebny?

Mieszkańcy ul. Wolności 23 zastanawiają się nad zasadnością powstania przystanku "Ruda - Muzeum". Wskazują, że w niedalekiej odległości znajdują się inne przystanki, z których pasażerowie komunikacji miejskiej również mogą korzystać. 

- Powstał nowy przystanek Ruda Dworzec PKP znajdujący się przy dyskoncie Biedronka. Odległość pomiędzy tym przystankiem a przystankiem Ruda Wolności znajdującym się przy Restauracji Senator to 900 m. Pomiędzy przystankiem Ruda Wolności a kolejnym przystankiem Ruda Południowa - kolejne 900 m. Wynika stad, że odległość 900 m jest dopuszczalna i nie ma potrzeby w połowie tego dystansu na tworzenie kolejnego przystanku. Mieszkańcy osiedla przy ul. Szyb Powietrzny mają do każdego z nich odległość 450 m, którą bez problemu pokonują. Mieszkańcy pobliskich bloków przy ul. Wolności 23 też mogą w kilka minut dojść do przystanku Ruda Wolności czy Ruda Dworzec PKP – wyliczają.

Mieszkańcy mówią wprost – są zdesperowani i gotowi na walkę, gdyż uważają, że zostali zlekceważeni i okropnie potraktowani przez osoby, które zdecydowały o takiej lokalizacji przystanku. Liczą na to, że ich apel zostanie wysłuchany, a problematyczny przystanek zostanie usunięty.

Są szanse na zmianę?

W związku z prośbami mieszkańców, władze postanowiły podjąć działania mające na celu ograniczenie uciążliwości związanych z lokalizacją przystanku „Ruda - Muzeum”.

- W odpowiedzi na prośby mieszkańców, wystąpiliśmy do Zarządu Transportu Metropolitalnego z prośbą o możliwość wskazania innego miejsca, które według opinii ZTM będzie mniej uciążliwe dla mieszkańców oraz rozważamy instalację ww. monitoringu – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydenta Jacka Morka.

Zaznacza jednak, że może nie być to takie proste, gdyż miasto wskazywało już kilka potencjalnych lokalizacji tego przystanku. Żadna z nich nie była jednak odpowiednia.

- Należy jednak zauważyć, że ze względu na gęstą zabudowę mieszkaniową w rejonie centrum dzielnicy Ruda, gdzie przesunięto wskazany przystanek w związku z rozbudową ul. Wolności, Miasto analizowało już kilka miejsc, gdzie ewentualnie można by przesunąć i docelowo umieścić miejsce przystankowe "Ruda Śląska - Ruda Muzeum" (kierunek: Ruda Śląska - Halemba). Niestety każdorazowo miejsca te (np. lokalizacja w rejonie ul. Wolności 25, czy też budynku przy ul. Wolności 31, a także w rejonie ul. Wolności 33-35) nie zyskiwały pełnej aprobaty.

Czy prośby mieszkańców zostaną wysłuchane i przystanek zniknie spod ich okien? O tym z pewnością przekonamy się już niebawem!

Komentarze (11)    dodaj »

 • KING

  Co ciężko udostępnić komentarze pisane wczoraj, czy może nowa władza zabroniła się wypowiadać.

 • lora

  sprawa jakby oczywista, władze miasta mają nas w d... a Morek dużo gada mało robi - to i tak lepiej , bo Pierończyk tylko się pokazuje.

 • Strzelnica

  Przystanki powinny być w dawnych miejscach, tam nikomu nic nie przeszkadzało przez całe lata.

 • lyjo

  Ktoś wie dlaczego zmienili lokalizację tego przystanku ? Dlaczego nie mógł po tym remoncie zostać jak dawniej, przy Żabce ?

 • szef

  Mieszkańcy ul Wolności 23 niech sobie sami biegają po te 900 m, jest sporo przystanków w Rudzie Śl, pod samymi oknami mieszkańców np: RUDA SZKOŁA,N B Centrum w kierunku byłej kopalni POKÓJ, Bielszowice Kopalnia, Halemba Grodzka itp. tylko tu płaczą. Ogólnie rzecz biorąc te dwa przystanki powinny być w tych samych miejscach co były dotychczas, tylko komuś mało rozgarniętego zachciało się robić zmiany w tym miejscu. Co do nowych przystanków Ruda PKP blisko dyskontów, jest to strzał w 10.

 • Zonk

  A SM nie jest przypadkiem od tego, żeby "ścigać" śmieciarzy?

 • Jo

  Jo tyz mom przystanek pod oknem tyle pism ile wysłałam do UM to szok a tylko jedna odpowiedź że nie ma gdzie go przenies

 • Mer

  Zawsze można tylko trzeba trochę pracy włożyć no i pomysł trzeba by mieć ;) a w naszym magistracie trudno znaleźć kreatywność, niestety

 • Mieszkaniec Rudy

  Proponuje montaż bramy wjazdowej oraz wymianę okien na spełniające obecnie standardy dźwiękoszczelności i problem zostanie rozwiązany, ludzie mieszkający w mieście są w szoku ze miasto żyje. Zreszta nie jest to jedyny przypadek przystanku zlokalizowanego przy budynkach gdzie mieszkają ludzie np Ruda Szkoła, Ruda Starowiejska, Ruda Południowa, Godula osiedle i wiele innych. Ludzie narzekają na wszytko. Sam mieszkałem przy przystanku i nie był to żaden problem a jedynie plus za bliskość na autobus ale tak to jest jak ludzie się rozwieźli samochodami

 • Mer

  Mistrzostwem absurdu jest przystanek Ruda Południowa. Sceny dantejskie, podróżni siadają na zewnętrznych parapetach zostawiają na nich śmieci, palą papierosy pod oknami, setki niedopałków pod oknami, przy zejściach do kamienic puszki, butelki po alkoholach a w klatkach odchody ludzkie !!!... Petycja mieszkańców do Rady Miasta, do Prezydenta Miasta o zmianę miejsca przystanku odrzucona. I co?... I nic... Problem nadal istnieje a miłościwie panujący chyba liczą na to że mieszkańcy się przyzwyczają i zamilkną.

 • Ja

  Wybitny [...] poprzesuwał te przystanki! Na ulicy były od lat zatoczki dla autobusow, ktore spelnialy swoje zadanie a teraz jest cyrk!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również