RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zbierali datki na ratowanie starego cmentarza w Orzegowie

  • Dodano: 2019-11-04 08:45, aktualizacja: 2019-11-04 09:35

1 listopada członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa znów zbierali datki na ratowanie zabytkowego starego cmentarza w dzielnicy. Zebrano sporą kwotę!

Stary cmentarz w Orzegowie został założony w 1894 roku

Cmentarz był miejscem pochówku do lat 50. XX wieku, ponieważ w 1945 roku w Orzegowie powstał nowy cmentarz komunalny. Na starym cmentarzu znajdują się nagrobki m.in. powstańców śląskich, polskich i niemieckich nauczycieli miejscowych szkół, rzemieślników i handlowców, robotników orzegowskich zakładów, urzędników oraz górników kopalni "Karol", działaczy społecznych różnych opcji politycznych.

Przez ostatnie dziesięciolecia stary cmentarz w Orzegowie przy parafii pw. św. Michała Archanioła był w coraz gorszym stanie, a wandale poniszczyli nagrobki. Dlatego też Towarzystwo Miłośników Orzegowa, które powstało w 2007 roku, postanowiło, że renowacja starego cmentarza będzie jednym z priorytetów ich działalności.

1 listopada członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa tradycyjnie zbierali datki na ratowanie cmentarza

Wśród kwestujących zobaczyć można było członków i działaczy stowarzyszenia, harcerzy i gości, którzy chętnie włączyli się w zbiórkę. Na hojnych i wrażliwych mieszkańców z puszką czekali m.in. harcerze z 77 Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. H.C.Hoovera, członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa oraz radna Agnieszka Płaszczyk.

Kwesta zakończyła się dużym sukcesem. Zebrano łącznie ponad 7 tysięcy złotych.

Zarząd TMO wyraża głęboką wdzięczność wszystkim darczyńcom, dzięki którym zebraliśmy podczas tegorocznej kwesty 7 395.70 złotych, 17.75 euro i 5 dolarów na ratowanie zabytkowego cmentarza parafialnego w Orzegowie. Pragniemy również poinformować, że zebrane w roku 2018 pieniądze przeznaczone zostały na remont dwóch pomników nagrobnych, wykonanie 21 inskrypcji na nie opisanych grobach oraz bieżące koszenie trawy - czytamy na fanpage'u Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

Zebrane w tym roku pieniądze posłużą na drobne remonty nagrobków, koszenie trawy, inwentaryzację cmentarza, jak również promocję tej wyjątkowej śląskiej nekropolii.

Zbierali datki na ratowanie starego cmentarza w Orzegowie

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.