Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rewitalizacja, służba zdrowia, komunikacja miejska

 • Dodano: 2011-06-03 09:00

2 czerwca po godz. 19:00 zakończyło się szóste spotkanie Prezydent Miasta Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Rudy Śląskiej, z dzielnic Godula i Orzegów.

Rudzianie z żalem wspominali, jak pięknie kiedyś wyglądał Orzegów. Pani Prezydent zapewniła, że rewitalizacja przywróci świetność tej części naszego miasta. – Chciałabym, aby było tu piękniej, niż na katowickim Nikiszowcu – powiedziała.

W Osiedlowym Domu Kultury RSM "Jowisz" zebrało się ponad 50 osób. Na ich pytania oprócz Pani Prezydent odpowiadali również jej zastępcy – Michał Pierończyk i Jacek Morek.

Grażyna Dziedzic tradycyjnie rozpoczęła od przedstawienia aktualnej sytuacji Miasta. Mówiła m.in. o problemach finansowych i działaniach podjętych dla ich pokonania oraz o zmianach organizacyjnych w Urzędzie Miasta. Dużo uwagi poświęciła sprawom służby zdrowia.

Wiele uwag dotyczyło komunikacji miejskiej. Niestety, organizatorem transportu jest KZK GOP, któremu nasze Miasto za ubiegły rok nie płaciło składek. W tym roku część została już zapłacona, wraz z bieżącymi ratami w wys. 1 mln 230 tys. miesięcznie. Miasto, jak zapewniła Prezydent, zgłosi sugestie mieszkańców, ale pasażerowie często nie są jednomyślni w swoich oczekiwaniach.

Podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach, mieszkańcy prosili o remont chodników i nowe miejsca parkingowe. Stan miejskich finansów uniemożliwia szybką realizację wszystkich próśb, ale zgłaszane propozycje zostaną wzięte pod uwagę w planach na 2012 rok i kolejne lata. Ich założeniem, jak podkreśliła Prezydent, będzie jednak równe traktowanie wszystkich dzielnic.

Po raz kolejny okazało się, że na przeszkodzie niektórym inwestycjom stoją kwestie własnościowe. Mieszkańcy budynków należących do Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń podkreślali, jak bardzo zależy im na przejęciu tych nieruchomości przez miasto. – My Was bardzo chcemy – jednoznacznie określiła stanowisko władz miasta w tej sprawie Grażyna Dziedzic. Ustalono, że mieszkańcy włączą się w podjęte już w tej sprawie działania władz z udziałem radnych dzielnicy.

Problemem dla wielu osób jest uciążliwe sąsiedztwo właścicieli psów. Chodzi tutaj zarówno o sprawę sprzątania po czworonogach, jak i o zakłócanie spokoju przez zamknięte w mieszkaniach zwierzęta. Pani Prezydent podkreśliła, że konieczne jest tu współdziałanie mieszkańców.

Oprócz spraw bezpośrednio związanych z dzielnicami, zebranych interesowały plany władz wobec placu Jana Pawła II. Grażyna Dziedzic zapewniła, że chce, aby rynek już wkrótce stał się kolorowym miejscem, gdzie można będzie miło spędzić czas w kawiarenkach.

Część przybyłych została jeszcze po oficjalnym zakończeniu spotkania, aby w osobistych rozmowach przedstawić swoje sugestie przedstawicielom władz samorządowych, a także obecnemu zastępcy komendanta Straży Miejskiej, Romanowi Dymkowi. Mieszkańcy zgłaszali swoje sprawy także wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Józefowi Osmendzie.

Kolejne spotkanie, dla mieszkańców dzielnicy Halemba, odbędzie się 14 czerwca o godz. 17:00 w hali MOSiR przy ul. Kłodnickiej 95.

Następna informacja

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • swiat21

  jeśli się wprowadza jakieś przepisy,to trzeba je egzekwować.W parku Nowy Bytom takich srających psów jest mnóstwo.A i latających luzem również.Trzeba uczyć,uczyć aż się nauczą!!!.Oczywiście kary finansowe mam tu na myśli.Ten kto ma psa musi wiedzieć co mu wolno,a co nie.

 • pawel

  Każdy obywatel ma prawo dostępu do informacji publicznej więc trzeba złożyć pisemne zapytanie do RSM i do dwóch tygodni muszą udzielić odpoowiedzi. Powodzenia

 • Doris

  Świetnie,że "specjalistyczna firma''badała nazimniejsze bloki,tylko szkoda,że władze RSM nie podały tych wyników do wiadomości spółdzielców - są one okryte wielką tajemnicą - pytam tylko po co jest internetowa strona RSM?, pozdrawiam naiwnych

 • antypsiakupa

  gdyby pilnowano i egzekwowano prawo w naszym kraju prawidłowo, a kary za takie rzeczy byłyby dotkliwsze np. 500zł za niesprzątnięcie po psie to byłoby inaczej. Tymczasem jest tak a nie inaczej, a prawo niewłaściwie egzekwowane to tak jakby go lepiej wcale nie było...

 • pawel

  To było spotkanie z p. Prezydent a nie z p. Kobierskim a domy jak słyszałem ociepla się w kolejności od tych "najzimniejszych" i badała to specjalistyczna firma ale idioci i tak wiedzą lepiej

 • Doris

  Bylam na spotkaniu z P.Prezydent i bardzo pozytywnie oceniam pomysł,szkoda tylko,że nie było Pana Kobierskiego - a powinien!! Zrobiło się gorąco, jak mieszkańcy jednoklatkowych bloków RSM domagali się ocieplenia bo faktycznie RSM ociepla domy ,gdzie jest mało mieszkań zewnętrznych pomijając jednoklatkowce - coś tu z tym nie gra,bo nawet idiota wie,że są one najzimniejsze.

 • bykowik/os

  wina nie czworonogi ale chamstwo ibeszczelnosc ich wlascicieli przykład,naosiedlu bykowina/ul szpaki celowopsy ito dwa prowadzom pod okna blokuaby psy robiły kupki,koło tego dziecichadzają/ot kultura ale jaka ???

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.