Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przed nami Eliminacje Mistrzostw Polski modeli samochodów zdalnie sterowanych ON- ROAD

 • Dodano: 2020-07-23 08:00, aktualizacja: 2020-07-23 13:45

Eliminacje Mistrzostw Polski modeli samochodów zdalnie sterowanych ON- ROAD odbędą się w najbliższy weekend w Rudzie Śląskiej - Wirku.

Na torze przy ul. Kolberga będzie można podziwiać kilkadziesiąt pojazdów, które wystartują w klasach elektrycznej i spalinowej.

Rozpoczęcie zawodów w sobotę i niedzielę zaplanowane zostało o godz. 9.00

Każde zawody, które organizujemy, cieszą się wielkim zainteresowaniem zarówno zawodników, jak i publiczności, która chętnie podziwia zmagania na rudzkim torze i kibicuje swoim faworytom. Emocji  nigdy nie brakuje i mam nadzieję, że tym razem będzie tak samo – mówi Adrian Długokęcki, organizator zawodów ze Stowarzyszenie RC Fever Ruda Śląska. –  Jest to druga eliminacja w tym roku. Poprzednia została rozegrana w Jelczu - Laskowicach. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i wszystko przebiegnie po naszej myśli – dodaje.

Mistrzostwa będą rozgrywały się przez dwa dni. W sobotę (25.07) od godz. 9.00 do godz. 18.00 potrwają biegi eliminacyjne, a z kolei w niedzielę (26.07) od godz. 9.00 do 16.30 odbędą się eliminacje i finały. W ogólnej klasyfikacji mistrzostw za wywalczone miejsca przyznawane są punkty do klasyfikacji generalnej.

Samochody wystartują w następujących klasach: elektrycznej E-10 TC Spec 17.5T, E-10 TC Kadet,  E-10 Formuła, E-10 GT,  E-10 TC Spec 13.5T i spalinowej: IC-8, IC-10, IC-8 40+

Największą popularnością cieszą się finały klas spalinowych. Biegi trwają 30 minut. W trakcie biegów zawodnicy muszą wjeżdżać do alei serwisowej na uzupełnienie paliwa, regulację silnika lub pomiar temperatury - jak w F1. Najszybszą klasą startującą w Eliminacjach Mistrzostw Polski jest klasa IC-8. Modele te osiągają prędkość ponad 100km/h. Przyspieszenie rzędu 2,5 s do 100 km/h – zaznacza Adrian Długokęcki.

Miłośnicy samochodów zdalnie sterowanych kupują głównie modele w wersji KIT, czyli do własnoręcznego złożenia. Trwa ono kilka dni. Zależy to od klasy modelu.

Najwięcej czasu zajmuje ustawienie modelu pod dany tor, na którym ma być używany. Zaczynając od ustawienia pochylenia kół oraz ich zbieżności, pochylenia amortyzatorów, twardości sprężyn, gęstości oleju w amortyzatorach, gęstości oleju w dyferencjale, a kończąc na prześwicie podwozia i wysokości opadania wahaczy przełożenia modelu - zależnie od toru model musi być bardziej lub mniej podsterowny czy nadsterowny . Zabiera to mnóstwo czasu by ustawić model tak, aby zachowywał się jak chce tego kierowca. Jak w każdym sporcie motorowym – podsumowuje Długokęcki.

Dwudniowe wyścigi to jednak nie wszystko w piątek (24.07) miłośnicy modeli zdalnie sterowanych będą  mogli na torze przy ul. Kolberga przygotować się do zawodów i potrenować w godz. od 15.00 do 18.00.

Zawody odbędą się pod patronatem Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic. Organizatorzy informują, że w razie niekorzystnych warunków pogodowych, zawody zostaną odwołane. Zapisy dostępne na: www.myrcm.ch/myrcm/main?hId[1]=bkg&dId[E]=51903&pLa=en

Przed nami Eliminacje Mistrzostw Polski modeli samochodów zdalnie sterowanych ON- ROAD

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Rudzianka

  A ja mam pytanie,do kogo nalezy ten teren na ktorym odbywaja sie te zawody?Jest zamkniety na klucz,ogrodzenie.Zakaz wstepu.Kto jest wlascicielem tego terenu?

 • Jimi

  Czasami chodziłem tam z syne i jego modelami a teraz gdzie mamy chodzić. Zero informacji co i jak. Najlepiej zamknąć i tyle.

 • henry

  a po co Ci to wiedzieć?

 • Adolf

  no właśnie, po co ?

 • Padre

  A może poto co by przyjść z bajtlem i jego modelem co by se mógł pośmigać. Przeca tor miasto wyremontowało a nie prywatny właściciel

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.