Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Problematyczny lokator i podwórko. Za nami spotkanie z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu

 • Dodano: 2019-10-18 06:30, aktualizacja: 2019-10-18 09:43

Kłopoty mieszkańców z uciążliwym lokatorem oraz stan podwórka przy kamienicy przy ul. Kunickiego 17 - to te tematy zdominowały wczorajsze spotkanie prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu.

Wyjazd z nowo budowanej restauracji McDonald’s

Dodatkowo zebrani mogli dokładnie dowiedzieć się, jak docelowo będzie wyglądał wyjazd z nowo budowanej restauracji McDonald’s w rejonie ul. 1 Maja i Krasińskiego. Władze miasta zapewniły, że z tego powodu okolicznemu osiedlu nie grozi paraliż. Zebranie odbyło się w ramach cyklicznych spotkań z mieszkańcami, które w Rudzie Śląskiej organizowane są co pół roku.

Podczas spotkania lokatorzy kamienicy przy ul. Kunickiego 17 podnosili temat złego stanu swojego podwórka, podkreślając, że od wielu lat czekają na jego remont.

Takich miejsc w mieście mamy bardzo dużo. Systematycznie je rewitalizujemy, realizując unikatowy na skalę naszego regionu program renowacji podwórek. Nie mogę składać pustych obietnic, deklarując, że miejsce to zaraz będzie odnowione – wskazywała prezydent Grażyna Dziedzic.

Jako największą przeszkodę dla realizacji takiego remontu wskazywała finanse, a dokładnie konsekwencje, jakie dla budżetu miasta niosą ostatnie zmiany w przepisach prawa.

Z samego tylko tytułu zmian w systemie podatkowym nasze miasto w przyszłym roku może stracić 27 mln zł. Do tego trzeba doliczyć skutki wzrostu wynagrodzeń w oświacie, a także zwiększenia od przyszłego roku pensji minimalnej - podkreślała prezydent miasta. 

Mieszkańcy otrzymali jednak zapewnienie, że teren wokół budynku zostanie dokładnie zlustrowany.

Zrobimy swego rodzaju inwentaryzację tego, co trzeba tam zrobić. Zresztą oględziny tego miejsca miały już miejsce po ostatnim spotkaniu dzielnicowym. Gdy będziemy wiedzieli, w co i za ile trzeba zainwestować, będziemy mogli podejmować dalsze decyzje – informował Michał Pierończyk.

Warto w tym miejscu dodać, że miasto każdego roku na remonty w komunalnej infrastrukturze mieszkaniowej przeznacza ok. 4 mln zł. Tylko w latach 2015-2018 była to kwota ponad 18,6 mln zł. Jak się okazuje, są to ciągle środki niewystarczające.

Problematyczny lokator przy ul. Kunickiego

Grupa mieszkańców ul. Kunickiego zwróciła się też z prośbą o rozwiązanie problemu z jednym z lokatorów, który skutecznie utrudnia życie pozostałym osobom.

Żyjemy w ciągłym niebezpieczeństwie, boimy się o siebie i nasze dzieci - mówiła jedna z mieszkanek. Sprawa znana jest Policji. Okazuje się, że źródłem problemów jest mężczyzna, który zakończył odbywanie wyroku w więzieniu, a teraz powrócił do zajmowanego mieszkania. – Podejmujemy interwencje i reagujemy na tyle, na ile pozwala nam prawo. Pan ten był już kilkukrotnie zatrzymywany – wyjaśniał obecny na spotkaniu policyjny dzielnicowy.

O tym, że nie łatwo taką sprawę rozwiązać, przekonywał wiceprezydent Michał Pierończyk.

Procedura eksmisji takiej osoby to czasem nawet 2-3 lata. Niestety narzędzia, którymi dysponujemy, są mocno ograniczone. Dodatkowo przepisy zamiast iść nam z pomocą, jeszcze bardziej nam wszystko komplikują – tłumaczył.

Innym z ważnych tematów podjętych przez mieszkańców podczas dzisiejszego spotkania, była kwestia wyjazdu z nowo budowanej restauracji Mcdonald’s w rejonie ronda przy ul. 1 Maja na wysokości CH Plaza. Mieszkańcy ul. Krasińskiego obawiają się, że ruch na ich ulicy z tego powodu zostanie sparaliżowany.

Jestem przekonany, że tak nie będzie. Główny wyjazd będzie poprowadzony na ul. 1 Maja, a ul. Krasińskiego odbywać się będzie jedynie wyjazd samochodów jadących w kierunku Rudy – informował wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Poczekajmy, aż restauracja powstanie, wtedy dokładnie przyjrzymy się, jak rozkłada się ruch w tym miejscu – dodawał.

Tradycyjnie podczas dzielnicowego spotkania władze miasta przedstawiły raport o stanie inwestycji. I tak z tegorocznych zadań realizowanych w Wirku i Czarnym Lesie na pierwszy plan wysuwa się rewitalizacja jednego z domków na zabytkowym osiedlu Ficinus, który znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Zakończyły się już prace budowlane, teraz obiekt, w którym znajdować się będzie filia biblioteki oraz centrum informacji, musi zostać odpowiednio wyposażony. Inwestycja kosztowała blisko 3 mln zł. Za podobną kwotę w tym roku wybudowane zostały dwa kompleksy boisk. Jeden przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Wirku oraz drugi przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Czarnym Lesie. W tym roku rewitalizowane były również dwa podwórka. W lipcu do użytku zostało oddane podwórko przy ul. Dąbrowskiego, natomiast na ukończeniu są prace przy odnowieniu podwórka w rejonie ul. Kałusa i Strażackiej. Dodatkowo w trakcie realizacji jest jeszcze budowa ścieżki sensorycznej i placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 37. Inwestycja ta realizowana jest w ramach budżetu obywatelskiego. Wykonane zostały także drobne prace, m.in. wybudowano ogrodzenie przy torze modelarskim przy ul. Kolberga, czy wyremontowano dach ZSO nr 2. Ponadto w tym roku w Wirku wykonane zostały także remonty nawierzchni fragmentów ulic: Katowickiej, Kopernika, czy Sienkiewicza.

Do końca jesiennego cyklu spotkań prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach zostały już tylko dwa spotkania. W poniedziałek 21 października o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 24 prezydent porozmawia z mieszkańcami Halemby. Ostatnie jesienne spotkanie odbędzie się natomiast 28 października w Domu Kultury w Bielszowicach.

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka

  Proszę mi powiedzieć czy kamienice na Kunickiego zostaną odnowione dopiero kiedy jakis budynek się zawali ?

 • Zniesmaczona

  Na Kunickiego takich lokatorów jest więcej.. Po za tym stan większości budynków to jakaś tragedia. Pęknięcia ścian, dziury w schodach i nikt się tym nie interesuje. Została odnowiona jedna kamienica i na tym koniec, myślę że miasto powinno zrobić porządek z mieszkańcami którzy nie placa doprowadzić kamienice do mozliwosci bezpiecznego zamieszkania i moze w komcu zla slawa twgo miejsca by zniknęła A wprowadziły się normalne rodziny. Bo patologia która tutaj się tworzy wynika z cichego przyzwolenia. Ludzie nie płacą, wszystkie pieniądze idą na wode A mieszkać mogą.

 • danio

  Na kokota 3 też spora grupka lokatorów zalega mpgm sporo kasy za czynsze,więc o remoncie można zapomnieć,ta grupka mieszka sobie w najlepsze,a dom to ruina.

 • gks

  Podobna sprawa jak ta z Kunickiego jest na Kokota 3,i Policja tez nie jest w stanie sobie z tym poradzić,a także Urząd Miasta,więc grupka patologi robi sobie co chce i jak chce.

 • hanys

  Takich problematycznych i patologicznych lokatorów na ul.Kokota 3 jest kilka,i też władza z nimi nic nie robi,takich co nie płacą czynszu,lub mają bardzo duże zadłużenie,eksmitować wciągu 2-3 miesięcy,mieszkań zastępczych(socjalnych)w Rudzie Śl jest bardzo dużo.

 • Pan urylizator

  Jak bym ja miał władze, to bym kazał to zutylizować dla dobra społeczeństwa.

 • Adolf

  Chętnie przyjdę pogawędzić jak będzie darmowa kawa i ciastko.

 • boluś

  Musiało być"ciekawie" skoro Partuś przykimał" swoją drogą spać na Służbie. TRZA BYŁ TRADYCYJNE WZIĄĆ SUKĘ I ZASZYĆ SIĘ ZA TESCO.

 • Xxxx

  Może lepiej najpierw zadbać o ocieplenie budynków przed zimą, a później tworzyć dodatkowe biblioteki

 • the truth

  A czemu mam z moich podatków ocieplać twój dom ? Czy mam z tego jakąś korzyść ? Jakoś mojego domu nikt nie ocieplił za mnie musiałem sam to zrobić.

 • edek

  Jak masz prywatny dom jednorodzinny to jakim prawem miasto ma ci płacić za ocieplenie. Po za tym dotacje dostaniesz.

 • The Truth

  Może inaczej. Chcę aby moje podatki były wydawany w dobry sposób a nie na docieplenie jakiś ruder. Chcesz mieć ciepło to grzej i płac. Nie chcesz płacić i grzać postaw dom. Edek z krainy kredek a dlaczego mam dopłacać skoro ktoś np jest właścicielem mieszkania ?? Dokładnie to samo.

 • the truth

  A czemu mam z moich podatków ocieplać twój dom ? Czy mam z tego jakąś korzyść ? Jakoś mojego domu nikt nie ocieplił za mnie musiałem sam to zrobić.

 • AAA

  Bo płacimy czynsz i fundusz remontowy. Z tych pieniędzy powinno być to zrobione a z nie z podatków.

 • Koks

  I po co to chodzić jak od kilku lat ta sama śpiewka.Pieniędzy nie ma i nie będzie.

 • jo

  a byłeś na jakimś?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.