Wiadomości z Rudy Śląskiej

Program osłonowy w zakresie ponoszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi

 • Dodano: 2020-12-16 11:15

Nowy Program osłonowy dotyczący udzielania pomocy mieszkańcom Miasta Ruda Śląska w zakresie ponoszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi - realizowany przez MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w nadchodzącym roku będzie realizował nowy program osłonowy dotyczący udzielania pomocy mieszkańcom Miasta Ruda Śląska w zakresie ponoszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi.

Dzięki realizacji tego programu mieszkańcy Miasta z niskimi dochodami będą mieli zapewnioną pomoc finansową w wysokości 30% opłaty (aktualnie jest to 9 zł przy stawce 30 zł). Z programu będą mogły skorzystać osoby samotnie gospodarujące z dochodem nie przekraczającym 200% kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej (obecnie jest to 1402 zł) oraz rodziny z dochodem nie przekraczającym 150% tego kryterium (obecnie jest to 792 zł na osobę w rodzinie).

Przykładowo 150% kryterium dochodowego wynosi:
- dla gospodarstwa 2 osobowego 1.584 zł,
- dla gospodarstwa 3 osobowego 2.376 zł,
- dla gospodarstwa 4 osobowego 3.168 zł,
- dla gospodarstwa 5 osobowego 3.960 zł,
i tak kolejno 792 zł x ilość członków danej rodziny.

Wysokość dochodu osoby uprawnionej określana będzie zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którą za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o: miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne, a także o kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Ustawa o pomocy społecznej określa szczegółowe zasady obliczania dochodu, jednak warto podkreślić, że do dochodu nie wliczane będzie również m.in. świadczenie wychowawcze „500+” oraz świadczenie „Dobry start”.

Oprócz spełnienia warunku dochodowego wymagane jest też posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwanego lokalu oraz brak zaległości z tytułu tzw. „opłaty śmieciowej”.

Pomoc w ramach programu przyznawana będzie na wniosek osoby uprawnionej, złożony w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Do wniosku będzie należało dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające: wysokość dochodu osób uprawnionych oraz tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, a także oświadczenie o liczbie osób w gospodarstwie domowym.

Pomoc finansowa w ramach programu osłonowego przyznawana będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek, na okres 6 miesięcy, nie dłużej jednak niż na okres obowiązywania programu.

Szczegółowe zasady dotyczące realizacji nowego programu osłonowego określone są w treści samego programu, z którym już wkrótce można będzie się zapoznać na stronie internetowej naszego Ośrodka.

Wniosek o ustalenie pomocy w ramach programu osłonowego dostępny będzie po 15 stycznia 2021 roku:
- w Sekcjach Pracowników Socjalnych w godzinach pracy Sekcji
- w MOPS Ruda Śląska ul. Markowej 20 (pok. nr 5)
- na stronie internetowej Ośrodka www. mops.rsl.pl
- w Biuletynie Informacji Publicznej www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl

Program obowiązuje do 31.12.2021 r.

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • boluś

  W Rybniku po podwyżce płcić majom 24zeta przy porównywalnej ilości śmieci. Fto fulo mieszkańców Rudy Śląskiej? Fto okrodo z kasy?

 • boluś

  A może tako lokalno " świycko tradycja.? Dziyń wrzucania Wora ze śmieciami do ogródka WORa kiery nos za to kasuje? Może i warto rozciongnoć to na cołki Rok? Przeca patrole niy bydom tam stoły na okrągło"majom swoja robota. Kaj to Pinokio w końcu miyszko na Dwójce? Halymbie.!

 • Rudziol

  Po podatki łapę miasto wyciąga, coraz więcej. Opłaty drożeją (woda, śmieci). Ulice zaciemnione w jakiś niezrozumiały sposób (co trzecia, co piata lampa, czaem pięć świeci, trzy nie, albo świecą wszystkie). Drogi jak były dziadowskie w Rudzie tak nadal są, nawet jak je odremontują PS: ciekawy jestem który "fachowiec" podpisał odbiór asfaltowania na Niedurnego pomiędzy Markowej a Hallera, gdzie zostawiono zapadnięte guliki. Inwestycje w mieście to coraz więcej magazynów wielkopowierzchnowych. Jak i wielu w tym mieście, o naszych obecnych gospodarzach (chłe, chłe) miasta sądzę jedno - powinni zwinąć manatki i spadać na bambus, kozy paść.

 • stary:(

  Starym przed sieniom lampy powyłączali a tymczasem w lesie, na garażach, na ogródkach świecą wszystkie.

 • Wkurzona

  Od zawsze było wiadomo kogo wspiera Ruda Śląska !!! Wstyd !!

 • KUZNICA

  KIEDY PREZESI RUDZKICH SPÓŁEK KOMUNALNYCH PRZESTANĄ ZARABIAĆ OD 20 TYS ZŁ ZŁ DO PONAD 30 TYS NETTO DLACZEGO WESOŁY I TOBISZEWSKA + KOMPANIA NA TEN TEMAT MILCZĄ

 • boluś

  Wspólne INTERESY? Czamu załatwili kasa na przebudowa Wolności/Janasa?

 • boluś

  Cołki Tyn program osłonowy trąci LYPOM' jak syćko w Tym Urzyndzie.

 • Kamil

  Dziękuję Panu Łukaszowi Wodarskiemu, radnemu naszego miasta za założenie stowarzyszenia dla poprawy jakości życia w mieście. Dziękuję że wyciągnął ręce do portfela mojej rodziny i zagłosował za podwyżką cen wywozu śmieci. To jest działanie na szkodę mieszkańców. Zamiast dojść do tego jak można rozwiązać problem śmieci w mieście, szuka pieniędzy w mojej kieszeni. Takich ludzi potrzeba miastu.

 • Jan

  Jeśli by było można dać

 • boluś

  Mo chop recht' podziykujcie swoim niy'poRADNYM za troska o Nasze finanse.

 • zły

  No tak. Było do przwidzenia, że nie będą wliczale świadczenia min. 500+ i dobry start tym "biednym" ale tym pracującym uczciwie 500+ wlicą do wszystkiego min. żeby dostać parę groszy na przysłowiowego karpia

 • benia

  a co z osobawi którzy nie maja tytulu prawnego a sa wieloosobowa rodzina nie korzystajacych z MOPS oprócz 500plus jaki pobieraja ich juz wykluczacie

 • Anna

  Poza tym nie przesadzajmy, zakładając, że ma Pani min 3 dzieci to dostaje Pani 1500 zł za nic więc te 90zl miesięcznie to aż taki majątek nie jest ;)

 • Anna

  To gdzie Pani mieszka? Na ulicy? Nie jest Pani nigdzie zameldowana? Poza tym droga Pani dlaczego ja mając dwójkę dzieci mam to płacić w 100% a Pani która ma więcej dzieci już nie? Dlaczego u nas Ci którzy mają więcej dzieci mają być z czegoś zwalniani? Nie stać kogoś to po co tyle dzieci narobił? Skoro ja muszę płacić za swoje dzieci 100% to czemu Pani nie miałaby płacić za swoje 100%? Pobiera Pani 500+ te samo co ja więc nie rozumie dlaczego miałaby Pani być traktowana inaczej?!

 • boluś

  Anna twoje txy'wskazujom na brak doświadczenia życiowego lub ciynżki niydorozwój osobniczy? Ciesz się co cynzura niy puścioła mi wcześniejszego koma.

 • Anna

  Po pierwsze nie jesteśmy na ty. Po drugie mam się cieszyć, że portal nie przepuścił wypocin jakiegoś faceta, który musi sobie poprzeklinać żeby było mu lepiej ? Serio? Oj jak żałuję...Jednak nie, tak serio mam to gdzieś;) Po trzecie polecam słownik na gwiazdkę, bo od tych „txtów” aż oczy bolą ;) Po czwarte niech Pan mi napisze dlaczego ja mam płacić za całą swoją rodzine 100% a ta Pani już nie? Tylko proszę o logiczną odpowiedź a nie wyzywanie, bo z tego co widzę wyzywać to Pan umie ale poprzeć to argumentami już nie. Po piąte trochę kultury.. serio to nie boli. Niech Pan spróbuje ;)

 • boluś

  Bo tak zddecydowoł Pinokio i Peppa! Styknie? Zresztom szkoda mojego chamstwa na Paniusiowo "kultura"/co niy styka "kulturystyka?

 • Mikołaj

  Pani Anno co się Pani przejmuje widać, że to jakiś patol bez szkoły..nawet nie rozróżnia kultury od kulturystyki..może nawet nie wie co to w ogóle jest haha

 • Anna

  Oj Panie Boluś jak się masz Pan głupio odzywać to lepiej zrób przysługę społeczeństwu i siedź Pan cicho i się nie kompromituj. Tak jak myślałam nie ma Pan żadnych logicznych argumentów. To co Pan pisze świadczy o poziomie nie tylko Pana kultury ( której Pan za grosz nie masz).Potrafi Pan tylko kogoś obrażać. Dorosły człowiek a zachowuje się jak smarkacz. Chyba najwyższa pora przyjrzeć się sobie a nie innym. Oj a będzie sobie na co ponarzekać widząc jaki z Pana cham;)

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.