Wiadomości z Rudy Śląskiej

RAŚ: Sąd Najwyższy wystąpił w roli pacynki polskiego nacjonalizmu

  • Dodano: 2019-08-08 06:00, aktualizacja: 2019-08-09 09:00

Sąd Najwyższy wystąpił w roli pacynki polskiego nacjonalizmu – tak zareagował Ruch Autonomii Śląska na orzeczenie sądu dotyczące podanych przez Newsweek informacji o tym, że w Polsce znajdowały się obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Zdaniem SN takie obozy nie istniały i nakazał portalowi tygodnika sprostowanie tej informacji.

Sprawa dotyczy artykułu o obozie Zgoda-Świętochłowice

Sprawa dotyczy artykułu opublikowanego przez portal newsweek.pl w styczniu 2017 roku. Chodzi o tekst pt. „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? ‘Mała zbrodnia’ Marka Łuszczyny”. Znalazła się tam informacja o tym, że w miejscu filii obozu Auschwitz-Birkenau Polacy po wojnie otworzyli obóz Zgoda-Świętochłowice. W ubiegłym roku zapadł pierwszy wyrok w tej sprawie nakazujący opublikowanie sprostowania. Tygodnik złożył apelację od tego wyroku, a później kasację do Sądu Najwyższego, ten odmówił jednak rozpoznania skargi kasacyjnej.

- Sąd Najwyższy wystąpił w uwłaczającej powadze tej instytucji roli pacynki polskiego nacjonalizmu. Do redakcji “Newsweeka” apelujemy, by nie ulegała presji przebranego w sędziowską togę łgarstwa i by upominała się o prawo do prawdy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Mieszkańców Górnego Śląska i innych regionów Rzeczypospolitej wzywamy do udziału w przyszłorocznych obchodach 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Stańmy solidarnie wobec ofensywy opartej na kłamstwie polityki historycznej i prób tuszowania polskich zbrodni – Ślązacy, śląscy Niemcy, przedstawiciele innych mniejszości i Polacy, którzy honor pojmują jako szacunek dla prawdy i godności człowieka. Stwórzmy wspólnotę wspartą na fundamencie tych wartości, stając w miejscach, gdzie funkcjonariusze Polski Ludowej zadawali cierpienie niewinnym ludziom, którzy nie pasowali do wizji jednolitego narodowo społeczeństwa. Upomnieć się o niezatrutą toksyną prymitywnego nacjonalizmu pamięć – to właściwy sposób uczczenia ofiar represji.  – można przeczytać w oświadczeniu Ruchu Autonomii Śląska.

Obóz Zgoda-Świętochłowice podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego

Obóz Zgoda-Świętochłowice działał od lutego do listopada 1945 roku i podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, jego komendantem był Salomon Morel. W obozie zamykano – jak głosił dekret PKWN - „zdrajców Narodu”. Stał się miejscem zesłania dla Górnoślązaków, ale także Niemców i obywateli innych państw oraz osób oskarżanych o niechęć do nowej władzy. Według różnych szacunków w ciągu ośmiu miesięcy działania zginęło tam od 1,8 do 2,5 tysiąca osób.

Komentarze (1)    dodaj »

  • boluś

    podam inaczej"cała wierchuszka UB to byli Żydzi z Rosji i Kresów ubrani w polskie mundury funkcjonariusze NKWD. To oni przejmowali prowadzili poniemieckie obozy. Ich potomkowie żyją pośród nas do tej pory i przekłamują historię. to ich uwiera niewygodna dla nich historia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również