Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zabrzu przekazał dobre informacje dla Śląska. Komisja Europejska zatwierdziła Fundusze Europejskie dla tego regionu na najbliższe lata. Śląsk otrzyma rekordowe 5,1 mld euro.
Transformacja Śląska
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego w perspektywie 2021-2027, woj. śląskie będzie dysponowało środkami w wysokości 5,14 mld euro do wykorzystania na rozwój regionu, w tym
- 2,09 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
- 0,83 mld z Europejskiego Funduszu Społecznego+ oraz
- 2,22 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
To ogromne środki, które pozwolą na dalszą modernizację Śląska, wyrównanie szans i otwarcie nowych możliwości na przyszłość.
– Ja głęboko wierzę w to, że Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu, lokomotywą polskiej gospodarki. Ale żeby ta lokomotywa mogła się rozpędzić - musi zostać zmodernizowana. Musi się przekształcić - tak jak przekształca się współczesna gospodarka – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Fundusze dla Śląskiego pozwalają na realizację projektów z obszarów wsparcia, takich jak:
- klimat, środowisko i energetyka,
- instrumenty terytorialne,
- transport, przedsiębiorczość,
- infrastruktura: edukacyjna, społeczna, zdrowotna oraz
- kultura i turystyka.
Zatwierdzone fundusze umożliwią także dofinansowanie przedsięwzięć w ramach transformacji energetycznej i przemysłowej regionu. Śląsk otrzymał największy przydział z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji wynoszący 2,2 mld euro do wykorzystania na działania łagodzące skutki transformacji energetycznej. To największy pojedynczy przydział tego funduszu na region węglowy w całej Unii Europejskiej.
200 mln złotych dla Rudy Śląskiej?
W spotkaniu z premierem wraz z samorządowcami z naszego regionu uczestniczył także prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.
- Przypomnę, że w Rudzie Śląskiej na ten moment chcemy z tego programu zrealizować 11 projektów o wartości ok. 200 mln zł. Dotyczą one zagospodarowania Wielkiego Pieca, rewitalizacji terenów w dolinie Bytomki, rozwoju szkolnictwa zawodowego w mieście oraz realizacji inwestycji z zakresu OZE w budynkach komunalnych i użyteczności publicznej, a także w budownictwie jednorodzinnym - napisał Michał Pierończyk.
W pierwszej kolejności uruchomionych ma zostać 2,2 mld euro na plan sprawiedliwej transformacji. Pierwsze nabory mają być ogłoszone już w marcu 2023 r.
Programy regionalne Funduszy Europejskich
Programy regionalne są jednym z istotnych źródeł, które wspierają realizację celów strategii rozwoju województwa. Tą drogą zmierzamy do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej mieszkańców i regionu.
Polska otrzymała łącznie na lata 2021-2027 aż 33,5 mld euro na programy regionalne z Funduszy Europejskich. W poprzednich latach 2014-2020 było to 31,3 mld euro.
– To jest rekordowa pula środków, która jest potrzebna dla wszystkich samorządowców, przedsiębiorców, wszystkich państwa, którzy wiecie doskonale najlepiej, jak w waszych miastach, waszych powiatach, gminach proces transformacji powinien wyglądać – zaznaczył premier.
Wszystkie 16 programów regionalnych dla Polski na perspektywę 2021-2027 zostało już zatwierdzonych przez Komisję Europejską.