RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przy autostradzie A4 zrobi się ciszej? Radna złożyła interpelację

 • Dodano: 2021-08-27 09:30

Już od jakiegoś czasu osoby zamieszkujące tereny w pobliżu autostrady A4 w Kochłowicach skarżą się na rosnący hałas. Wszystko za sprawą uszkodzonej dylatacji na wiadukcie nad ulicą Piłsudskiego. Co na to władze miasta?

Hałas nie pozwala im spokojnie spać. Coraz więcej skarg od mieszkańców okolic autostrady A4

Mieszkańcy Kochłowic coraz częściej skarżą się na hałas pochodzący z pobliskiej autostrady A4. Dotyczy to głównie osób zamieszkujących na ulicy Radoszowskiej oraz terenach w pobliżu wiaduktu nad ulicą Piłsudskiego. Mieszkańcy twierdzą, że nie potrafią spokojnie spać w nocy, gdyż hałas nieustannie ich budzi. Dźwięki dochodzące z pobliskiej autostrady znacznie utrudniają im życie – niektórzy zmagają się nawet z lękami w czasie przechodzenia ulicą pod wiaduktem. Dotyczy to w szczególności najmłodszych mieszkańców Kochłowic.

Czy problem zostanie „wyciszony”?

Radna rady miasta Ruda Śląska, Ewa Chmielewska, złożyła w tej sprawie interpelację do władz miasta. Apelowała o naprawienie uszkodzonej dylatacji na wiadukcie, która jest jedną z głównych przyczyn hałasu. 

-Uważam, że z uwagi na mieszkańców mieszkających w pobliżu A4 zarówno w pobliżu wiaduktu jak i odsłoniętej części, którzy na co dzień borykają się z przekroczonym hałasem, sprawa powinna być priorytetowa. Dlatego zwróciłam się też by na najbliższym posiedzeniu Komisji dokładnie przyjrzeć się planowanemu zakresowi wykonania mapy akustycznej miasta. Radni przychylili się do mojego wniosku. – napisała radna w serwisie Facebook.

Niestety, decyzja należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z oddziałem w Katowicach. Organ poinformował, że ze względu na ilość potrzeb z zakresu ochrony przeciwhałasowej, w pierwszej kolejności podejmowane są działania wynikające z decyzji administracyjnych organów ochrony środowiska. Odcinek A4 na wysokości wiaduktu nad ul. Piłsudskiego oraz z pobliżu ul. Radoszowskiej nie zakwalifikował się do Programu ochrony przed hałasem dla miasta Ruda Śląska na lata 2018-2023.

-Oględziny dylatacji na wiadukcie autostrady A4 nad ulicą Piłsudskiego nie wykazały nadmiernego zużycia, a ich stan techniczny pozwala obecnie na dalszą eksploatację. Dylatacje spełniają swoją nominalną funkcję, zapewniają możliwość przesuwu konstrukcji i posiadają wymaganą szczelność. W przypadku pogorszenia się technicznego stanu urządzeń, w najbliższych latach zaplanowana zostanie ich wymiana. – czytamy w odpowiedzi na interpelację złożoną przez Ewę Chmielewską.

To koniec?

Temat hałasu w okolicy wiaduktu nad ulicą Piłsudskiego oraz na ulicy Radoszowskiej został poruszony podczas ostatniego posiedzenia Komisji Środowiska. Naczelnik wydziału ochrony środowiska zapewnił, że już we wrześniu na wskazanych terenach zostaną przeprowadzone badania poziomu hałasu. Dodatkowo, podczas kolejnych posiedzeń komisji radni dokładnie przeanalizują zakres, w jakim zostanie sporządzona kolejna mapa akustyczna miasta. 

Na jakiekolwiek działania w sprawie przeciwdziałaniu hałasowi będzie trzeba trochę poczekać, jednak radna Ewa Chmielewska zapewnia, iż rozmowy na ten temat będą kontynuowane.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • Hanys

  Pani interpelacja. Z tego słynie.

 • silus 1940

  Do czasu remontu ,ta fuga dylatacyjno można wpełnić styropianym ,piankom,ew. piaskiem bo hałas wychodzi z pod mostu,i to działo jak pudło rezonansowe w gitarze

 • zgryżliwy

  ograniczyć przejazd przez most do odpowiedniej szybkosci

 • RODO

  Moze znowu pani Chmielewska? Haha . Na razie sie reklamuje a po wyborach bedzie niezauwazalna bo wtedy bedzie co?? RODO

 • Bykowina City

  niech sie wyprowadzą jak im za głośno

 • Ja

  Ofermo niemyty

 • Ada

  Nareszcie coś z tym robicie. Bo żyć nie idzie w takim hałasie. To nie do zniesienia.

 • [...] rsl

  jakie miasto takie wiadomości bo o czym tu pisać? syf brud kiła i mogiła albo kibole których nawiasem powinno sie przepuscic przez komin w Auschwitz .lub patologia 500 plus którą również przez komin , z ciekawości tu zaglądam ( wyprowadzka z tego syfu rsl w 2010 i całe szczęście w sumie ,bo albo o najeb kierowcach .lub naćpanych .ew zabitych noworodkach itd itp kolejne Geeto po bytomiu lipinach

 • :-D

  To ja zamieszkałem w innej RSL niż była w 2010: najwyraźniej cała ta patologia musiała akurat wtedy wyjechac … ;-) i nikt już nikogo nigdzie kominem nie musi wysyłać a może to tylko wyjątkowy urok Kochlowic?

 • Aniq

  Chyba ktoś ma tutaj opłacony pakiet reklam

 • Dramat

  Od kiedy portal zmienił się w BIP? Ostatnio pisaliście o jednym koszu na śmieci.

 • olo

  Mniej więcej wtedy kiedy zaczęli pisać o byle czym zrobionym przez Wypiora.

 • Miłosz

  Od kiedy jedna Pani Redaktor pisze o interpelacjach radnej

 • n4u

  i prawidłowo, dopuki informacje dot. rudy śląskiej artykułów powinno być jak najwięcej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.