Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przebudowa rynku w Orzegowie otrzymała I wyróżnienie w prestiżowym konkursie

 • Dodano: 2021-01-08 15:00, aktualizacja: 2021-01-11 12:49

Przebudowa rynku w Orzegowie otrzymała I wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii "Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna". O sukcesie za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała prezydent Grażyna Dziedzic

- Kolejny raz okazuje się, że przeprowadzane w Rudzie Śląskiej rewitalizacje mogą być wzorem dla innych miast. Tym razem jedną z naszych inwestycji doceniło Towarzystwo Urbanistów Polskich. Zakończona w 2018 r. przebudowa rynku w Orzegowie otrzymała I wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii "Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna" - napisała w mediach społecznościowych prezydent Grażyna Dziedzic

Przebudowa rynku w Orzegowie

Przypomnijmy, że w 2018 roku rewitalizacji poddana została przestrzeń pomiędzy ul. Czapli, Hlonda, Królowej Jadwigi i Huloka. Polegała w dużej mierze na wykonaniu nowej nawierzchni dwóch placów znajdujących się w tym miejscu. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty pokryta została ze środków unijnych.

Na dolnym placu przy ul. Czapli wybudowano fontannę, która posiada 5 dysz z podświetleniem. Ciekawym elementem architektonicznym jest tzw. domek wodny, czyli obiekt kubaturowy, w którym znajduje się automatyka i technologia wody dla fontanny. Budynek nawiązuje do tamtejszej zabudowy. Wykonany został z cegły klinkierowej. Na ścianie od strony rynku zainstalowany został podświetlony zegar.

Konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce

Niedawno ogłoszono wyniki konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Jury konkursu, w skład którego wchodzili przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, pani Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, pan Bohdan Lisowski, w bieżącym roku nagrody przyznało w trzech kategoriach:

 • Przestrzeń publiczna w zieleni,
 • Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni,
 • Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna
 • oraz Grand Prix.

Przebudowa rynku w Orzegowie otrzymała I wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii "Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna". Jury wyróżnienie przyznało za "kompleksową rewitalizację publicznego wnętrza urbanistycznego otoczonego przez zabudowę mieszkaniową, usługową i sakralną". Kapituła konkursu  - jak możemy przeczytać w uzasadnieniu - doceniła "trafne i estetyczne wykorzystanie przestrzeni do realizacji celów społecznych, nadanie miejscu funkcji centrotwórczych oraz wykształcenie przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej dla mieszkańców".

- Naprawdę miło się czyta takie słowa, tym bardziej że padają one z ust specjalistów, zajmujących się zagospodarowaniem miejskich przestrzeni publicznych. Przypomnę, że to nie pierwsze wyróżnienie dla rewitalizacji rynku w Orzegowie. Wcześniej, bo w 2019 r., inwestycja ta otrzymała tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w województwie śląskim. Podczas tej samej edycji konkursu taki sam tytuł przyznany został także Stacji Biblioteka na zrewitalizowanym dworcu w Chebziu - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Stev

  To nie są pieniądze miasta ani rządu to pieniądze z dodatków Unii europejskiej

 • Orzegów the best

  pięknie to wyglada, cudowna inwestycja miasta, popieram :) ale jak widać hołocie i patologii to sie nie spodobało, cóż, dobrze ze ich nie bierzemy pod uwage w ocenie inwestycji :)

 • Ernest_Vitczok

  Napewno spodobał się rynek społeczności romskiej, okupującej rynek, kąpiącej się w fontannie! Widać, żem ja z hołoty lub patologii, że mam jakieś ale...Oczywiście jest monitoring, który chyba działa bo się te kamerki obracają. Ale operator raczej niezbyt dostrzega zachowania, które powinny zainteresować SM. Aha i jeszcze jedno, najważniejsze! Dlaczego, mając tyle miejsca na placu dolnym i górnym oraz ul. Czapli odpust nadal odbywa się na ul. Hlonda (po której jeżdżą auta i autobusy w ten tłum co przychodzi na odpust!)

 • Łysy

  Panie Maksiu, akurat na orzegowie to mniej więcej co 500 m jest plac zabaw. Fakt faktem ze ząb czasu i patologia swoje z tym zrobiły, ale jednak są. A wracając do orzegowskiego "rynku" to uważam że była to jedna z najlepszych inwestycji w tej dzielnicy. Wiadomo że zawsze można zrobić coś innego, ale wszystkiego mieć nie można.

 • Ernest_Vitczok

  Łysy co 500 m plac zabaw? Małe masz wymagania co do placu zabaw, wszystko Ci jedno gdzie się bawi dziecko? Jeżeli to na ul. Tomanka oraz przy Hlonda w parku nazywasz placem zabaw, to nie mamy o czym pisać. Do tego na Bytomskiej miał być plac zabaw wyszła jakby siłownia. Teoretycznie plac zabaw znajdzie się na burlochu, choć taki z prawdziwego zdarzenia znajdujemy przy ul. Owocowej, w ciepłe dni dla rodziny z starego Orzegowa bez samochodu (dobro nieosiągalne). Więc Łysy bzdury piszesz, chyba żeś bezdzietny!!

 • Łysy

  Panie Ernest, widać że jesteś Pan jednym z tych co komentują wszystko i wszędzie. Co by samorząd nie zrobił to i tak znajdziesz powód żeby zrobić pocisk na decyzję. Obudź się Pan z letargu i popatrz w koło, wtedy może się kapniesz ile w przeciągu 3 lat zostało w tej dzielnicy zrobione. Akurat to dzieci mam, a mieszkam tu 36 lat, i uwierz mi - na zmiany trzeba czasu, jedak są widoczne gołym okiem. Dużo jeszcze trzeba, jednak Twoja krytyka i brak wiedzy w pewnych kwestiach plasuje Cię w gronie klasycznych społeczniaków. Pozdrawiam

 • Niewajać

  To ty mijasz się z prawdą. Widać,że kompletnie nie masz rozeznania co do Orzegowa.Przy ul.Bytomskiej miała być i jest siłownia,a nikt nigdy nie wspominał ,że tam ma być plac zabaw.Takich placów zabaw mniejszych lub większych jest w Orzegowie kilkanaście.Też nie każdy chce mieć takie place pod swoimi oknami .W każdym razie pod względem miejsc zabaw dla dzieci wcale nie jest tak źle,a będzie jeszcze lepiej bo już za niedługo doczekamy się placu zabaw i to takiego jak piszesz z prawdziwego zdarzenia,na terenie zrekultywowanej koksowni.Właściwie ten plac zabaw już tam jest.Dostępny będzie w momencie oddania do użytku całego kompleksu parkowego . Prawdopodobnie już na wiosnę.Tak.że nie stwarzajcie problemów tam gdzie ich nie ma.Jeżeli komuś się nie podoba przebudowa centralnej części Orzegowa to już w ogóle nie ma o czym dyskutować.Powinniśmy się cieszyć ,że ktoś docenił transformację tego wcześniej mocno zaniedbanego miejsca.

 • Chorzowianin

  Brawo . Gratuluje.

 • boluś

  Te Towarzystwa Architektów i Urbanistów ' to cycek Myrcika? No cuż " Ober"Hanys" tyż musi z czegoś żyć! Nim ponownie sie dopcho do koryta.

 • lol

  na ulicach ciemno jak w żici ale jak to pięknie brzmi I wyróżnienie za jakiś remont sprzed paru lat!!!!! prawie jak pierwsze wypróżnienie!!!!!!! do grand prix tego konkursu daleko, kategorii kilka, w każdej nagroda i wyróżnienia na pocieszenie!!! babciu daj sobie spokój i idź na emeryturę!!!!!

 • lili

  Zato szpital rozwalili calkowice,do ruiny,oto majstersztyk.

 • boluś

  Ciynżko kasa dlo Architektów i Urbanistów za "laurki"boć syćkie te "CUD"realizacje wymagajom projektów. Ciekawe kiela w skali roku?roków? A kij brak kasy trza zajumać mieszkańcom.

 • Karla

  Też jestem za tym żeby zrobić coś dla dzieci bo naprawdę nie ma nawet z dziećmi gdzie wyjść żeby się wyszalały

 • Dolas

  rynek?

 • Maxsiu

  Ciekawe A ile to kosztowało trzeba było zrobić dzieciom jakiś plac zabaw za te pieniądze

 • Tomasz M.

  Brawo. Okazałeś się 100-procentowym wiecznie niezadowolonym Polakiem.

 • nierozumia

  Siedzi taki Maxsiu przed komputerem nudzi mu się - nie mom co robić, to się komentarz napisza.Ciekawi go przy tym ile kosztowała ta inwestycja, choć w artykule wyraźnie o tym pisze. Widać ,że nie z Orzegowa i nie wie jak to miejsce wyglądało przedtem. Byle coś napisać..

 • Ernest_Vitczok

  Fakt, placu zabaw brakuje, choć chyba "powaga" kościoła na to nie pozwalała

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.