Wiadomości z Rudy Śląskiej

Program osłonowy w zakresie ponoszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi

 • Dodano: 2020-12-16 11:15

Nowy Program osłonowy dotyczący udzielania pomocy mieszkańcom Miasta Ruda Śląska w zakresie ponoszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi - realizowany przez MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w nadchodzącym roku będzie realizował nowy program osłonowy dotyczący udzielania pomocy mieszkańcom Miasta Ruda Śląska w zakresie ponoszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi.

Dzięki realizacji tego programu mieszkańcy Miasta z niskimi dochodami będą mieli zapewnioną pomoc finansową w wysokości 30% opłaty (aktualnie jest to 9 zł przy stawce 30 zł). Z programu będą mogły skorzystać osoby samotnie gospodarujące z dochodem nie przekraczającym 200% kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej (obecnie jest to 1402 zł) oraz rodziny z dochodem nie przekraczającym 150% tego kryterium (obecnie jest to 792 zł na osobę w rodzinie).

Przykładowo 150% kryterium dochodowego wynosi:
- dla gospodarstwa 2 osobowego 1.584 zł,
- dla gospodarstwa 3 osobowego 2.376 zł,
- dla gospodarstwa 4 osobowego 3.168 zł,
- dla gospodarstwa 5 osobowego 3.960 zł,
i tak kolejno 792 zł x ilość członków danej rodziny.

Wysokość dochodu osoby uprawnionej określana będzie zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którą za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o: miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne, a także o kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Ustawa o pomocy społecznej określa szczegółowe zasady obliczania dochodu, jednak warto podkreślić, że do dochodu nie wliczane będzie również m.in. świadczenie wychowawcze „500+” oraz świadczenie „Dobry start”.

Oprócz spełnienia warunku dochodowego wymagane jest też posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwanego lokalu oraz brak zaległości z tytułu tzw. „opłaty śmieciowej”.

Pomoc w ramach programu przyznawana będzie na wniosek osoby uprawnionej, złożony w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Do wniosku będzie należało dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające: wysokość dochodu osób uprawnionych oraz tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, a także oświadczenie o liczbie osób w gospodarstwie domowym.

Pomoc finansowa w ramach programu osłonowego przyznawana będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek, na okres 6 miesięcy, nie dłużej jednak niż na okres obowiązywania programu.

Szczegółowe zasady dotyczące realizacji nowego programu osłonowego określone są w treści samego programu, z którym już wkrótce można będzie się zapoznać na stronie internetowej naszego Ośrodka.

Wniosek o ustalenie pomocy w ramach programu osłonowego dostępny będzie po 15 stycznia 2021 roku:
- w Sekcjach Pracowników Socjalnych w godzinach pracy Sekcji
- w MOPS Ruda Śląska ul. Markowej 20 (pok. nr 5)
- na stronie internetowej Ośrodka www. mops.rsl.pl
- w Biuletynie Informacji Publicznej www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl

Program obowiązuje do 31.12.2021 r.

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj »

 • boluś

  W Rybniku po podwyżce płcić majom 24zeta przy porównywalnej ilości śmieci. Fto fulo mieszkańców Rudy Śląskiej? Fto okrodo z kasy?

 • boluś

  A może tako lokalno " świycko tradycja.? Dziyń wrzucania Wora ze śmieciami do ogródka WORa kiery nos za to kasuje? Może i warto rozciongnoć to na cołki Rok? Przeca patrole niy bydom tam stoły na okrągło"majom swoja robota. Kaj to Pinokio w końcu miyszko na Dwójce? Halymbie.!

 • Rudziol

  Po podatki łapę miasto wyciąga, coraz więcej. Opłaty drożeją (woda, śmieci). Ulice zaciemnione w jakiś niezrozumiały sposób (co trzecia, co piata lampa, czaem pięć świeci, trzy nie, albo świecą wszystkie). Drogi jak były dziadowskie w Rudzie tak nadal są, nawet jak je odremontują PS: ciekawy jestem który "fachowiec" podpisał odbiór asfaltowania na Niedurnego pomiędzy Markowej a Hallera, gdzie zostawiono zapadnięte guliki. Inwestycje w mieście to coraz więcej magazynów wielkopowierzchnowych. Jak i wielu w tym mieście, o naszych obecnych gospodarzach (chłe, chłe) miasta sądzę jedno - powinni zwinąć manatki i spadać na bambus, kozy paść.

 • stary:(

  Starym przed sieniom lampy powyłączali a tymczasem w lesie, na garażach, na ogródkach świecą wszystkie.

 • Wkurzona

  Od zawsze było wiadomo kogo wspiera Ruda Śląska !!! Wstyd !!

 • KUZNICA

  KIEDY PREZESI RUDZKICH SPÓŁEK KOMUNALNYCH PRZESTANĄ ZARABIAĆ OD 20 TYS ZŁ ZŁ DO PONAD 30 TYS NETTO DLACZEGO WESOŁY I TOBISZEWSKA + KOMPANIA NA TEN TEMAT MILCZĄ

 • boluś

  Wspólne INTERESY? Czamu załatwili kasa na przebudowa Wolności/Janasa?

 • boluś

  Cołki Tyn program osłonowy trąci LYPOM' jak syćko w Tym Urzyndzie.

 • Kamil

  Dziękuję Panu Łukaszowi Wodarskiemu, radnemu naszego miasta za założenie stowarzyszenia dla poprawy jakości życia w mieście. Dziękuję że wyciągnął ręce do portfela mojej rodziny i zagłosował za podwyżką cen wywozu śmieci. To jest działanie na szkodę mieszkańców. Zamiast dojść do tego jak można rozwiązać problem śmieci w mieście, szuka pieniędzy w mojej kieszeni. Takich ludzi potrzeba miastu.

 • Jan

  Jeśli by było można dać

 • boluś

  Mo chop recht' podziykujcie swoim niy'poRADNYM za troska o Nasze finanse.

 • zły

  No tak. Było do przwidzenia, że nie będą wliczale świadczenia min. 500+ i dobry start tym "biednym" ale tym pracującym uczciwie 500+ wlicą do wszystkiego min. żeby dostać parę groszy na przysłowiowego karpia

 • benia

  a co z osobawi którzy nie maja tytulu prawnego a sa wieloosobowa rodzina nie korzystajacych z MOPS oprócz 500plus jaki pobieraja ich juz wykluczacie

 • Anna

  Poza tym nie przesadzajmy, zakładając, że ma Pani min 3 dzieci to dostaje Pani 1500 zł za nic więc te 90zl miesięcznie to aż taki majątek nie jest ;)

 • Anna

  To gdzie Pani mieszka? Na ulicy? Nie jest Pani nigdzie zameldowana? Poza tym droga Pani dlaczego ja mając dwójkę dzieci mam to płacić w 100% a Pani która ma więcej dzieci już nie? Dlaczego u nas Ci którzy mają więcej dzieci mają być z czegoś zwalniani? Nie stać kogoś to po co tyle dzieci narobił? Skoro ja muszę płacić za swoje dzieci 100% to czemu Pani nie miałaby płacić za swoje 100%? Pobiera Pani 500+ te samo co ja więc nie rozumie dlaczego miałaby Pani być traktowana inaczej?!

 • boluś

  Anna twoje txy'wskazujom na brak doświadczenia życiowego lub ciynżki niydorozwój osobniczy? Ciesz się co cynzura niy puścioła mi wcześniejszego koma.

 • Anna

  Po pierwsze nie jesteśmy na ty. Po drugie mam się cieszyć, że portal nie przepuścił wypocin jakiegoś faceta, który musi sobie poprzeklinać żeby było mu lepiej ? Serio? Oj jak żałuję...Jednak nie, tak serio mam to gdzieś;) Po trzecie polecam słownik na gwiazdkę, bo od tych „txtów” aż oczy bolą ;) Po czwarte niech Pan mi napisze dlaczego ja mam płacić za całą swoją rodzine 100% a ta Pani już nie? Tylko proszę o logiczną odpowiedź a nie wyzywanie, bo z tego co widzę wyzywać to Pan umie ale poprzeć to argumentami już nie. Po piąte trochę kultury.. serio to nie boli. Niech Pan spróbuje ;)

 • boluś

  Bo tak zddecydowoł Pinokio i Peppa! Styknie? Zresztom szkoda mojego chamstwa na Paniusiowo "kultura"/co niy styka "kulturystyka?

 • Mikołaj

  Pani Anno co się Pani przejmuje widać, że to jakiś patol bez szkoły..nawet nie rozróżnia kultury od kulturystyki..może nawet nie wie co to w ogóle jest haha

 • Anna

  Oj Panie Boluś jak się masz Pan głupio odzywać to lepiej zrób przysługę społeczeństwu i siedź Pan cicho i się nie kompromituj. Tak jak myślałam nie ma Pan żadnych logicznych argumentów. To co Pan pisze świadczy o poziomie nie tylko Pana kultury ( której Pan za grosz nie masz).Potrafi Pan tylko kogoś obrażać. Dorosły człowiek a zachowuje się jak smarkacz. Chyba najwyższa pora przyjrzeć się sobie a nie innym. Oj a będzie sobie na co ponarzekać widząc jaki z Pana cham;)

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.