RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prof. Gut: nagły skok zakażeń koronawirusem wynika z późnego zgłaszania się do lekarza

 • Dodano: 2021-11-17 12:30

Nagły skok liczby potwierdzonych infekcji koronawirusem może wynikać z późniejszym terminem zgłaszania się osób zakażonych do lekarza, co jest związane z minionymi świątecznymi dniami - powiedział PAP w środę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

W środę resort zdrowia podał, że badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 5084. Zmarły 463 osoby z COVID-19.

To najwyższe wyniki w tej fali pandemii

W ocenie wirusologa prof. Włodzimierza Guta taka liczba zakażeń może być efektem przesunięcia - przez wolne listopadowe dni zakażone osoby opóźniały zgłoszenie się do lekarza.

"Nagły skok oznacza, że część ludzi dopiero poszła do lekarza, ale to sprzyja zgonom" - wskazał.

Przestrzegł, że im później zakażony zgłosi się, tym więcej osób zakaża, bo zgłoszenie wiąże się z izolacją. Jednocześnie zakażeni bardziej ryzykują swoim zdrowiem.

W ocenie prof. Guta, jeśli w Polsce będą przestrzegane obostrzenia, to jest szansa, że do grudnia fala zakażeń zacznie opadać. Pytany o to, czy nie jest to czas na wdrożenie kolejnych obostrzeń stwierdził, że są one decyzją polityczną.

"Mówiąc uczciwie, jest to pewien wybór społeczeństwa, które po prostu nie chce się szczepić. Połowa się zaszczepiła, połowa nie chce" - powiedział.

Przyznał, że jest kilka różnych wyjść z tej sytuacji

"Albo można zastosować metodę Macrona - chcesz się napić kawy, to się zaszczep, bo nie wejdziesz do kawiarni albo metoda włoska - chcesz iść do pracy, to się zaszczep, inaczej będziesz na bezpłatnym urlopie" - powiedział ekspert, nawiązując do restrykcyjnego podejścia do szczepień w krajach zachodniej Europy.

"Jeśli jednak społeczeństwo nie chce się zaszczepić, to w końcu osiągnięta zostanie zbiorowa odporność. Tylko koszty będą wysokie" - ostrzegł prof. Gut.

Stwierdził, że wiele osób jest przekonanych nawet na łożu śmierci, że covidu nie ma albo że przechorowanie jest lepsze od szczepienia.

"Jakie metody można zastosować do tych ludzi?" - spytał.

Zwrócił jednocześnie uwagę na sytuację w Bułgarii i na Ukrainie, gdzie poziom wyszczepienia jest bardzo niski, a liczba zakażeń i zgonów zdecydowanie wyższa niż np. w Polsce. (PAP)

Komentarze (7)    dodaj »

 • Głomb

  Szkoda tylko że to ciągłe medialne dziermolenie doprowadzi wszystkich do gleby .

 • Karminadel

  Czy jest coś z czym sobie brunatny PiS poradzi?Polityka zagraniczna, kompromitacja, UE pewnie rozwiąże problem, nasz rząd pewnie tego nie zaakceptuje.Inflacja tu już nie ma co ratować!Jest drogo bo m.in. inflacja i beznadziejne słaba złotówka!COVID w tym temacie nikt już nie rozumie działania rządu RP, było 500 zakażeń zamknęli wszystko, dziś jest ponad 24k i mamy wolność.Szczepienia COVID, dno! Kopalnia Turów, płacimy kary!Sądy, czy ktoś naprawdę uważa, że Ziobro naprawia sądy? Serio?Aborcja - wyrok TK sprawił, że giną kobiety w szpitalach! To się przekłada na strach przed ciążą, bo jak coś z płodem to dają umrzeć matce zamiast ratować!Dalej popierasz PiS? Tą brunatną partię? Tak brunatną, bo jak inaczej nazwać ten romans z faszystami! PiS zdradził RP!

 • n4u

  a po co mają iść do lekarza ? leku na to nie ma, jedyne co dostaniesz to wizyty policji ;)

 • Orędowniczka Szczepień

  Prawda jest taka że nagły skok zakażeń spowodowany jest niechęcią do szczepień i maseczek.

 • aga

  Bo jedno i drugie jest szkodliwe nawet bardzo ,ludzie głupi nie są( może niektórzy) jakby uważali ,że to wszystko dla ich zdrowia to nie trzeba byłoby absolutnie nikogo zachęcać .jakoś dziwna sprawa tam gdzie niemalże wszystkich zaszczepili jest bardzo duży wzrost zakażeń.Wiec po co mądrale sie szczepić , zeby dokładać bigfarmie.

 • Karminadel

  "Ludzie głupi nie są" a ja mam wrażenie, że są i to bardzo. Do tego pozbawieni są instynktu przetrwania. Jeśli już się nie szczepią, to niech chociaż stosują zasady dezynfekcji, dystansu i maseczek. Jak widać jest to zbyt trudne! Inaczej niż głupota trudno to nazwać!

 • Hehe

  Ten facet ma odpowiedź na każde pytanie xd

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.