Fotelik samochodowy czy podstawka? Jak długo dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym? Jak wygląda prawidłowe przewożenie dzieci w aucie, aby były bezpieczne i żeby nie narazić się na mandat? Zapytaliśmy o to st. asp. Arkadiusza Ciozaka, oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.
Nastał kwiecień, a wraz z nim ładna pogoda. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, co sprzyja rodzinnym wycieczkom. Podróżując całą rodziną najczęściej wybieramy samochód, jako najwygodniejszy środek transportu. Warto upewnić się, czy odpowiednio dbamy o bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy.
Jakie są aktualne przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie?
Do 2017 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi w foteliku musiało podróżować dziecko do ukończenia 12. roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Natomiast w 2017 roku wycofano zapis dotyczący wieku dziecka. Obecnie w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym musi podróżować dziecko mierzące mniej niż 150 cm. Co ciekawe, dziecko, które ma np. 17 lat, ale jego wzrost wynosi 145 cm, nadal musi jeździć w foteliku. Dopiero wejście w pełnoletniość znosi ten obowiązek.
Dlaczego granica wzrostu dziecka wynosi akurat 150 cm?
To, od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika, uwarunkowane jest względami bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku niższych osób pas biodrowy nie przechodzi przez ciało prawidłowo. W razie wypadku może spowodować to bardzo poważne uszkodzenia wewnętrzne. To nie wszystkie nowości, które pojawiły się po nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Kolejna zmiana dotyczy dzieci mierzących 135 cm. Przepisy dopuszczają przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapięcie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.
Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast fotelika?
Przepisy tego nie określają. Jednakże fotelik powinien zostać dobrany zgodnie z wagą i wzrostem dziecka oraz wymaganiami producenta. W grę wchodzi zdrowy rozsądek rodziców.
Czy reklamowane ostatnio nakładki na pasy dla dzieci mogą zastąpić foteliki samochodowe?
Rzeczywiście, ostatnio w telewizji pojawiły się reklamy prezentujące specjalne pasy dla dzieci. Chodzi tu o polski patent, który zapewnia prawidłowe ułożenie odcinka pasa biodrowego, a także dopasowuje odcinek barkowy do wzrostu dziecka. Przepisy mówią jednoznacznie, że należy korzystać z fotelików lub innych urządzeń podtrzymujących posiadających homologację. Nakładki na pasy mają spowodować to, że pas ramieniowy biegnący do góry zostanie skrócony i będzie prawidłowo przebiegać przez ramię dziecka. Klamry mają za zadanie utrzymanie pasa we właściwym miejscu. Jednakże takie rozwiązanie powinno być stosowane z rozwagą i po gruntownym przemyśleniu przez rodziców. Nie należy sugerować się reklamami, warto skorzystać z porad specjalistów.
Co dzieje się w przypadku, gdy podróżujemy z trzema maluchami, z których każdy powinien posiadać własny fotelik, ale nie mieszczą się one na tylnym siedzeniu?
Jeżeli posiadamy 5-osobowe auto i chcemy przewozić troje małych dzieci na tylnym siedzeniu, a nie mamy możliwości zamontowania trzech fotelików, bo uniemożliwia to np. zbyt mała szerokość auta, to trzecie dziecko, które ukończyło trzeci rok życia, może być zabezpieczone tylko za pomocą pasów. W przypadku auta zarejestrowanego na 7 osób przepis ten już nie obowiązuje. Wtedy konieczne jest posiadanie trzech fotelików lub urządzeń przytrzymujących.
Jak wygląda sprawa z przewożeniem niemowlaków w aucie? Czy możemy instalować fotelik tyłem do kierunku jazdy, na przednim siedzeniu?
Możemy. Jeżeli chcemy przewozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy, musimy pamiętać, żeby sprawdzić, czy nasz samochód jest wyposażony w funkcję wyłączenia przedniej poduszki powietrznej pasażera. Jeżeli tak, to możemy zamontować tam fotelik. Taki niekontrolowany wybuch poduszki, czy wybuch w czasie wypadku, spowoduje zagrożenie życia dziecka. Natomiast można bez przeszkód przewozić dziecko w foteliku z przodu, jeżeli urządzenie ustawione jest przodem do kierunku jazdy. Jednakże najczęściej foteliki przeznaczone do przewozu niemowląt nie posiadają możliwości montażu przodem do kierunku jazdy.
Które miejsce jest najbezpieczniejsze w samochodzie? Gdzie najlepiej zamontować fotelik dla dziecka?
Fotelik samochodowy można montować na środku, jeżeli pojazd jest do tego przystosowany, ale nie jest to najlepsze miejsce. Ulokowanie fotelika na środku tylnego siedzenia narazi dziecko na zagrożenie w przypadku wypadku. Najbezpieczniej będzie zamontować fotelik za siedzeniem kierowcy lub pasażera. Oparcie przedniego siedzenia będzie stanowiło dodatkową zaporę i ochronę. Charakterystyka każdego fotelika mówi nam, w jaki sposób dziecko powinno być przewożone. Chcąc podróżować z dzieckiem, musimy się zaopatrzyć w fotelik z homologacją, dopasowany do jego wzrostu i wagi.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę zanim rozpoczniemy jazdę samochodem z dzieckiem?
Ważne jest także właściwie napięcie pasów. Podczas akcji prowadzonych pod przedszkolami, zdarzało się, że policjanci zauważyli, że niektórzy rodzice co prawda zapinają pasy swoich dzieci, ale nie naciągają ich odpowiednio. W efekcie dziecko może swobodnie wychodzić z fotelika. Trzeba podkreślić, że nieprawidłowo naciągnięty pas nie spełnia swojego zadania i nie zapewnia dziecku odpowiedniego bezpieczeństwa.
Pamiętajmy, że każdy fotelik musi być dobrany do wzrostu i wagi dziecka, a także powinien zostać zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta.
Czy podróżując taksówką także musimy posiadać fotelik dla dziecka?
Nie, w taksówkach, pojazdach komunikacji zbiorowej, radiowozach policyjnym, karetkach pogotowia ratunkowego, pojazdach straży granicznej, gminnej albo miejskiej nie obowiązuje obowiązek przewożenia dziecka w foteliku.
Prawo przewiduje, że nie wszystkie dzieci muszą podróżować w fotelikach. Kto jest zwolniony z tego obowiązku?
Są to osoby, dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.
Co grozi kierowcy, który przewozi dziecko w nieprawidłowy sposób?
Za niestosowanie się do przepisu dotyczącego konieczności przewożenia dzieci w fotelikach grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Szczegółowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w pojazdach reguluje artykuł 39 prawa o ruchu drogowym.
Dziękuję serdecznie za rozmowę!