Wyjątkowy kapłan i wspaniały człowiek - tak mówią o proboszczu Henryku Mazurku ci parafianie, którzy go znali. Niedawno nazwiskiem księdza nazwano jedną z dróg w dzielnicy Halemba.
Niepozorna odnoga ulicy Kochłowickiej zyskała patrona - od niedawna nosi imię ks. Henryka Mazurka, twórcy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy.
To bardzo zasłużona postać, gdyby nie on, to ta parafia by nie powstała. Kiedy tu przyszedł, zastał tylko pola i małą, biedną wioskę. Powoli, z wielkim trudem, wybudował to, co widzimy dziś, począwszy od świątyni i probostwa, wraz z cmentarzem i całym zapleczem parafialnym - mówi Kazimierz Myszur, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska który, jak przyznaje, od dłuższego czasu nosił się z zamiarem uczczenia ks. Mazurka.
Propozycja nadania jego imienia jednej z ulic spotkała się z wielką przychylnością obecnego proboszcza parafii, ks. Jana Myśliwca, i rudzkich radnych, którzy jednogłośnie przegłosowali stosowną uchwałę. Wkrótce na Kłodnicy ma pojawić się tabliczka z nazwą ulicy.
Zapytaliśmy, czy gruntowa droga zyska nową nawierzchnię. Niestety, przyszli mieszkańcy powstających przy ulicy domków będą musieli wykazać się cierpliwością.
To bardzo dalekosiężne plany, nie wiem, czy do tego dojdzie w najbliższych latach. Część tej drogi jest prywatna, część należy do tzw. Ochrony Wód w Gliwicach - tłumaczy przewodniczący Rady.
Co myślicie o tej inicjatywie?
Ks. Henryk Mazurek urodził się w Dąbrówce Małej. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 czerwca 1934 roku z rąk bpa Teofila Bromboszcza. Przez dwa miesiące był wikariuszem w Kochłowicach, następnie od 1 listopada 1934 roku pełnił obowiązki etatowego katechety przy Polskiej Szkole Wydziałowej i Powszechnej Żeńskiej w Cieszynie. Po roku został skierowany jako nauczyciel religii do Państwowego Gimnazjum w Żorach. Pełnił m.in. funkcję wikariusza – substytuta parafii w Bielszowicach, wikariusza w Żorach i w parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Ostatecznie ks. Mazurek przyjechał do Kłodnicy w roku 1946. W 1955 roku został mianowany obrońcą węzła małżeńskiego, którą to funkcję pełnił do 1957 roku. Wraz z erygowaniem parafii w Kłodnicy 20 grudnia 1957 roku został mianowany pierwszym proboszczem kłodnickim. Funkcję tę pełnił przez 43 lata do 20 sierpnia 1988 roku, czyli do czasu przejścia na emeryturę. Po przejściu w stan spoczynku nadal mieszkał w Kłodnicy. Zmarł 10 kwietnia 1994 roku.
(źródło: "Krzyża znak naszą chlubą : 1949-2009 - 60 lat kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy")