RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przyjęli sakrament Pierwszej Komunii Świętej

 • Dodano: 2018-05-14 12:00, aktualizacja: 2019-05-12 14:51

W wielu rudzkich parafiach dzieci przyjęły w niedzielę Pierwszą Komunię Świętą. To wyjątkowy dzień zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Pierwsza komunia święta to uroczystość katolicka, w której podczas mszy dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.

Komunia kojarzy się z prezentami. Prawie co dziesiąty Polak ma problem z wyborem prezentu komunijnego – nie wie, co dać i za ile. Według badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, aż 39% ankietowanych daje gotówkę, a 20% upominek rzeczowy. Rośnie otwartość na upominki finansowe.

Prezenty komunijne silnie oddziałują na wyobraźnię dzieci. Dorośli na tę sprawę patrzą nieco rozsądniej, lecz dziecięce oczekiwania sprawiają, że wybór idealnego upominku jest trudny. Wybierając prezenty dla dzieci, Polacy coraz częściej myślą o ich przyszłości. 11% ankietowanych odpowiedziało, że woli wpłacić pieniądze np. na przyszłą edukację dziecka niż kupić kolejny prezent. Zapytani wprost, czy to dobry pomysł, aby zamiast prezentu na komunię dawać upominek finansowy, aż 2/3 odpowiedziało pozytywnie.

Jeżeli chodzi o prezenty materialne cały czas na topie są rowery. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy na I Komunię dostają swój pierwszy "dorosły" rower. Niezależnie od płci pożądanym prezentem komunijnym jest dziś sprzęt elektroniczny - czyli laptopy, aparaty fotograficzne, tablety i smartfony.

Na śląsku głęboko zakorzenione są tradycje związane z tym szczególnym dniem. Bardzo często dzieci przystępujące do I Komunii Świętej, otrzymują takie upominki jak zegarek, medalik czy biblię. Niesłabnącą popularnością cieszy się złoto - łańcuszki, bransoletki, dla dziewczynek kolczyki.

Mimo wybujałych marzeń dzieci i trwającej w szkole i na podwórku walki na prezenty, dzieci w ten wyjątkowy dzień cieszą się z każdego, nawet najmniejszego podarunku. Jest to dla nich wielkie przeżycie duchowe - a o to powinno chodzić w dniu przyjęcia sakramentu.

Przyjęli sakrament Pierwszej Komunii Świętej

Komentarze (12)    dodaj »

 • komunista

  Zawsze mnie zastanawia, dlaczego ludzie tak bardzo antyklerykalni i tak bardzo niewierzący, tak dużo czasu i serca poświęcają komentowaniu rzeczy, które ich nie dotyczą :)

 • Biniek

  Tak się kupuje święty spokój :-)

 • Rudzianin

  Takie małe pytanko, czy macie pozwolenie na upublicznianie wizerunku obecnych na zdjęciach?

 • Redakcja

  Było to wydarzenie publiczne. Osoby uczestniczące w tym wydarzeniu nie wyrażały sprzeciwu w trakcie wykonywania fotorelacji. Jeżeli ktoś ma zastrzeżenia co do opublikowanych zdjęć, prosimy o kontakt z redakcją.

 • rudzianka

  Komunia to nie wydarzenie publiczne,droga redakcjo tylko osobiste dla każdego Komunisty jak i jego rodziny. Do wykonania fotorelacji z uroczystości był odpowiednio fotograf i kamerzysta,nie jesteście potrzebni do ogłaszania, tego co wiadome,co dzieje się rokrocznie. Zajmijcie się ważniejszymi sprawami miasta, typu dzikimi wysypiskami śmieci, wandalizmem, albo bezpieczeństwem mieszkańców a nie [...]ami.

 • komunista

  Dla niektórych to właśnie komunie są ważne :)

 • Różaniec do granic

  To ma być wyjątkowy dzień dla serc i dusz młodych katolików, a jest gonitwa wiary konsumpcjonizmu, nowe ubrania, wystawny lokal i prezenty najdroższe! Wszystko przez głupotę rodziców z aprobatą udzielających komunii, którzy w łasce wiernych oczekują tysięcy złotych. Zakłamanie!!!

 • tedy

  a u ciebie jak z tym było?

 • Różaniec do granic

  Było duchowe uniesienie i radość w sercu!!! Najważniejsza była radość dziecka ze spotkania z Chrystusem!!! Dlatego była prośba do gości by nie wyrażali tej radości drogimi prezentami! Po mszy był spacer do nas do domu gdzie podaliśmy posiłek przygotowany wcześniej przez Nas. Uroczystość była skromna, a jedzienie które zostało oddaliśmy biednym sąsiadom. Następnie znów spacer całej rodziny do kościoła i tak zakończyliśmy wspólne świętowanie!!!

 • Tyle w temacie

  Polski Kościół Katolicki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

 • Zenobiusz

  Chyba: Polski Kościół Katolicki Spółka z zerową odpowiedzialnością.

 • dodarymniaka

  do tyle temacie.... pytał się ktoś ciebie kiedyś coś o coś? długo nad tym siedziałeś bystrzaku?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.